OB:
Defensiven: Bagest står en af SAS Ligaen sikreste mænd. Arek Onyszko laver ganske få fejl i løbet af en sæson, og et højt bundniveau mellem stængerne er vigtigt for en mesterskabsaspirant. Foran ligger en forsvarskæde, hvor alle har været eller er landsholdspotentielle. Det giver en masse rutine i afgørende kampe. OB’s defensiv har dog set lidt tung ud i visse situationer, og fynboerne har også lukket flere mål ind end de nærmeste konkurrenter. De kan især virke pressede, når den defensive midtbane ikke får ordentlig fat.
Offensiven: Djiby Fall er en forholdsvis stor del af OB’s offensiv, og senegaleseren har vist, at han på egen hånd kan score mål og afgøre kampe. Samtidig giver han – på grund af sin gode fysik – plads til medspillerne. Udover angrebet har OB dygtige kanter, der kommer med i feltet, hvorfra både Absalonsen og Andreasen har scoret mål. Et lille minus er Henrik Hansen, som stadig mangler at vise det overblik og den klasse, han i glimt viste i Horsens.
Bredden: OB har en virkelig bred trup med to gode spillere på næsten alle pladser, hvilket kan mærkes, når skader og karantæner på et tidspunkt kommer. Lars Olsen er tilhænger af kontinuitet, og skifter ikke meget ud, og det bliver spændende at se, om reserverne er klar, når det bliver nødvendigt. På papiret ser det godt ud.
Den ubekendte: Det kan siges med to ord: Djiby Fall. Hvis angriberen fortsætter i samme spor, hvor længe vil og kan Kim Brink så holde på ham? Bliver det til et vintersalg, skal OB finde nye veje, og samtidig mister man en klasseangriber. Bliver Fall, har OB en topscorer i SAS Ligaen 2008-09.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
Fifa skal stemme om øget tilskud til VM-nationer
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
NYHEDER
Stjerne alvorligt skadet – misser VM
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
TOPNYHED