Superliga-klub morer sig over DBU-kaos

Randers meldte lørdag ud, at Wessel Dammers er ny anfører - blandt andet på grund af regelændringen i Superligaen om, at det kun er anførerne, der må tale med dommeren. Den regel blev kort efter rullet tilbage, og det morer de sig lidt over i Randers.



Timing spiller en stor rolle, når det kommer til kommunikation, bare spørg i Randers FC.

Lørdag formiddag kunne klubben melde ud, at Wessel Dammers er ny anfører, og at han overtager bindet fra garderingsspilleren Björn Kopplin – blandt andet på grund af regelændringen i Superligaen, der kun tillader anførerne fra de to hold at tale med dommeren. 

Spol få timer frem og DBU vendte på en tallerken ved at rulle reglen tilbage. 

– Vi beklager, at vi var lidt for hurtige til at melde tiltaget ud, lød det blandt andet fra Michael Johansen, der er formand for DBU's dommerudvalg. Man vil i stedet vente og følge med i, hvordan reglen bliver evalueret ved EM og i andre turneringer. 

Dermed er vi tilbage ved timingen, og det kunne de more sig en smule over i Randers, siger klubbens cheftræner Rasmus Bertelsen til Tipsbladet.

– Vi trak lidt på smilebåndet af det. Vi har en fyr i vores administration, som er med i nogle forskellige udvalg rundt om i DBU. Han havde varslet os om, at det måske var på vej, så det havde vi lidt snakket om.

I trak lidt på smilebåndet? 

– Ja, det gjorde vi, for det er også tydeligt den måde, det blev meldt ud på, at der er gået lidt politik i den, uden jeg skal kloge mig alt for meget på de processer der. Det er tydeligt, der har været lidt uenighed hos nogle af dem, der sidder og bestemmer. 

Anførerbeslutningen i Randers står ved magt, selv om reglen er skrottet, for det er bare et spørgsmål om tid, før reglen bliver implementeret herhjemme, forudser Bertelsen.

– Jeg er helt sikker på, at det kommer. Så kan det godt være, det er udsat i et halvt år, eller hvad de bestemmer, men det kommer til Danmark.

Randers-træneren siger, at det var Björn Kopplin selv, som syntes, at det var bedre, at Randers' anfører skulle være en, der var tættere på spillet på banen, og mange pile pegede pludselig på Wessel Dammers.

– Han var anfører mange gange i sidste sæson, når Björn startede på bænken. Det handler meget om hans personlighedstype. Han er en naturlig leder og er god til at sige sin mening på en gode måde og komme rundt omkring i hele truppen.

– Han sætter store krav til både sig selv og sine omgivelser. Vi arbejder også en del med personlighedsprofiler, og han er en af dem, som skiller sig ud på den profil, siger Bertelsen. 

Wessel Dammers kom til Randers for et års tid siden, efter han havde spillet hele sin karriere i Holland.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Supercomputer: De vinder VM



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Knuser transferrekord

Her er danskers millionløn i Lazio

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Dybt forundret over Superliga-flop



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

VM-spiller alvorligt skadet

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Stor nedtur for Superliga-komet

Medier jubler over USA’s nedtur

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Schweiz – Colombia

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Bundesliga-klub henter FCM-emne

Scorer vanvittig løn i Premier League