Superligaen uddeler tv-millioner: Så mange penge får din klub

Tipsbladet.dk udregner, hvor mange penge hver enkelt Superliga-klub skal have, efter grundspillet er slut.



Det er givetvis pladsen i top 6 og chancen for at vinde medaljer for første gang siden 2011, de er allermest glade for i OB. Men mon ikke regnskabsafdelingen også sidder med et smil på læben, når de sammenligner de tv-penge, klubben får nu, og dem, den fik tidligere på sæsonen.

Tv-pengene i Superligaen uddeles i tre rater: efter runde 13, efter runde 26 og efter sæsonafslutningen. I første uddeling var det ifølge tipsbladet.dk’s beregninger kun bundholdene Vejle Boldklub, Vendsyssel FF og Hobro IK, der indkasserede færre end OB. Nu er det kun FC København, FC Midtjylland og Brøndby IF, der indkasserer flere.

Fra 4,9 millioner kroner til 8,2.

Det er først og fremmest OB’s gode sportslige resultater, der ligger til grund for OB’s tv-penge-stigning; efter runde 13 lå holdet på 11. pladsen, og nu ligger det til bronze. Men hvordan fordeler de øvrige Superliga-hold sig?

Allerflest penge tager FC København, der både klarer sig godt sportsligt og som regel er første- eller andetvalg hos tv-kanalerne. Derefter følger Brøndby IF, der har skuffet sportsligt men forbliver topprioritet på tv, og FC Midtjylland, der omvendt leverer rent sportsligt men ikke er lige så højt prioriteret af tv.

Herunder følger den samlede opgørelse over, hvor mange tv-penge klubberne har tjent i denne sæsons to udbetalinger, og hvad forskellen er på de to. Det hele er baseret på tipsbladet.dk’s beregninger, som vi beskriver mere detaljeret under grafikken.

Tv-penge efter 26 runder 2018/19
Infogram

Sådan gjorde vi:
Vi har taget udgangspunkt i tv-aftalen, som uddeles tre gange om året: efter runde 13, efter runde 26 og efter sæsonen. Der er i alt 275 millioner til deling, hvilket vil sige lige under 92 millioner pr. gang.

Solidaritetspuljen: 30 procent af det samlede beløb. 2,1 millioner til hver klub.

Placeringspuljen: 30 procent af det samlede beløb. Fordeles efter klubbernes placering i Superliga-tabellen.

Markedspuljen: 24 procent af det samlede beløb. Første- og andetvalg på tv får 325.000, tredje- og fjerdevalg får 90.000, femte- og sjettevalg får 45.000, og syvendevalg får ingenting.

Kamppuljen: 16 procent af det samlede beløb. En sejr giver 175.000, uafgjort giver 65.000, og et nederlag giver ingenting.

Placeringspuljen og kamppuljen kan udregnes direkte fra tabellen og holdenes resultater. Markedspuljen er mere kompliceret. Eksempelvis er søndag klokken 18 som udgangspunkt tv-kanalernes førstevalg, men det kan fra uge til uge variere. I den forgangne runde spilledes Brøndby-OB mandag.

Derfor er denne del baseret på skøn.





LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Spotpris – så billig er Højbjerg

Jakob Poulsen med dyster melding

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Møde afsløret – han vil til Manchester United

FC Midtjylland – Sønderjyske

Smider stjerne til 900 mio. af holdet



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

‘Hvem fanden ringer man til?’

FCK bød på landsholdsmålmand

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Henter FC København-spiller

Nicolaisen scorede mod PSG

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Brøndby med opløftende nyt om profil

Det er han ekstremt god til

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Store spørgsmålstegn inden FCK

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Mål i Madrid

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner