Advokaterne for den foreløbigt skrinlagte udbryderliga Super League går efter at få EU-Domstolens accept til at kunne liberalisere fodbolden.
I så fald vil det være "100 gange vigtigere end Bosman-dommen", lyder det fra Jean-Louis Dupont, en af Super Leagues advokater, ved en høring tirsdag i Luxembourg.
Han henviser til en dom fra 1995, der er opkaldt efter fodboldspilleren Jean-Marc Bosman.
Den dom fastslog, at spillere frit kunne skifte klub efter kontraktudløb og lagde dermed grundstenen til den måde, som transfermarkedet fungerer på i dag, men var samtidig også en revolution for arbejdskraftens frie bevægelse inden for EU.
Får Super League medhold i ønsket om at kunne lave en udbryderliga uden sanktioner fra eksempelvis Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) og Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), vil det være endnu mere revolutionerende, mener Super League altså selv.
– Det handler ikke om, at vi ville lave en lov fra det vilde vesten. Vi vil bare have, at EU-domstolen siger – akkurat som det er tilfældet i alle andre brancher – at ingen kan have monopol (på at afvikle internationale fodboldturneringer, red.), og at alle kan prøve lykken.
– Alle skal have ret til muligheden for at etablere noget, som kan tilbyde fansene et alternativ, der er bedre end det, der eksisterer. Det kaldes fri konkurrence, lyder det fra Super League-advokaten.
Uefa-repræsentant ved høringen Donald Slater køber dog ikke argumenterne.
– Super League fejlede ikke på grund af et muligt monopol på markedet, men fordi europæiske fans værdsætter de værdier, som vi tilbyder, siger han.
Super League blev lanceret i april 2021 af 12 europæiske storklubber.
Det vakte enorm utilfredshed blandt både fans, politikere og andre fodboldklubber. Det tog da heller ikke mere end 48 timer, før samtlige af turneringens engelske klubber havde trukket sig fra projektet.
I dag er kun Juventus, Real Madrid og FC Barcelona fortsat en del af Super League.
Efter lanceringen søgte Uefa og Fifa straks efter måder, man kunne sanktionere udbryderklubberne på. For eksempel ville forbundene udelukke klubbernes spillere fra at deltage i VM og EM. EU-domstolen skal blandt andet være med til at vurdere, om en sådan sanktion i så fald er lovlig.
Der har været høring både mandag og tirsdag i denne uge.
Der forventes først at falde dom ved EU-domstolen i begyndelsen af 2023.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
Han er VM’s bedste spiller
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
NYHEDER
Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
TRANSFER
Snød FC København for keeper
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
Tuchel føler “den største smerte af alle”
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
EKSKLUSIVT