Det er givetvis pladsen i top 6 og chancen for at vinde medaljer for første gang siden 2011, de er allermest glade for i OB. Men mon ikke regnskabsafdelingen også sidder med et smil på læben, når de sammenligner de tv-penge, klubben får nu, og dem, den fik tidligere på sæsonen.
Tv-pengene i Superligaen uddeles i tre rater: efter runde 13, efter runde 26 og efter sæsonafslutningen. I første uddeling var det ifølge tipsbladet.dk’s beregninger kun bundholdene Vejle Boldklub, Vendsyssel FF og Hobro IK, der indkasserede færre end OB. Nu er det kun FC København, FC Midtjylland og Brøndby IF, der indkasserer flere.
Fra 4,9 millioner kroner til 8,2.
Det er først og fremmest OB’s gode sportslige resultater, der ligger til grund for OB’s tv-penge-stigning; efter runde 13 lå holdet på 11. pladsen, og nu ligger det til bronze. Men hvordan fordeler de øvrige Superliga-hold sig?
Allerflest penge tager FC København, der både klarer sig godt sportsligt og som regel er første- eller andetvalg hos tv-kanalerne. Derefter følger Brøndby IF, der har skuffet sportsligt men forbliver topprioritet på tv, og FC Midtjylland, der omvendt leverer rent sportsligt men ikke er lige så højt prioriteret af tv.
Herunder følger den samlede opgørelse over, hvor mange tv-penge klubberne har tjent i denne sæsons to udbetalinger, og hvad forskellen er på de to. Det hele er baseret på tipsbladet.dk’s beregninger, som vi beskriver mere detaljeret under grafikken.
Sådan gjorde vi:
Vi har taget udgangspunkt i tv-aftalen, som uddeles tre gange om året: efter runde 13, efter runde 26 og efter sæsonen. Der er i alt 275 millioner til deling, hvilket vil sige lige under 92 millioner pr. gang.
Solidaritetspuljen: 30 procent af det samlede beløb. 2,1 millioner til hver klub.
Placeringspuljen: 30 procent af det samlede beløb. Fordeles efter klubbernes placering i Superliga-tabellen.
Markedspuljen: 24 procent af det samlede beløb. Første- og andetvalg på tv får 325.000, tredje- og fjerdevalg får 90.000, femte- og sjettevalg får 45.000, og syvendevalg får ingenting.
Kamppuljen: 16 procent af det samlede beløb. En sejr giver 175.000, uafgjort giver 65.000, og et nederlag giver ingenting.
Placeringspuljen og kamppuljen kan udregnes direkte fra tabellen og holdenes resultater. Markedspuljen er mere kompliceret. Eksempelvis er søndag klokken 18 som udgangspunkt tv-kanalernes førstevalg, men det kan fra uge til uge variere. I den forgangne runde spilledes Brøndby-OB mandag.
Derfor er denne del baseret på skøn.

Åbne for at sælge

Kun underskriften mangler

Ekspert tror på Brøndby-comeback

Afslører vanvittig kontrakt

Brutal kritik: ‘Han var et spøgelse’

Råder Superliga-klubber: Hent disse 6 spillere

Helt vildt – udlejet Superliga-angriber målamok

Årets vildeste transfer? I dialog om Messi

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

På vej til FCK? Han er en af ligaens lønkonger

Rekordtransfer – Superliga-klub tæt på kæmpetalent

Henter de Eriksen? ‘Han er interessant for dem’

Guldregn i FCM? Tidligere profil koster 224 mio kr

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

‘Bekymring’ i Liverpool – stjerne vil væk

Moukoko er forfulgt af skandaler

Afslører: Flere Superliga-køb på trapperne

Klar opfordring til ny FCK-stjerne

“Chokeret” over Nørgaards vilde skifte

Forstår slet ikke Kvistgaarden-pris

Tidligere Liverpool-målmand på blokken i FCK

FCK-transfer går verden rundt

Brøndby henter ny angriber

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Kæmpetransfer i fare – dette kan blive løsningen

Jubler over ny FCK’er: ‘Det er rigtig fedt!’

Officielt: FC København handler igen

Pludselig åbning for Mohamed Daramy og co.

Milliondrama! Klubber dybt uenige om dansker

Superliga-bombe: ‘Intet er underskrevet’

FCK melder ud: Det vil vrimle med HSV-fans

Afbryder forhandlingerne

Tjener kassen: Her er Anders Dreyers kongeløn

Drømmetransfer: Men der er et stort problem

Nadia Nadim tordner mod sin træner

AGF i ny formation: Derfor skifter Poulsen

De henter dansk stortalent

Genialt, Brøndby – køb da ham!

AGF åbner for spillersalg: ‘Vi er for mange’

Brøndby hevet ind i trekantdrama med storklubber

‘Det transferrygte kilder alle de rigtige steder!’

Shels tæver Tribesmen i Galway

Kylian Mbappé sagsøger PSG

FC København præsenterer nyt indkøb

Nedtur for La Rojita i Rumænien

Liverpool-talent sparker England i EM-finale

Enighed – Mikael Anderson til lægetjek

Ny milliardkontrakt? Ronaldo har alt på plads

Afsløring: Hillerød henter målmand i FC Utrecht

Nu sker det! Nørgaard skal til lægetjek

Hylder Roony-skifte: Jeg havde valgt det samme!

Kæmpe lønnedgang i FCK? Han tjener kassen

Dansk tennishåb er tæt på Grand Slam-debut!

Så meget betaler FCK for Moukoko

Kæmpe bombe – FC København tæt på supertalent