Stort set alle Superliga-klubber har modtaget penge i lønkompensation fra staten. Topscoreren er Parken Sport & Entertainment, selskabet bag FC København, skriver Ekstra Bladet. Det har modtaget 19,7 millioner kroner.
Avisen baserer sine tal på Erhvervsstyrelsens opgørelse, der viser, at klubberne har modtaget over 50 millioner kroner i alt. Der er dog langt fra Parkens 19,7 millioner ned til nummer to på listen, Odense Sport & Event, som er selskabet bag OB, og som har indkasseret 5,9 millioner.
Klubberne kan dog ikke beholde alle millionerne, selv om de er tiltrængte. Lønkompensationen er udbetalt ud fra, at de spillere og øvrige ansatte, der var hjemsendt, ville være det til 9. juni, men de fleste er tilbage på job.
Både Esbjerg fB og Randers FC siger dog til Ekstra Bladet, at pengene falder på et tørt sted, omend de skal betale nogle af dem tilbage. Uden lønkompensationen havde klubberne været nødt til at fyre medarbejdere.
Samtlige Superliga-klubber (eller selskaberne bag dem) havde på et tidspunkt medarbejdere hjemsendt uden arbejde. For de flestes vedkommende gjaldt det også spillertruppen, men andre hjemsendte administrativt personale eller ansatte i andre dele af forretning, fx Lalandia for Parkens vedkommende eller hoteldriften for Silkeborg IF’s.
Det er et krav for at modtage lønkompensation, at medarbejderne ikke arbejder for virksomheden, mens de er hjemsendt.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
Millionregn over ‘PC’
Arsenal er i Champions League-finalen
Tv-vært stopper på Viaplay
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
