Superligaen uddeler tv-millioner: Så mange penge får din klub

Tipsbladet.dk udregner, hvor mange penge hver enkelt Superliga-klub skal have, efter grundspillet er slut.



Det er givetvis pladsen i top 6 og chancen for at vinde medaljer for første gang siden 2011, de er allermest glade for i OB. Men mon ikke regnskabsafdelingen også sidder med et smil på læben, når de sammenligner de tv-penge, klubben får nu, og dem, den fik tidligere på sæsonen.

Tv-pengene i Superligaen uddeles i tre rater: efter runde 13, efter runde 26 og efter sæsonafslutningen. I første uddeling var det ifølge tipsbladet.dk’s beregninger kun bundholdene Vejle Boldklub, Vendsyssel FF og Hobro IK, der indkasserede færre end OB. Nu er det kun FC København, FC Midtjylland og Brøndby IF, der indkasserer flere.

Fra 4,9 millioner kroner til 8,2.

Det er først og fremmest OB’s gode sportslige resultater, der ligger til grund for OB’s tv-penge-stigning; efter runde 13 lå holdet på 11. pladsen, og nu ligger det til bronze. Men hvordan fordeler de øvrige Superliga-hold sig?

Allerflest penge tager FC København, der både klarer sig godt sportsligt og som regel er første- eller andetvalg hos tv-kanalerne. Derefter følger Brøndby IF, der har skuffet sportsligt men forbliver topprioritet på tv, og FC Midtjylland, der omvendt leverer rent sportsligt men ikke er lige så højt prioriteret af tv.

Herunder følger den samlede opgørelse over, hvor mange tv-penge klubberne har tjent i denne sæsons to udbetalinger, og hvad forskellen er på de to. Det hele er baseret på tipsbladet.dk’s beregninger, som vi beskriver mere detaljeret under grafikken.

Tv-penge efter 26 runder 2018/19
Infogram

Sådan gjorde vi:
Vi har taget udgangspunkt i tv-aftalen, som uddeles tre gange om året: efter runde 13, efter runde 26 og efter sæsonen. Der er i alt 275 millioner til deling, hvilket vil sige lige under 92 millioner pr. gang.

Solidaritetspuljen: 30 procent af det samlede beløb. 2,1 millioner til hver klub.

Placeringspuljen: 30 procent af det samlede beløb. Fordeles efter klubbernes placering i Superliga-tabellen.

Markedspuljen: 24 procent af det samlede beløb. Første- og andetvalg på tv får 325.000, tredje- og fjerdevalg får 90.000, femte- og sjettevalg får 45.000, og syvendevalg får ingenting.

Kamppuljen: 16 procent af det samlede beløb. En sejr giver 175.000, uafgjort giver 65.000, og et nederlag giver ingenting.

Placeringspuljen og kamppuljen kan udregnes direkte fra tabellen og holdenes resultater. Markedspuljen er mere kompliceret. Eksempelvis er søndag klokken 18 som udgangspunkt tv-kanalernes førstevalg, men det kan fra uge til uge variere. I den forgangne runde spilledes Brøndby-OB mandag.

Derfor er denne del baseret på skøn.





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Færdig i FC Midtjylland?



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Bo Svensson i spil til stort job

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Samler informationer om FCK’er

FC København-stjerne straffes af UEFA



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Den første i næsten 40 år

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Medie peger på FC København

Manchester United jagter Liverpool-profil

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

I svime over Højlund

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Vild udtalelse om Nathan Trott

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Sæsonens hurtigste hattrick

Choktransfer?

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Trods krise: Freder Superliga-træner

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Inter fryser i Nordnorge

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Superliga-stortalenter topper international liste

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Celtic – Stuttgart

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Brøndby henter stort målmandstalent

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Forlænger med stortalent