IKAST (Tipsbladet): I et halvt år har det stået klart, at Henrik Dalsgaard stopper i FC Midtjylland.
Afskeden blev endeligt bekræftet af fodbolddirektør Peter Sand for en lille måned siden, men det har ikke forhindret forsvarsspilleren i at starte inde i slutspillet og sandsynligvis igen være med mod Silkeborg IF på søndag, efter han havde karantæne mod FC Nordsjælland i seneste runde.
Brøndby er storfavorit til at vinde Superligaen søndag, da man a point med FC Midtjylland har en langt bedre målscore.
Brøndbys modstander er AGF, der tirsdag vandt en overraskende sejr over FC København, og Henrik Dalsgaard bruger ikke tid på, hvad der følger efter afskedskampen søndag.
– Prøv at hør: Vi har kun én ting i hovedet. Og det er, at vi skal vinde den kamp og gøre absolut alt, hvad vi kan for at lægge så meget pres på [Brøndby]. Alt andet, det må vi tage bagefter. Der er kun én ting, der fylder i mit hoved, siger Henrik Dalsgaard til Tipsbladet.
Og det mesterskab, FC Midtjylland kan tage ved at få et bedre resultat end Brøndby, vil gøre en forskel, når hele regnskabet over tre år i FC Midtjylland skal gøres op.
– Meget står og falder med kampen på søndag. Står vi med et mesterskab, har min tid her været en stor succes. Står vi med en andenplads, vil jeg jo sige, at vi lige mangler det mesterskab, for at det havde været en virkelig stor succes. Så meget står og falder med kampene søndag, og så glemmer man lidt alle mellemregningerne. Jeg håber, vi står med pokalen på søndag, og at jeg kan se tilbage på den og på nogle fede oplevelser i Europa, siger Henrik Dalsgaard.
Vild Superliga
Superligaen har været voldsomt tæt med FC København og FC Nordsjælland som potentielle guldvindere indtil seneste spillerunde, og også inde i maskinen, hvor man følger Superligaen tæt, har det været svært at forudsige, hvad der ville ske.
– Det har været vildt, ikke mindst fordi det har været så tæt. Jeg tænker, at det må have været helt fantastisk for seerne at følge med i med al den spænding, der har været.
– Som spiller gad jeg jo godt være 10 point foran og have det hele ‘done and dusted’ for længst, men det bliver fedt at spille den kamp på søndag. Og det har været vildt at følge. På skift har holdene haft momentum og så mistet det igen, lige som vi troede, at de ville buldre derudaf, sier Henrik Dalsgaard.
Henrik Dalsgaard blev mester med AaB i 2014 og var i Brentford, før han skiftede til FC Midtjylland.
Tipsbladet kunne tidligere i denne uge fortælle, at Henrik Dalsgaard rykker til AGF i næste sæson. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
NYHEDER
DBU-formand: Tilliden til Infantino er væk
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
LIVE
Superliga-LIVE: Har slettet alt om Brøndby
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
Klar besked om AGF
Sporting ringede – Helenius tog i biografen
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
NYHEDER
Infantino dropper udskældt FIFA-plan
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
NYHEDER
Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
Her er FCK’s næste modstander i Europa
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
EKSKLUSIVT