Det er givetvis pladsen i top 6 og chancen for at vinde medaljer for første gang siden 2011, de er allermest glade for i OB. Men mon ikke regnskabsafdelingen også sidder med et smil på læben, når de sammenligner de tv-penge, klubben får nu, og dem, den fik tidligere på sæsonen.
Tv-pengene i Superligaen uddeles i tre rater: efter runde 13, efter runde 26 og efter sæsonafslutningen. I første uddeling var det ifølge tipsbladet.dk’s beregninger kun bundholdene Vejle Boldklub, Vendsyssel FF og Hobro IK, der indkasserede færre end OB. Nu er det kun FC København, FC Midtjylland og Brøndby IF, der indkasserer flere.
Fra 4,9 millioner kroner til 8,2.
Det er først og fremmest OB’s gode sportslige resultater, der ligger til grund for OB’s tv-penge-stigning; efter runde 13 lå holdet på 11. pladsen, og nu ligger det til bronze. Men hvordan fordeler de øvrige Superliga-hold sig?
Allerflest penge tager FC København, der både klarer sig godt sportsligt og som regel er første- eller andetvalg hos tv-kanalerne. Derefter følger Brøndby IF, der har skuffet sportsligt men forbliver topprioritet på tv, og FC Midtjylland, der omvendt leverer rent sportsligt men ikke er lige så højt prioriteret af tv.
Herunder følger den samlede opgørelse over, hvor mange tv-penge klubberne har tjent i denne sæsons to udbetalinger, og hvad forskellen er på de to. Det hele er baseret på tipsbladet.dk’s beregninger, som vi beskriver mere detaljeret under grafikken.
Sådan gjorde vi:
Vi har taget udgangspunkt i tv-aftalen, som uddeles tre gange om året: efter runde 13, efter runde 26 og efter sæsonen. Der er i alt 275 millioner til deling, hvilket vil sige lige under 92 millioner pr. gang.
Solidaritetspuljen: 30 procent af det samlede beløb. 2,1 millioner til hver klub.
Placeringspuljen: 30 procent af det samlede beløb. Fordeles efter klubbernes placering i Superliga-tabellen.
Markedspuljen: 24 procent af det samlede beløb. Første- og andetvalg på tv får 325.000, tredje- og fjerdevalg får 90.000, femte- og sjettevalg får 45.000, og syvendevalg får ingenting.
Kamppuljen: 16 procent af det samlede beløb. En sejr giver 175.000, uafgjort giver 65.000, og et nederlag giver ingenting.
Placeringspuljen og kamppuljen kan udregnes direkte fra tabellen og holdenes resultater. Markedspuljen er mere kompliceret. Eksempelvis er søndag klokken 18 som udgangspunkt tv-kanalernes førstevalg, men det kan fra uge til uge variere. I den forgangne runde spilledes Brøndby-OB mandag.
Derfor er denne del baseret på skøn.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
Tv-vært stopper på Viaplay
Klar transferbesked til Christian Eriksen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
AVIS
