Timing spiller en stor rolle, når det kommer til kommunikation, bare spørg i Randers FC.
Lørdag formiddag kunne klubben melde ud, at Wessel Dammers er ny anfører, og at han overtager bindet fra garderingsspilleren Björn Kopplin – blandt andet på grund af regelændringen i Superligaen, der kun tillader anførerne fra de to hold at tale med dommeren.
Spol få timer frem og DBU vendte på en tallerken ved at rulle reglen tilbage.
– Vi beklager, at vi var lidt for hurtige til at melde tiltaget ud, lød det blandt andet fra Michael Johansen, der er formand for DBU's dommerudvalg. Man vil i stedet vente og følge med i, hvordan reglen bliver evalueret ved EM og i andre turneringer.
Dermed er vi tilbage ved timingen, og det kunne de more sig en smule over i Randers, siger klubbens cheftræner Rasmus Bertelsen til Tipsbladet.
– Vi trak lidt på smilebåndet af det. Vi har en fyr i vores administration, som er med i nogle forskellige udvalg rundt om i DBU. Han havde varslet os om, at det måske var på vej, så det havde vi lidt snakket om.
I trak lidt på smilebåndet?
– Ja, det gjorde vi, for det er også tydeligt den måde, det blev meldt ud på, at der er gået lidt politik i den, uden jeg skal kloge mig alt for meget på de processer der. Det er tydeligt, der har været lidt uenighed hos nogle af dem, der sidder og bestemmer.
Anførerbeslutningen i Randers står ved magt, selv om reglen er skrottet, for det er bare et spørgsmål om tid, før reglen bliver implementeret herhjemme, forudser Bertelsen.
– Jeg er helt sikker på, at det kommer. Så kan det godt være, det er udsat i et halvt år, eller hvad de bestemmer, men det kommer til Danmark.
Randers-træneren siger, at det var Björn Kopplin selv, som syntes, at det var bedre, at Randers' anfører skulle være en, der var tættere på spillet på banen, og mange pile pegede pludselig på Wessel Dammers.
– Han var anfører mange gange i sidste sæson, når Björn startede på bænken. Det handler meget om hans personlighedstype. Han er en naturlig leder og er god til at sige sin mening på en gode måde og komme rundt omkring i hele truppen.
– Han sætter store krav til både sig selv og sine omgivelser. Vi arbejder også en del med personlighedsprofiler, og han er en af dem, som skiller sig ud på den profil, siger Bertelsen.
Wessel Dammers kom til Randers for et års tid siden, efter han havde spillet hele sin karriere i Holland.
LIVE
LIVE: Forlænger med Barcelona
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
OPTAKT
Randers FC – OB
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
MEDIE