Advokaterne for den foreløbigt skrinlagte udbryderliga Super League går efter at få EU-Domstolens accept til at kunne liberalisere fodbolden.
I så fald vil det være "100 gange vigtigere end Bosman-dommen", lyder det fra Jean-Louis Dupont, en af Super Leagues advokater, ved en høring tirsdag i Luxembourg.
Han henviser til en dom fra 1995, der er opkaldt efter fodboldspilleren Jean-Marc Bosman.
Den dom fastslog, at spillere frit kunne skifte klub efter kontraktudløb og lagde dermed grundstenen til den måde, som transfermarkedet fungerer på i dag, men var samtidig også en revolution for arbejdskraftens frie bevægelse inden for EU.
Får Super League medhold i ønsket om at kunne lave en udbryderliga uden sanktioner fra eksempelvis Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) og Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), vil det være endnu mere revolutionerende, mener Super League altså selv.
– Det handler ikke om, at vi ville lave en lov fra det vilde vesten. Vi vil bare have, at EU-domstolen siger – akkurat som det er tilfældet i alle andre brancher – at ingen kan have monopol (på at afvikle internationale fodboldturneringer, red.), og at alle kan prøve lykken.
– Alle skal have ret til muligheden for at etablere noget, som kan tilbyde fansene et alternativ, der er bedre end det, der eksisterer. Det kaldes fri konkurrence, lyder det fra Super League-advokaten.
Uefa-repræsentant ved høringen Donald Slater køber dog ikke argumenterne.
– Super League fejlede ikke på grund af et muligt monopol på markedet, men fordi europæiske fans værdsætter de værdier, som vi tilbyder, siger han.
Super League blev lanceret i april 2021 af 12 europæiske storklubber.
Det vakte enorm utilfredshed blandt både fans, politikere og andre fodboldklubber. Det tog da heller ikke mere end 48 timer, før samtlige af turneringens engelske klubber havde trukket sig fra projektet.
I dag er kun Juventus, Real Madrid og FC Barcelona fortsat en del af Super League.
Efter lanceringen søgte Uefa og Fifa straks efter måder, man kunne sanktionere udbryderklubberne på. For eksempel ville forbundene udelukke klubbernes spillere fra at deltage i VM og EM. EU-domstolen skal blandt andet være med til at vurdere, om en sådan sanktion i så fald er lovlig.
Der har været høring både mandag og tirsdag i denne uge.
Der forventes først at falde dom ved EU-domstolen i begyndelsen af 2023.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
MEDIE
AGF køber dansk profil
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
PSG er i Champions League-finalen efter drama
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..