Superliga-klub morer sig over DBU-kaos

Randers meldte lørdag ud, at Wessel Dammers er ny anfører - blandt andet på grund af regelændringen i Superligaen om, at det kun er anførerne, der må tale med dommeren. Den regel blev kort efter rullet tilbage, og det morer de sig lidt over i Randers.



Timing spiller en stor rolle, når det kommer til kommunikation, bare spørg i Randers FC.

Lørdag formiddag kunne klubben melde ud, at Wessel Dammers er ny anfører, og at han overtager bindet fra garderingsspilleren Björn Kopplin – blandt andet på grund af regelændringen i Superligaen, der kun tillader anførerne fra de to hold at tale med dommeren. 

Spol få timer frem og DBU vendte på en tallerken ved at rulle reglen tilbage. 

– Vi beklager, at vi var lidt for hurtige til at melde tiltaget ud, lød det blandt andet fra Michael Johansen, der er formand for DBU's dommerudvalg. Man vil i stedet vente og følge med i, hvordan reglen bliver evalueret ved EM og i andre turneringer. 

Dermed er vi tilbage ved timingen, og det kunne de more sig en smule over i Randers, siger klubbens cheftræner Rasmus Bertelsen til Tipsbladet.

– Vi trak lidt på smilebåndet af det. Vi har en fyr i vores administration, som er med i nogle forskellige udvalg rundt om i DBU. Han havde varslet os om, at det måske var på vej, så det havde vi lidt snakket om.

I trak lidt på smilebåndet? 

– Ja, det gjorde vi, for det er også tydeligt den måde, det blev meldt ud på, at der er gået lidt politik i den, uden jeg skal kloge mig alt for meget på de processer der. Det er tydeligt, der har været lidt uenighed hos nogle af dem, der sidder og bestemmer. 

Anførerbeslutningen i Randers står ved magt, selv om reglen er skrottet, for det er bare et spørgsmål om tid, før reglen bliver implementeret herhjemme, forudser Bertelsen.

– Jeg er helt sikker på, at det kommer. Så kan det godt være, det er udsat i et halvt år, eller hvad de bestemmer, men det kommer til Danmark.

Randers-træneren siger, at det var Björn Kopplin selv, som syntes, at det var bedre, at Randers' anfører skulle være en, der var tættere på spillet på banen, og mange pile pegede pludselig på Wessel Dammers.

– Han var anfører mange gange i sidste sæson, når Björn startede på bænken. Det handler meget om hans personlighedstype. Han er en naturlig leder og er god til at sige sin mening på en gode måde og komme rundt omkring i hele truppen.

– Han sætter store krav til både sig selv og sine omgivelser. Vi arbejder også en del med personlighedsprofiler, og han er en af dem, som skiller sig ud på den profil, siger Bertelsen. 

Wessel Dammers kom til Randers for et års tid siden, efter han havde spillet hele sin karriere i Holland.






Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby




LIVE

TransferLIVE: Skriver treårig aftale i AGF

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roony vil væk

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Mæhle kan hentes for spotpris

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

– Ja, der var dialog med Brøndby

Erik ten Hag jagter dansker

Thomas Mikkelsen stopper i Brøndby

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Forhandler om Albert Grønbæk

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’