IKAST (Tipsbladet): I et halvt år har det stået klart, at Henrik Dalsgaard stopper i FC Midtjylland.
Afskeden blev endeligt bekræftet af fodbolddirektør Peter Sand for en lille måned siden, men det har ikke forhindret forsvarsspilleren i at starte inde i slutspillet og sandsynligvis igen være med mod Silkeborg IF på søndag, efter han havde karantæne mod FC Nordsjælland i seneste runde.
Brøndby er storfavorit til at vinde Superligaen søndag, da man a point med FC Midtjylland har en langt bedre målscore.
Brøndbys modstander er AGF, der tirsdag vandt en overraskende sejr over FC København, og Henrik Dalsgaard bruger ikke tid på, hvad der følger efter afskedskampen søndag.
– Prøv at hør: Vi har kun én ting i hovedet. Og det er, at vi skal vinde den kamp og gøre absolut alt, hvad vi kan for at lægge så meget pres på [Brøndby]. Alt andet, det må vi tage bagefter. Der er kun én ting, der fylder i mit hoved, siger Henrik Dalsgaard til Tipsbladet.
Og det mesterskab, FC Midtjylland kan tage ved at få et bedre resultat end Brøndby, vil gøre en forskel, når hele regnskabet over tre år i FC Midtjylland skal gøres op.
– Meget står og falder med kampen på søndag. Står vi med et mesterskab, har min tid her været en stor succes. Står vi med en andenplads, vil jeg jo sige, at vi lige mangler det mesterskab, for at det havde været en virkelig stor succes. Så meget står og falder med kampene søndag, og så glemmer man lidt alle mellemregningerne. Jeg håber, vi står med pokalen på søndag, og at jeg kan se tilbage på den og på nogle fede oplevelser i Europa, siger Henrik Dalsgaard.
Vild Superliga
Superligaen har været voldsomt tæt med FC København og FC Nordsjælland som potentielle guldvindere indtil seneste spillerunde, og også inde i maskinen, hvor man følger Superligaen tæt, har det været svært at forudsige, hvad der ville ske.
– Det har været vildt, ikke mindst fordi det har været så tæt. Jeg tænker, at det må have været helt fantastisk for seerne at følge med i med al den spænding, der har været.
– Som spiller gad jeg jo godt være 10 point foran og have det hele ‘done and dusted’ for længst, men det bliver fedt at spille den kamp på søndag. Og det har været vildt at følge. På skift har holdene haft momentum og så mistet det igen, lige som vi troede, at de ville buldre derudaf, sier Henrik Dalsgaard.
Henrik Dalsgaard blev mester med AaB i 2014 og var i Brentford, før han skiftede til FC Midtjylland.
Tipsbladet kunne tidligere i denne uge fortælle, at Henrik Dalsgaard rykker til AGF i næste sæson. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
Jess Thorup indlagt
Færdig: Nu er han rejst til København
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
MEDIE