IKAST (Tipsbladet): I Silkeborg håber Oliver Sonne meget på at komme til de sydamerikanske mesterskaber med Peru, som Sonne stiller op for via en bedstemor med aner i det bjergrige land ved Stillehavet.
Længere sydpå i Chile går man ud fra, at Darío Osorio skal med til turneringen efter at have spillet i testkampe i marts mod Albanien og Frankrig, hvor den formstærke FCM-spiller scorede mod sidstnævnte hold.
Og i Uruguay er en anden FCM-spiller, Emiliano Martínez, i spil til landsholdet.
Ifølge Tipsbladets oplysninger var midtbanespilleren snublende tæt på at blive udtaget til Uruguays kampe i marts men blev i sidste minut siet fra, fordi han ikke havde spillet nok.
Og i et interview med Tipsbladet fortæller Martínez om den drøm, det ville være at stille op for Uruguay ved Copa América, der spilles i USA, og hvor Uruguay er i pulje med USA, Panama og Bolivia.
– Det betyder enormt meget for mig at være med omkring landsholdet. At blive udtaget var det største, der er sket i min karriere. Det har været en drøm, siden jeg var barn, at spille med de spillere, jeg har fulgt i så mange år. Jeg er virkelig glad og taknemmelig for at have fået den mulighed. Det var så stort for mig, og også for min familie, siger Emiliano Martínez til Tipsbladet.

Midtbanespilleren er klar over, at der skal spilletid i FC Midtjylland til for, at han kan komme med til slutrunden, hvilket giver yderligere motivation i de kommende uger, hvor dagligdagen i FCM selvsagt er præget af jagten på et DM-guld foran Brøndby, FC København og FC Nordsjælland.
– For mig handler det først og fremmest om at spille kampe. Det er egentlig det eneste, der fylder lige nu. Det er ikke nok bare at træne med, jeg skal også spille igen og vise mig frem. Jeg er klar, og jeg skal vise, at jeg har troen og selvtilliden til at komme ind og gøre en forskel. Og jeg er helt klar til opgaven.
Ligesom Luis Suárez flyttede Emiliano Martínez som dreng fra provinsen i Uruguay til hovedstaden Montevideo for at spille i ungdomsafdelingen hos storklubben Nacional.
Og det vil betyde meget at nå en slutrunde med den levende legende og de andre profiler hos 'La Celeste', der trænes af den tidligere landstræner for Argentina og Chile og klubtræner hos Athletic Bilbao, Marseille og Leeds, Marcelo Bielsa.
– Det er nogle kæmpe navne, der er med på landsholdet. Det er fantastiske spillere. Også en spiller som Federico Valverde fra Real Madrid. Og træneren Bielsa er jo en legende og et kæmpestort navn. Han er så professionel og hårdtarbejdende, og det er et meget stærkt landshold, vi har, siger Emiliano Martínez, der fortsat er inde i loopet omkring holdet, selvom han ikke har været udtaget, siden han måtte udgå af lejren i september med en skade.
– Trænerne er løbende i kontakt med mig. De spørger til, hvordan det går, om jeg er klar til at spille, hvordan min fysiske tilstand er, fortæller Emiliano Martínez.
Læs også et længere interview med Emiliano Martínez her, hvor FCM-spilleren åbner op for den hårde tid med en drilsk, vedholdende skade, der ødelagde efteråret for ham.
LIVE
LIVE: Riemer skamroser Nørgaard
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Stor profil glad for Brøndby
Ser I med, Brøndby?
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
Sendt hjem fra FC København-træning
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
Her begynder næste sæson i Superligaen
Landstræner håber på Messi
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
– Det er et møghold!
Brøndby får stor bøde
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW