Super League-advokater: Vigtigere end Bosman-dom

Får Super League medhold ved EU-Domstolen, står fodbolden foran en stor reformation, mener advokat.



Advokaterne for den foreløbigt skrinlagte udbryderliga Super League går efter at få EU-Domstolens accept til at kunne liberalisere fodbolden.

I så fald vil det være "100 gange vigtigere end Bosman-dommen", lyder det fra Jean-Louis Dupont, en af Super Leagues advokater, ved en høring tirsdag i Luxembourg.

Han henviser til en dom fra 1995, der er opkaldt efter fodboldspilleren Jean-Marc Bosman.

Den dom fastslog, at spillere frit kunne skifte klub efter kontraktudløb og lagde dermed grundstenen til den måde, som transfermarkedet fungerer på i dag, men var samtidig også en revolution for arbejdskraftens frie bevægelse inden for EU.

Får Super League medhold i ønsket om at kunne lave en udbryderliga uden sanktioner fra eksempelvis Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) og Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), vil det være endnu mere revolutionerende, mener Super League altså selv.

– Det handler ikke om, at vi ville lave en lov fra det vilde vesten. Vi vil bare have, at EU-domstolen siger – akkurat som det er tilfældet i alle andre brancher – at ingen kan have monopol (på at afvikle internationale fodboldturneringer, red.), og at alle kan prøve lykken.

– Alle skal have ret til muligheden for at etablere noget, som kan tilbyde fansene et alternativ, der er bedre end det, der eksisterer. Det kaldes fri konkurrence, lyder det fra Super League-advokaten.

Uefa-repræsentant ved høringen Donald Slater køber dog ikke argumenterne.

– Super League fejlede ikke på grund af et muligt monopol på markedet, men fordi europæiske fans værdsætter de værdier, som vi tilbyder, siger han.

Super League blev lanceret i april 2021 af 12 europæiske storklubber.

Det vakte enorm utilfredshed blandt både fans, politikere og andre fodboldklubber. Det tog da heller ikke mere end 48 timer, før samtlige af turneringens engelske klubber havde trukket sig fra projektet.

I dag er kun Juventus, Real Madrid og FC Barcelona fortsat en del af Super League.

Efter lanceringen søgte Uefa og Fifa straks efter måder, man kunne sanktionere udbryderklubberne på. For eksempel ville forbundene udelukke klubbernes spillere fra at deltage i VM og EM. EU-domstolen skal blandt andet være med til at vurdere, om en sådan sanktion i så fald er lovlig.

Der har været høring både mandag og tirsdag i denne uge.

Der forventes først at falde dom ved EU-domstolen i begyndelsen af 2023.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Peter Schmeichel lander stort job

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Frygter Christian Eriksen-problem

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

AGF køber dansk profil

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Liverpool – Chelsea



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Dansk træner vinder stor pris