Superliga-profil spiller med Súarez: En drøm

Flere Superliga-spillere håber på til sommer at spille Copa América i USA, og det er nogle vilde kampe, der er i udsigt.



IKAST (Tipsbladet): I Silkeborg håber Oliver Sonne meget på at komme til de sydamerikanske mesterskaber med Peru, som Sonne stiller op for via en bedstemor med aner i det bjergrige land ved Stillehavet.

Længere sydpå i Chile går man ud fra, at Darío Osorio skal med til turneringen efter at have spillet i testkampe i marts mod Albanien og Frankrig, hvor den formstærke FCM-spiller scorede mod sidstnævnte hold.

Og i Uruguay er en anden FCM-spiller, Emiliano Martínez, i spil til landsholdet.

Ifølge Tipsbladets oplysninger var midtbanespilleren snublende tæt på at blive udtaget til Uruguays kampe i marts men blev i sidste minut siet fra, fordi han ikke havde spillet nok.

Og i et interview med Tipsbladet fortæller Martínez om den drøm, det ville være at stille op for Uruguay ved Copa América, der spilles i USA, og hvor Uruguay er i pulje med USA, Panama og Bolivia.

– Det betyder enormt meget for mig at være med omkring landsholdet. At blive udtaget var det største, der er sket i min karriere. Det har været en drøm, siden jeg var barn, at spille med de spillere, jeg har fulgt i så mange år. Jeg er virkelig glad og taknemmelig for at have fået den mulighed. Det var så stort for mig, og også for min familie, siger Emiliano Martínez til Tipsbladet.

244089

Emiliano Martínez og Luis Suárez begyndte begge karrieren i Montevideo-storklubben Nacional. Foto: Alamy

Midtbanespilleren er klar over, at der skal spilletid i FC Midtjylland til for, at han kan komme med til slutrunden, hvilket giver yderligere motivation i de kommende uger, hvor dagligdagen i FCM selvsagt er præget af jagten på et DM-guld foran Brøndby, FC København og FC Nordsjælland.

– For mig handler det først og fremmest om at spille kampe. Det er egentlig det eneste, der fylder lige nu. Det er ikke nok bare at træne med, jeg skal også spille igen og vise mig frem. Jeg er klar, og jeg skal vise, at jeg har troen og selvtilliden til at komme ind og gøre en forskel. Og jeg er helt klar til opgaven.

Ligesom Luis Suárez flyttede Emiliano Martínez som dreng fra provinsen i Uruguay til hovedstaden Montevideo for at spille i ungdomsafdelingen hos storklubben Nacional.

Og det vil betyde meget at nå en slutrunde med den levende legende og de andre profiler hos 'La Celeste', der trænes af den tidligere landstræner for Argentina og Chile og klubtræner hos Athletic Bilbao, Marseille og Leeds, Marcelo Bielsa.

– Det er nogle kæmpe navne, der er med på landsholdet. Det er fantastiske spillere. Også en spiller som Federico Valverde fra Real Madrid. Og træneren Bielsa er jo en legende og et kæmpestort navn. Han er så professionel og hårdtarbejdende, og det er et meget stærkt landshold, vi har, siger Emiliano Martínez, der fortsat er inde i loopet omkring holdet, selvom han ikke har været udtaget, siden han måtte udgå af lejren i september med en skade.

– Trænerne er løbende i kontakt med mig. De spørger til, hvordan det går, om jeg er klar til at spille, hvordan min fysiske tilstand er, fortæller Emiliano Martínez.

Læs også et længere interview med Emiliano Martínez her, hvor FCM-spilleren åbner op for den hårde tid med en drilsk, vedholdende skade, der ødelagde efteråret for ham.



Her er Efterårets Hold i Superligaen

Randers FC – AGF

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Kæmpe triumf for Frank

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Ny Liverpool-nedtur

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Trækker overskrifter i Sydkorea

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Danskerscoringerne væltede ind

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

De er klar til at købe Mohamed Salah

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

FCM-duo sætter vanvittig rekord

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Dansk bomber i tårevædet afsked

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Her er alle VM-grupperne

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Jonas Wind er i København

Rigmand vild med FC København-aftale

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano