Timing spiller en stor rolle, når det kommer til kommunikation, bare spørg i Randers FC.
Lørdag formiddag kunne klubben melde ud, at Wessel Dammers er ny anfører, og at han overtager bindet fra garderingsspilleren Björn Kopplin – blandt andet på grund af regelændringen i Superligaen, der kun tillader anførerne fra de to hold at tale med dommeren.
Spol få timer frem og DBU vendte på en tallerken ved at rulle reglen tilbage.
– Vi beklager, at vi var lidt for hurtige til at melde tiltaget ud, lød det blandt andet fra Michael Johansen, der er formand for DBU's dommerudvalg. Man vil i stedet vente og følge med i, hvordan reglen bliver evalueret ved EM og i andre turneringer.
Dermed er vi tilbage ved timingen, og det kunne de more sig en smule over i Randers, siger klubbens cheftræner Rasmus Bertelsen til Tipsbladet.
– Vi trak lidt på smilebåndet af det. Vi har en fyr i vores administration, som er med i nogle forskellige udvalg rundt om i DBU. Han havde varslet os om, at det måske var på vej, så det havde vi lidt snakket om.
I trak lidt på smilebåndet?
– Ja, det gjorde vi, for det er også tydeligt den måde, det blev meldt ud på, at der er gået lidt politik i den, uden jeg skal kloge mig alt for meget på de processer der. Det er tydeligt, der har været lidt uenighed hos nogle af dem, der sidder og bestemmer.
Anførerbeslutningen i Randers står ved magt, selv om reglen er skrottet, for det er bare et spørgsmål om tid, før reglen bliver implementeret herhjemme, forudser Bertelsen.
– Jeg er helt sikker på, at det kommer. Så kan det godt være, det er udsat i et halvt år, eller hvad de bestemmer, men det kommer til Danmark.
Randers-træneren siger, at det var Björn Kopplin selv, som syntes, at det var bedre, at Randers' anfører skulle være en, der var tættere på spillet på banen, og mange pile pegede pludselig på Wessel Dammers.
– Han var anfører mange gange i sidste sæson, når Björn startede på bænken. Det handler meget om hans personlighedstype. Han er en naturlig leder og er god til at sige sin mening på en gode måde og komme rundt omkring i hele truppen.
– Han sætter store krav til både sig selv og sine omgivelser. Vi arbejder også en del med personlighedsprofiler, og han er en af dem, som skiller sig ud på den profil, siger Bertelsen.
Wessel Dammers kom til Randers for et års tid siden, efter han havde spillet hele sin karriere i Holland.
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
EKSKLUSIVT
Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
INTERVIEW
‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
MEDIE