Superliga-klubber indkasserer formue fra staten: Parken får knap 20 millioner

Superliga-klubberne indkasserer millioner af kroner fra den danske stat i lønkompensation. Især Parken Sport & Entertainment får mange penge. Nogle skal dog betales tilbage.



Stort set alle Superliga-klubber har modtaget penge i lønkompensation fra staten. Topscoreren er Parken Sport & Entertainment, selskabet bag FC København, skriver Ekstra Bladet. Det har modtaget 19,7 millioner kroner.

Avisen baserer sine tal på Erhvervsstyrelsens opgørelse, der viser, at klubberne har modtaget over 50 millioner kroner i alt. Der er dog langt fra Parkens 19,7 millioner ned til nummer to på listen, Odense Sport & Event, som er selskabet bag OB, og som har indkasseret 5,9 millioner.

Klubberne kan dog ikke beholde alle millionerne, selv om de er tiltrængte. Lønkompensationen er udbetalt ud fra, at de spillere og øvrige ansatte, der var hjemsendt, ville være det til 9. juni, men de fleste er tilbage på job.

Både Esbjerg fB og Randers FC siger dog til Ekstra Bladet, at pengene falder på et tørt sted, omend de skal betale nogle af dem tilbage. Uden lønkompensationen havde klubberne været nødt til at fyre medarbejdere.

Samtlige Superliga-klubber (eller selskaberne bag dem) havde på et tidspunkt medarbejdere hjemsendt uden arbejde. For de flestes vedkommende gjaldt det også spillertruppen, men andre hjemsendte administrativt personale eller ansatte i andre dele af forretning, fx Lalandia for Parkens vedkommende eller hoteldriften for Silkeborg IF’s.

Det er et krav for at modtage lønkompensation, at medarbejderne ikke arbejder for virksomheden, mens de er hjemsendt.





LIVE

VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Brøndby henter Alexander Drexel

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Nu melder Christian Eriksen ud

VM-Vækkeuret: Han var fremragende og dybt berørt!

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Peger på ham som ny Superliga-træner

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben