Superliga-klubber indkasserer formue fra staten: Parken får knap 20 millioner

Superliga-klubberne indkasserer millioner af kroner fra den danske stat i lønkompensation. Især Parken Sport & Entertainment får mange penge. Nogle skal dog betales tilbage.



Stort set alle Superliga-klubber har modtaget penge i lønkompensation fra staten. Topscoreren er Parken Sport & Entertainment, selskabet bag FC København, skriver Ekstra Bladet. Det har modtaget 19,7 millioner kroner.

Avisen baserer sine tal på Erhvervsstyrelsens opgørelse, der viser, at klubberne har modtaget over 50 millioner kroner i alt. Der er dog langt fra Parkens 19,7 millioner ned til nummer to på listen, Odense Sport & Event, som er selskabet bag OB, og som har indkasseret 5,9 millioner.

Klubberne kan dog ikke beholde alle millionerne, selv om de er tiltrængte. Lønkompensationen er udbetalt ud fra, at de spillere og øvrige ansatte, der var hjemsendt, ville være det til 9. juni, men de fleste er tilbage på job.

Både Esbjerg fB og Randers FC siger dog til Ekstra Bladet, at pengene falder på et tørt sted, omend de skal betale nogle af dem tilbage. Uden lønkompensationen havde klubberne været nødt til at fyre medarbejdere.

Samtlige Superliga-klubber (eller selskaberne bag dem) havde på et tidspunkt medarbejdere hjemsendt uden arbejde. For de flestes vedkommende gjaldt det også spillertruppen, men andre hjemsendte administrativt personale eller ansatte i andre dele af forretning, fx Lalandia for Parkens vedkommende eller hoteldriften for Silkeborg IF’s.

Det er et krav for at modtage lønkompensation, at medarbejderne ikke arbejder for virksomheden, mens de er hjemsendt.





Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’




LIVE

TransferLIVE: Iskold besked til Real Madrid

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Brasiliansk VM-mavepuster

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Monsterbud på vej

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Sådan kommer Danmark til VM

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Afslører: Dolberg sat til salg

De jagter Henrik Meister



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Medier sender ham hjem til AGF