Superligaen uddeler tv-millioner: Så mange penge får din klub

Tipsbladet.dk udregner, hvor mange penge hver enkelt Superliga-klub skal have, efter grundspillet er slut.



Det er givetvis pladsen i top 6 og chancen for at vinde medaljer for første gang siden 2011, de er allermest glade for i OB. Men mon ikke regnskabsafdelingen også sidder med et smil på læben, når de sammenligner de tv-penge, klubben får nu, og dem, den fik tidligere på sæsonen.

Tv-pengene i Superligaen uddeles i tre rater: efter runde 13, efter runde 26 og efter sæsonafslutningen. I første uddeling var det ifølge tipsbladet.dk’s beregninger kun bundholdene Vejle Boldklub, Vendsyssel FF og Hobro IK, der indkasserede færre end OB. Nu er det kun FC København, FC Midtjylland og Brøndby IF, der indkasserer flere.

Fra 4,9 millioner kroner til 8,2.

Det er først og fremmest OB’s gode sportslige resultater, der ligger til grund for OB’s tv-penge-stigning; efter runde 13 lå holdet på 11. pladsen, og nu ligger det til bronze. Men hvordan fordeler de øvrige Superliga-hold sig?

Allerflest penge tager FC København, der både klarer sig godt sportsligt og som regel er første- eller andetvalg hos tv-kanalerne. Derefter følger Brøndby IF, der har skuffet sportsligt men forbliver topprioritet på tv, og FC Midtjylland, der omvendt leverer rent sportsligt men ikke er lige så højt prioriteret af tv.

Herunder følger den samlede opgørelse over, hvor mange tv-penge klubberne har tjent i denne sæsons to udbetalinger, og hvad forskellen er på de to. Det hele er baseret på tipsbladet.dk’s beregninger, som vi beskriver mere detaljeret under grafikken.

Tv-penge efter 26 runder 2018/19
Infogram

Sådan gjorde vi:
Vi har taget udgangspunkt i tv-aftalen, som uddeles tre gange om året: efter runde 13, efter runde 26 og efter sæsonen. Der er i alt 275 millioner til deling, hvilket vil sige lige under 92 millioner pr. gang.

Solidaritetspuljen: 30 procent af det samlede beløb. 2,1 millioner til hver klub.

Placeringspuljen: 30 procent af det samlede beløb. Fordeles efter klubbernes placering i Superliga-tabellen.

Markedspuljen: 24 procent af det samlede beløb. Første- og andetvalg på tv får 325.000, tredje- og fjerdevalg får 90.000, femte- og sjettevalg får 45.000, og syvendevalg får ingenting.

Kamppuljen: 16 procent af det samlede beløb. En sejr giver 175.000, uafgjort giver 65.000, og et nederlag giver ingenting.

Placeringspuljen og kamppuljen kan udregnes direkte fra tabellen og holdenes resultater. Markedspuljen er mere kompliceret. Eksempelvis er søndag klokken 18 som udgangspunkt tv-kanalernes førstevalg, men det kan fra uge til uge variere. I den forgangne runde spilledes Brøndby-OB mandag.

Derfor er denne del baseret på skøn.





Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’




LIVE

TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Verdensstjernes søn landet i København

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Vil undgå Bendtner-stunt

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Bliver det Chido Obis store chance?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

På blokken i danskerklub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Topscorer færdig

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

‘Sur over Brøndby-transfer’

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Sportschef griner af penge-spørgsmål

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul

Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller

Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’