Timing spiller en stor rolle, når det kommer til kommunikation, bare spørg i Randers FC.
Lørdag formiddag kunne klubben melde ud, at Wessel Dammers er ny anfører, og at han overtager bindet fra garderingsspilleren Björn Kopplin – blandt andet på grund af regelændringen i Superligaen, der kun tillader anførerne fra de to hold at tale med dommeren.
Spol få timer frem og DBU vendte på en tallerken ved at rulle reglen tilbage.
– Vi beklager, at vi var lidt for hurtige til at melde tiltaget ud, lød det blandt andet fra Michael Johansen, der er formand for DBU's dommerudvalg. Man vil i stedet vente og følge med i, hvordan reglen bliver evalueret ved EM og i andre turneringer.
Dermed er vi tilbage ved timingen, og det kunne de more sig en smule over i Randers, siger klubbens cheftræner Rasmus Bertelsen til Tipsbladet.
– Vi trak lidt på smilebåndet af det. Vi har en fyr i vores administration, som er med i nogle forskellige udvalg rundt om i DBU. Han havde varslet os om, at det måske var på vej, så det havde vi lidt snakket om.
I trak lidt på smilebåndet?
– Ja, det gjorde vi, for det er også tydeligt den måde, det blev meldt ud på, at der er gået lidt politik i den, uden jeg skal kloge mig alt for meget på de processer der. Det er tydeligt, der har været lidt uenighed hos nogle af dem, der sidder og bestemmer.
Anførerbeslutningen i Randers står ved magt, selv om reglen er skrottet, for det er bare et spørgsmål om tid, før reglen bliver implementeret herhjemme, forudser Bertelsen.
– Jeg er helt sikker på, at det kommer. Så kan det godt være, det er udsat i et halvt år, eller hvad de bestemmer, men det kommer til Danmark.
Randers-træneren siger, at det var Björn Kopplin selv, som syntes, at det var bedre, at Randers' anfører skulle være en, der var tættere på spillet på banen, og mange pile pegede pludselig på Wessel Dammers.
– Han var anfører mange gange i sidste sæson, når Björn startede på bænken. Det handler meget om hans personlighedstype. Han er en naturlig leder og er god til at sige sin mening på en gode måde og komme rundt omkring i hele truppen.
– Han sætter store krav til både sig selv og sine omgivelser. Vi arbejder også en del med personlighedsprofiler, og han er en af dem, som skiller sig ud på den profil, siger Bertelsen.
Wessel Dammers kom til Randers for et års tid siden, efter han havde spillet hele sin karriere i Holland.
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Manchester United – Nottingham Forest
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
Raser: Det er latterligt!
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
NYHEDER