Superliga-træner frygter for skader: De tackler jo ikke nogen

Hvis Superligaen kommer i gang i maj, vil det være langt over to måneder siden, at spillerne senest har været i kamp – det øger risikoen for skader.



Håbet om at se Superligaen tilbage efter den tvungne nedlukning lever rundt om hos både spillere, trænere, ledere og fans. Masser af Superliga-klubber har haft hjemsendt deres spillere, der hver især har holdt grundformen ved lige med hjemmetræning og løbeture på egen hånd.

En af de klubber, der har haft hjemsendt spillerne, men nu tilbagekaldt dem er AaB.

Tidligere på ugen kunne AaB’s fysiske træner Ashley Tootle begynde at danne sig et billede af, hvordan de forskellige spillere havde klaret selvtræningen. Og her er der ingen problemer.

Men for AaB-spillerne gælder det samme problem som hos samtlige spillere runde om i klubberne. Kamptræningen mangler.

– Fodbold er et komplekst spil, og der er 200 forskellige bevægelser i en kamp, som vi slet ikke har kunnet afspejle i træningen. Der er nogle begrænsninger i de retningsbestemte bevægelser, der er væsentlige, og vi har en udfordring i forhold til den afstand, der skal være mellem spillerne, som vi selvfølgelig overholder, siger Ashley Tootle til Tipsbladet.*

I øjeblikket er håbet, at en del ad den videre genåbning af det danske samfund vil inkludere tilladelse til at afvikle fodboldkampe uden tilskuere i midten eller slutningen af maj.
Her vil det være langt over to måneder siden, at spillerne senest har været i kamp, og det skaber en vis bekymring hos den fysiske træner

– Når der bliver grønt lys for at træne med kontakt, vil vi opleve en væsentlig øgning af belastningen, og det bliver lidt et puslespil for os, for hvor meget tid får vi så til det?

– Lige nu prøver vi for eksempel at lave noget skygge-pres, hvor spillerne skal reagere efter en bevægelse. Det er ret højintenst, men de tackler jo ikke nogen. De holder afstand. Så det er ikke fodbold.

– Og den del, vi mangler, er jo også den del, hvor der er en skadesrisiko, når man ikke har lavet de bevægelser i en længere periode. Det er seks uger, hvor vendinger, opbremsninger og spring i relation til hinanden og ikke mindst med den fysiske kontakt ikke har været der.

– Det kan godt være bekymrende, men alt afhænger af, hvad vi må hvornår i den kommende periode. Spillerne skal nå at have den kompetitive del med også, og hvis vi kun får en uge med det, før turneringen starter igen, kan det godt være en udfordring. Så kan vi komme til at opleve spillere med problemer i hofte, lyske, ankel og knæ, for det har vi simpelt hen ikke kunnet afspejle i vores daglige træning, siger AaB’s fysiske træner med udsigt til et tæt program med kampe i både weekenden og midtugen.

AaB er nummer seks i tabellen, inden Superligaens to sidste runder i grundspillet.

Du kan læse meget med Ashley Tootle i dagens udgave af Tipsbladet, hvor også Brøndbys Ahron Thode kommer med sine betragtninger. 





LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Protesterer efter dansk drømmekamp

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Millionregn over FC Midtjylland

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

‘Det er dramatisk!’

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Det kommer formentlig til at ske

Færdig? Manchester City har udset afløser

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Benhård Brian Riemer-melding



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Så blev det officielt

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Barcelona – Rayo Vallecano

Brighton – Liverpool

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Messi rammer gyldent tal

FC København-talent har truffet stor beslutning