Glen Riddersholm har ingen planer om at stoppe i SønderjyskE, før hans nuværende aftale udløber. Det slår han fast over for Der Nordschleswiger.
I SønderjyskE har der ellers været flere ændringer, siden klubben fik nye amerikanske ejere i sommer. Eksempelvis er sportschef Hans Jørgen Haysen fortid i klubben, mens direktør Klaus Rasmussen får en mindre rolle i forbindelse med fodboldholdet.
Dertil kan man tilføje, at foråret har været skuffende i Superligaen, og at der har været rygter om knas i forholdet mellem amerikanerne og den gamle garde i klubben.
Cheftræner Glen Riddersholms regner dog ikke med, at han snart siger farvel til klubben. Sådan lyder det, da Der Nordschleswiger spørger, om han kunne ønske at forlade SønderjyskE før kontraktudløb i 2022.
– Nej, det tror jeg ikke. Dette er spekulation og rygter. Jeg går hver dag med en kæmpe ild og en enorm lidenskab for at arbejde, og jeg elsker mit team, siger Glen Riddersholm til Der Nordschleswiger og fortsætter:
– Næste uge kommer amerikanerne til os, og vi er meget tilfredse. Jeg håber, at det vil forklare, hvilken strategi der er planlagt. Jeg tror, det vil give et fingerpeg om, hvad fremtiden vil bringe. Jeg tror, at alle medarbejdere og jeg ser frem til en meddelelse om, i hvilken retning vi skal bevæge os i fremtiden. Og hvis du spørger mig, om jeg har kontaktet en anden klub, så er svaret nej. Jeg leder ikke efter noget andet. Jeg er stadig fuldt engageret. Her har jeg alt mit fokus.
48-årige Glen Riddersholm har været cheftræner i SønderjyskE siden januar 2019. Tidligere har han været træner i FC Midtjylland og AGF.
De seneste resultater i Superligaen har imidlertid skabt bekymringer i SønderjyskE. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
NYHEDER
Napoli-chok på vej
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fortryder FC Barcelona-transfer
INTERVIEW
