Superliga-anfører stopper: Mangler det mesterskab

Søndag spiller FC Midtjyllands anfører Henrik Dalsgaard sin sidste kamp i klubben, men det er ligegyldigt for anføreren, indtil de 90 minutter mod Silkeborg er spillet.



IKAST (Tipsbladet): I et halvt år har det stået klart, at Henrik Dalsgaard stopper i FC Midtjylland.

Afskeden blev endeligt bekræftet af fodbolddirektør Peter Sand for en lille måned siden, men det har ikke forhindret forsvarsspilleren i at starte inde i slutspillet og sandsynligvis igen være med mod Silkeborg IF på søndag, efter han havde karantæne mod FC Nordsjælland i seneste runde.

Brøndby er storfavorit til at vinde Superligaen søndag, da man a point med FC Midtjylland har en langt bedre målscore.

Brøndbys modstander er AGF, der tirsdag vandt en overraskende sejr over FC København, og Henrik Dalsgaard bruger ikke tid på, hvad der følger efter afskedskampen søndag.

– Prøv at hør: Vi har kun én ting i hovedet. Og det er, at vi skal vinde den kamp og gøre absolut alt,  hvad vi kan for at lægge så  meget  pres på [Brøndby]. Alt andet, det må vi tage bagefter. Der er kun én ting, der fylder i mit hoved, siger Henrik Dalsgaard til Tipsbladet.

Og det mesterskab, FC Midtjylland kan tage ved at få et bedre resultat end Brøndby, vil gøre en forskel, når hele regnskabet over tre år i FC Midtjylland skal gøres op.

– Meget står og falder med kampen på søndag. Står vi med et mesterskab, har min tid her været en stor succes. Står vi med en andenplads, vil jeg jo sige, at vi lige mangler det mesterskab, for at det havde været en virkelig stor succes. Så meget står og falder med kampene søndag, og så glemmer man lidt alle mellemregningerne. Jeg håber, vi står med pokalen på søndag, og at jeg kan se tilbage på den og på nogle fede oplevelser i Europa, siger Henrik Dalsgaard.

Vild Superliga
Superligaen har været voldsomt tæt med FC København og FC Nordsjælland som potentielle guldvindere indtil seneste spillerunde, og også inde i maskinen, hvor man følger Superligaen tæt, har det været svært at forudsige, hvad der ville ske.

– Det har været vildt, ikke mindst fordi det har været så tæt. Jeg tænker, at det må have været helt fantastisk for seerne at følge med i med al den spænding, der har været.

– Som spiller gad jeg jo godt være 10 point foran og have det hele ‘done and dusted’ for længst, men det bliver fedt at spille den kamp på søndag. Og det har været vildt at følge. På skift har holdene haft momentum og så mistet det igen, lige som vi troede, at de ville buldre derudaf, sier Henrik Dalsgaard.

Henrik Dalsgaard blev mester med AaB i 2014 og var i Brentford, før han skiftede til FC Midtjylland.

Tipsbladet kunne tidligere i denne uge fortælle, at Henrik Dalsgaard rykker til AGF i næste sæson. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Andy Robertson tæt på ny klub

Silkeborg IF – OB

Arsenal snublede i guldkampen

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Brøndby-fans sender åbent brev

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Flere ændringer kan være på vej i FC København

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Cooper gav hård og ærlig besked

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Tottenham under stregen

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Barcelona klager til UEFA

AGF snubler i guldkampen

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Chelsea – Manchester City

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Afviser korruptionsanklager efter skandale