Stort set alle Superliga-klubber har modtaget penge i lønkompensation fra staten. Topscoreren er Parken Sport & Entertainment, selskabet bag FC København, skriver Ekstra Bladet. Det har modtaget 19,7 millioner kroner.
Avisen baserer sine tal på Erhvervsstyrelsens opgørelse, der viser, at klubberne har modtaget over 50 millioner kroner i alt. Der er dog langt fra Parkens 19,7 millioner ned til nummer to på listen, Odense Sport & Event, som er selskabet bag OB, og som har indkasseret 5,9 millioner.
Klubberne kan dog ikke beholde alle millionerne, selv om de er tiltrængte. Lønkompensationen er udbetalt ud fra, at de spillere og øvrige ansatte, der var hjemsendt, ville være det til 9. juni, men de fleste er tilbage på job.
Både Esbjerg fB og Randers FC siger dog til Ekstra Bladet, at pengene falder på et tørt sted, omend de skal betale nogle af dem tilbage. Uden lønkompensationen havde klubberne været nødt til at fyre medarbejdere.
Samtlige Superliga-klubber (eller selskaberne bag dem) havde på et tidspunkt medarbejdere hjemsendt uden arbejde. For de flestes vedkommende gjaldt det også spillertruppen, men andre hjemsendte administrativt personale eller ansatte i andre dele af forretning, fx Lalandia for Parkens vedkommende eller hoteldriften for Silkeborg IF’s.
Det er et krav for at modtage lønkompensation, at medarbejderne ikke arbejder for virksomheden, mens de er hjemsendt.
LIVE
TransferLIVE: Schalke henter tysk profil
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
England – Argentina
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Afslører kæmpe VM-chok
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
