• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Tipsbladet.dk

Superligaens bedste: Han smadrede det hele

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Efter hver spillerunde samler tipsbladet.dk op på runden i Superligaen. Her oversigten over, hvilke klubber og spillere, der har været repræsenteret på Rundens Hold 2020/21.

Af Tipsbladet.dk

Efter hver spillerunde i Superligaen kårer tipsbladet.dk Rundens Hold. I denne artikel vil du løbende kunne følge med i, hvem der har leveret og fået pladser på Rundens Hold i løbet af sæsonen.

Som altid holder vi øje med, hvor mange gange spillerne er repræsenteret på holdet, ligesom vi holder øje med, hvor mange gange de 12 hold får spillere på Rundens Hold.

Vi starter med den individuelle liste, hvor Jesper Lindstrøm vinder komfortabelt foran FCK-duoen Jonas Wind og Rasmus Falk. 

Spiller Klub Antal gange Runder
Jesper Lindstrøm Brøndby IF 12 2, 3, 6. 8. 9. 10. 16. 20 21 25. 27. og 29
Jonas Wind FC København 9 4. 6. 7. 14. 16. 18. 23. 25. og 31.
Rasmus Falk FC København 8 10. 11. 12. 13. 15. 18. 23 og 30.
Stefan Gartenmann SønderjyskE 7 1. 5. 11. 14. 21. 26. og 27.
Alexander Scholz FC Midtjylland 7 9. 11. 13. 14. 23. 24. og 28.
Paulinho FC Midtjylland 6 12. 14. 18. 22. 23. og 28.
Lawrence Thomas SønderjyskE 6 3. 6. 11. 14., 25. og 28.
Erik Marxen Randers FC 6 9. 10. 12. 16. 17. og 22.
Kamaldeen Sulemana FC Nordsjælland 6 3. 7. 12. 24. 25. og 29.
Allan Sousa Vejle Boldklub 6 3. 6. 16. 25. 26. og 29.
Peter Vindahl Jensen FC Nordsjælland 6 17. 18. 21. 22. 29. og 31.
Kevin Diks AGF 6 12, 22 28. 29. 30. og 31.
Jakob Ahlmann AaB 6 2. 7. 21. 26. 31. og 32.
Casper Højer Nielsen AGF 5 1. 11. 13. 15. og 17.
Sory Kaba FC Midtjylland 5 5. 8. 9. 13. og 22.
Tobias Mølgaard Vejle Boldklub 5 6. 17. 20. 23. og 24
Pione Sisto FC Midtjylland 5 2. 6. 8. 27. og 28.
Jon Dagur Thorsteinsson AGF 5 1. 13. 17. 30. og 31.
Mikael Uhre Brøndby IF 5 13. 17. 21. 27. og 31.
Anders Dreyer FC Midtjylland 5 4. 8. 13. 26. og 32.
Andreas Maxsø Brøndby IF 5 14. 18. 20. 31. og 32.
Alexander Bah SønderjyskE 4 1. 5. 8. og 10.
Oliver Christensen OB 4 5. 12. 13. og 15.
Wahid Faghir Vejle Boldklub 4 8. 15. 17. og 19.
Patrick Mortensen AGF 4 2. 3. 18. og 20.
Nicolai Boilesen FC København 4 4. 6. 13. og 23
Sebastian Hausner AGF 4 16. 17. 20. og 29.
Kevin Mensah Brøndby IF 4 16. 20. 29. og 30.
Jacob Buus AC Horsens 4 19, 27, 29 og 30.
Carlos Zeca FC København 4 11. 21. 24. og 31.
Evander Ferreira FC Midtjylland 4 8. 24. 26. og 31.
Issam Jebali OB 4 1. 3. 11. og 32.
Mathias Greve Randers FC 4 7. 14. 19. og 32.
Erik Sviatchenko FC Midtjylland 4 15. 18. 24. og 32.
Thomas Mikkelsen Lyngby BK 3 1. 8. og 9.
Marvin Schwäbe Brøndby IF 3 2. 7. og 10.
Alhaji Kamara Randers FC 3 9. 11. og 15.
Jens Martin Gammelby Lyngby Boldklub 3 9. 12. og 18
Jeppe Tverskov OB 3 6. 7. og 19.
Pedro Ferreira AaB 3 7. 15. og 19.
Emil Kornvig Lyngby Boldklub 3 17. 19. og 21.
Mathias Hebo Rasmussen Lyngby Boldklub 3 17. 18. og 25.
Mads Døhr Thychosen FC Nordsjælland 3 4. 19. og 27.
Magnus Kofod Andersen FC Nordsjælland 3 7. 23. og 27.
Vito Hammershøy-Mistrati Randers FC 3 14. 24. og 28.
Aron Elis Thrandarson OB 3 22. 23. og 29.
Jens Stage FC København 3 27. 28. og 29.
Patrick Olsen AGF 3 3. 20. og 30.
Mathias Zanka Jørgensen FC København 3 6. 30. og 31.
Iver Fossum AaB 3 5. 18. og 32.
Alexander Brunst Vejle Boldklub 3 16. 30. og 32.
Thomas Gundelund Vejle Boldklub 2 2 og 3
Sigurd Rosted Brøndby IF 2 1 og 4
Victor Ekani SønderjyskE 2 1 og 5
Albert Grønbæk AGF 2 4 og 5
Isaac Atanga FC Nordsjælland 2 2. og 10.
Marc Dal Hende SønderjyskE 2 9 og 11
Emmanuel Sabbi OB 2 2 og 12
Frederik Tingager AGF 2 2 og 15
Karlo Bartolec FC København 2 14 og 15
Marcus Hannesbo AaB 2 14 og 15
Mads Albæk SønderjyskE 2 14 og 16
Nicolai Poulsen AGF 2 13 og 17
Emil Nielsen Lyngby Boldklub 2 19 og 20
Gift Links AGF 2 11 og 21
Mohamed Daramy FC København 2 10 og 22
Jacob Rinne AaB 2 20 og 24
Kevin Tshiembe Lyngby Boldklub 2 19 og 25
Simon Graves Randers FC 2 22 og 25
Awer Mabil FC Midtjylland 2 22 og 25
Alexander Munksgaard AGF 2 21 og 26
Andreas Schjelderup FC Nordsjælland 2 22 og 27
Simon Piesinger Randers FC 2 7. og 28.
Kasper Kusk AaB 2 12. og 28.
Rasmus Thelander AaB 2 10. og 30.
Simon Hedlund Brøndby IF 2 26. og 31.
Mikkel Kallesøe Randers FC 2 11 og 32
Lasse Vigen Brøndby IF 2 12 og 32
Mohammed Diomande FC Nordsjælland 1 1
Mads Frøkjær-Jensen OB 1 1
Emil Riis Jakobsen Randers FC 1 1
Frederik Winther Lyngby BK 1 2
Arbnor Mucolli Vejle Boldklub 1 2
Ulrik Yttergård Jenssen FC Nordsjælland 1 3
Manjrekar James FC Midtjylland 1 3
Jeppe Simonsen SønderjyskE 1 3
Matec Delac AC Horsens 1 4
Nicolai Geertsen Lyngby BK 1 4
Pep Biel FC København 1 4
Morten Frendrup Brøndby IF 1 4
Anders K. Jacobsen SønderjyskE 1 4
Johan Djourou FC Nordsjælland 1 5
Malte Amundsen Vejle Boldklub 1 5
Oscar Hiljemark AaB 1 5
Lucas Andersen AaB 1 5
Nicolai Boilesen FC København 1 6
Saeid Ezatolahi Vejle Boldklub 1 6
Haji Wright SønderjyskE 1 6
Martin Frese FC Nordsjælland 1 7
Abu Francis FC Nordsjælland 1 7
Daniel Granli AaB 1 8
Patrick Banggaard SønderjyskE 1 8
Blas Riveros Brøndby IF 1 8
Andreas Bruus Brøndby IF 1 9
Frank Onyeka FC Midtjylland 1 9
Bror Blume AGF 1 9
Jesper Lauridsen Randers FC 1 10
Bjarke Jacobsen AC Horsens 1 10
Jannik Pohl AC Horsens 1 10
Anthony Jung Brøndby IF 1 12
Dion Cools FC Midtjylland 1 13
Tosin Kehinde Randers FC 1 14
Mustapha Bundu FC København 1 15
Robin Østrøm OB 1 16
Troels Kløve OB 1 16
Viktor Fischer FC København 1 16
Lasse Fosgaard Lyngby Boldklub 1 18
Jesper Hansen FC Midtjylland 1 19
Nikolas Dyhr AC Horsens 1 19
Gustav Isaksen FC Midtjylland 1 30.
Viljormur Davidsen Vejle Boldklub 1 20
Magnus Warming Lyngby Boldklub 1 20
Mathias Ross Jensen AaB 1 21
Peter Bjur Brøndby IF 1 21
Jonas Lössl FC Midtjylland 1 23
Louka Prip AC Horsens 1 23
Victor Kristiansen FC København 1 24
Casper Tengstedt AC Horsens 1 24
Kamil Wilczek FC København 1 24
Oliver Villadsen FC Nordsjælland 1 25
Kasper Jørgensen Lyngby Boldklub 1 25
Kamil Grabara AGF 1 26
Daniel Høegh FC Midtjylland 1 26
Anis Ben Slimane Brøndby IF 1 26
Hugo Ekitike Vejle Boldklub 1 26
Sayouba Mandé OB 1 27
Oliver Lund OB 1 27
German Onugkha Vejle Boldklub 1 28
Tom van Weert AaB 1 28
Mathias Nielsen Randers FC 1 29
Jørgen Skjelvik OB 1 30.
Bashkim Kadrii OB 1 32

På holdlisten snupper FC Midtjylland sejren foran de danske mestre fra Brøndby IF. 

Klub Antal gange
FC Midtjylland 45
Brøndby IF 41
FC København 40
AGF 39
FC Nordsjælland 28
SønderjyskE 27
Vejle Boldklub 26
Randers FC 26
AaB 26
OB 23
Lyngby Boldklub 21
AC Horsens 10

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020