IKAST (Tipsbladet): I et halvt år har det stået klart, at Henrik Dalsgaard stopper i FC Midtjylland.
Afskeden blev endeligt bekræftet af fodbolddirektør Peter Sand for en lille måned siden, men det har ikke forhindret forsvarsspilleren i at starte inde i slutspillet og sandsynligvis igen være med mod Silkeborg IF på søndag, efter han havde karantæne mod FC Nordsjælland i seneste runde.
Brøndby er storfavorit til at vinde Superligaen søndag, da man a point med FC Midtjylland har en langt bedre målscore.
Brøndbys modstander er AGF, der tirsdag vandt en overraskende sejr over FC København, og Henrik Dalsgaard bruger ikke tid på, hvad der følger efter afskedskampen søndag.
– Prøv at hør: Vi har kun én ting i hovedet. Og det er, at vi skal vinde den kamp og gøre absolut alt, hvad vi kan for at lægge så meget pres på [Brøndby]. Alt andet, det må vi tage bagefter. Der er kun én ting, der fylder i mit hoved, siger Henrik Dalsgaard til Tipsbladet.
Og det mesterskab, FC Midtjylland kan tage ved at få et bedre resultat end Brøndby, vil gøre en forskel, når hele regnskabet over tre år i FC Midtjylland skal gøres op.
– Meget står og falder med kampen på søndag. Står vi med et mesterskab, har min tid her været en stor succes. Står vi med en andenplads, vil jeg jo sige, at vi lige mangler det mesterskab, for at det havde været en virkelig stor succes. Så meget står og falder med kampene søndag, og så glemmer man lidt alle mellemregningerne. Jeg håber, vi står med pokalen på søndag, og at jeg kan se tilbage på den og på nogle fede oplevelser i Europa, siger Henrik Dalsgaard.
Vild Superliga
Superligaen har været voldsomt tæt med FC København og FC Nordsjælland som potentielle guldvindere indtil seneste spillerunde, og også inde i maskinen, hvor man følger Superligaen tæt, har det været svært at forudsige, hvad der ville ske.
– Det har været vildt, ikke mindst fordi det har været så tæt. Jeg tænker, at det må have været helt fantastisk for seerne at følge med i med al den spænding, der har været.
– Som spiller gad jeg jo godt være 10 point foran og have det hele ‘done and dusted’ for længst, men det bliver fedt at spille den kamp på søndag. Og det har været vildt at følge. På skift har holdene haft momentum og så mistet det igen, lige som vi troede, at de ville buldre derudaf, sier Henrik Dalsgaard.
Henrik Dalsgaard blev mester med AaB i 2014 og var i Brentford, før han skiftede til FC Midtjylland.
Tipsbladet kunne tidligere i denne uge fortælle, at Henrik Dalsgaard rykker til AGF i næste sæson. Læs mere om det her.
HELT VILDT
Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
Chok i OB – siger op efter seks dage
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
Superliga-profil får trænerlicens
Clement Bischoff på tavlen
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
EKSKLUSIVT
– Han er uden tvivl utilfreds
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
MEDIE
Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
Landstræner uenig med Ronaldo
TRANSFER
Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
NYHEDER
Landsholdsprofil misser træning
INTERVIEW
Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København
Har flere gange skældt Horsens-profiler ud
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’
NYHEDER
Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales
Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb
HELT VILDT
Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre
Haaland beordrede ekstra sejrsrunde
AVIS
Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’
Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’
Kæmpe ændring i MLS
DAGENS SPILFORSLAG
Nordirsk nederlag i Kosice
NYHEDER
