IKAST (Tipsbladet): I et halvt år har det stået klart, at Henrik Dalsgaard stopper i FC Midtjylland.
Afskeden blev endeligt bekræftet af fodbolddirektør Peter Sand for en lille måned siden, men det har ikke forhindret forsvarsspilleren i at starte inde i slutspillet og sandsynligvis igen være med mod Silkeborg IF på søndag, efter han havde karantæne mod FC Nordsjælland i seneste runde.
Brøndby er storfavorit til at vinde Superligaen søndag, da man a point med FC Midtjylland har en langt bedre målscore.
Brøndbys modstander er AGF, der tirsdag vandt en overraskende sejr over FC København, og Henrik Dalsgaard bruger ikke tid på, hvad der følger efter afskedskampen søndag.
– Prøv at hør: Vi har kun én ting i hovedet. Og det er, at vi skal vinde den kamp og gøre absolut alt, hvad vi kan for at lægge så meget pres på [Brøndby]. Alt andet, det må vi tage bagefter. Der er kun én ting, der fylder i mit hoved, siger Henrik Dalsgaard til Tipsbladet.
Og det mesterskab, FC Midtjylland kan tage ved at få et bedre resultat end Brøndby, vil gøre en forskel, når hele regnskabet over tre år i FC Midtjylland skal gøres op.
– Meget står og falder med kampen på søndag. Står vi med et mesterskab, har min tid her været en stor succes. Står vi med en andenplads, vil jeg jo sige, at vi lige mangler det mesterskab, for at det havde været en virkelig stor succes. Så meget står og falder med kampene søndag, og så glemmer man lidt alle mellemregningerne. Jeg håber, vi står med pokalen på søndag, og at jeg kan se tilbage på den og på nogle fede oplevelser i Europa, siger Henrik Dalsgaard.
Vild Superliga
Superligaen har været voldsomt tæt med FC København og FC Nordsjælland som potentielle guldvindere indtil seneste spillerunde, og også inde i maskinen, hvor man følger Superligaen tæt, har det været svært at forudsige, hvad der ville ske.
– Det har været vildt, ikke mindst fordi det har været så tæt. Jeg tænker, at det må have været helt fantastisk for seerne at følge med i med al den spænding, der har været.
– Som spiller gad jeg jo godt være 10 point foran og have det hele ‘done and dusted’ for længst, men det bliver fedt at spille den kamp på søndag. Og det har været vildt at følge. På skift har holdene haft momentum og så mistet det igen, lige som vi troede, at de ville buldre derudaf, sier Henrik Dalsgaard.
Henrik Dalsgaard blev mester med AaB i 2014 og var i Brentford, før han skiftede til FC Midtjylland.
Tipsbladet kunne tidligere i denne uge fortælle, at Henrik Dalsgaard rykker til AGF i næste sæson. Læs mere om det her.
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
Hård kritik af FC København-stjerne
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
Aldrig set før
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
Målmand håber på Brøndby-transfer
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
NYHEDER
Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
MEDIE
Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby
NYHEDER
Hænger Chido Obi ud
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
NYHEDER
Vanvittig kamp for Manchester United
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Wales
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
MEDIE
Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning
MEDIE
Har Brøndby-spiller på blokken
