IKAST (Tipsbladet): I Silkeborg håber Oliver Sonne meget på at komme til de sydamerikanske mesterskaber med Peru, som Sonne stiller op for via en bedstemor med aner i det bjergrige land ved Stillehavet.
Længere sydpå i Chile går man ud fra, at Darío Osorio skal med til turneringen efter at have spillet i testkampe i marts mod Albanien og Frankrig, hvor den formstærke FCM-spiller scorede mod sidstnævnte hold.
Og i Uruguay er en anden FCM-spiller, Emiliano Martínez, i spil til landsholdet.
Ifølge Tipsbladets oplysninger var midtbanespilleren snublende tæt på at blive udtaget til Uruguays kampe i marts men blev i sidste minut siet fra, fordi han ikke havde spillet nok.
Og i et interview med Tipsbladet fortæller Martínez om den drøm, det ville være at stille op for Uruguay ved Copa América, der spilles i USA, og hvor Uruguay er i pulje med USA, Panama og Bolivia.
– Det betyder enormt meget for mig at være med omkring landsholdet. At blive udtaget var det største, der er sket i min karriere. Det har været en drøm, siden jeg var barn, at spille med de spillere, jeg har fulgt i så mange år. Jeg er virkelig glad og taknemmelig for at have fået den mulighed. Det var så stort for mig, og også for min familie, siger Emiliano Martínez til Tipsbladet.

Midtbanespilleren er klar over, at der skal spilletid i FC Midtjylland til for, at han kan komme med til slutrunden, hvilket giver yderligere motivation i de kommende uger, hvor dagligdagen i FCM selvsagt er præget af jagten på et DM-guld foran Brøndby, FC København og FC Nordsjælland.
– For mig handler det først og fremmest om at spille kampe. Det er egentlig det eneste, der fylder lige nu. Det er ikke nok bare at træne med, jeg skal også spille igen og vise mig frem. Jeg er klar, og jeg skal vise, at jeg har troen og selvtilliden til at komme ind og gøre en forskel. Og jeg er helt klar til opgaven.
Ligesom Luis Suárez flyttede Emiliano Martínez som dreng fra provinsen i Uruguay til hovedstaden Montevideo for at spille i ungdomsafdelingen hos storklubben Nacional.
Og det vil betyde meget at nå en slutrunde med den levende legende og de andre profiler hos 'La Celeste', der trænes af den tidligere landstræner for Argentina og Chile og klubtræner hos Athletic Bilbao, Marseille og Leeds, Marcelo Bielsa.
– Det er nogle kæmpe navne, der er med på landsholdet. Det er fantastiske spillere. Også en spiller som Federico Valverde fra Real Madrid. Og træneren Bielsa er jo en legende og et kæmpestort navn. Han er så professionel og hårdtarbejdende, og det er et meget stærkt landshold, vi har, siger Emiliano Martínez, der fortsat er inde i loopet omkring holdet, selvom han ikke har været udtaget, siden han måtte udgå af lejren i september med en skade.
– Trænerne er løbende i kontakt med mig. De spørger til, hvordan det går, om jeg er klar til at spille, hvordan min fysiske tilstand er, fortæller Emiliano Martínez.
Læs også et længere interview med Emiliano Martínez her, hvor FCM-spilleren åbner op for den hårde tid med en drilsk, vedholdende skade, der ødelagde efteråret for ham.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
Her skal Sepp Piontek begraves
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
MEDIE
Endelig er der godt nyt
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
‘Tæt på et rædselskabinet’
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket