Superligaklubbernes økonomi har brug for klarhed i forhold til, hvor mange tilskuere der må være på lægterne i den nye sæson, der begynder forsinket i september på grund af coronasituationen.
Og klubberne – både i forhold til sponsorer og sæsonkortholdere – har brug for klarhed snart. Jo hurtigere, desto bedre. Ikke sidst i august kort før den næste sæson.
Sådan er meldingen fra blå blok og støttepartiet De Radikale.
Derfor har Venstre, De Radikale og Dansk Folkeparti kaldt kulturminister Joy Mogensen (S) i samråd om sagen. Men fra ministeren er meldingen den samme som hidtil.
Det er først 20. august, at regeringen vil drøfte tilskuersituationen til den næste sæson, siger hun på tirsdagens samråd.
– Jeg kan til fulde følge frustrationen over, at man gerne vil have vished lang tid frem. Men fra regeringens side vil vi gerne vide, hvordan sundhedsstatussen er, siger Mogensen.
Regeringen vil se og derefter analysere smittetrykket og smittetallene i begyndelsen af august, tilføjer Mogensen.
Hun opfordrer fodboldklubberne – og resten af kulturlivet – til at planlægge efterårets program med visse forbehold.
– Arrangørerne skal fortsætte med de planer, de har, men selvfølgelig med en forsigtighed, hvor de tager højde for, at forholdene ikke kan være lige præcis de samme, som de plejer.
– Hvis der fortsat er restriktioner, der gør, at man ikke kan lukke publikum ind i fuldt omfang, vil der også være forhandlinger, ikke efter 20. august, men i begyndelsen af august om økonomisk hjælp, siger ministeren.
De Radikales Jens Rohde er ikke imponeret.
– Det hjælper ikke fodboldklubberne eller andre kulturarrangører, at vi først gider tage bestik af verdenssituationen engang i august.
– De skal sælge deres vare, de skal sælge deres sponsorater, og de aner ikke, om de er købt eller solgt. Hverken på hjælpepakker eller andet, siger Rohde, der bakkes op af Venstres kulturordfører, Britt Bager, og DF’s idrætsordfører, Pernille Bendixen.
De kritiske røster mener ligeledes, at klubberne i 1. division samt travsporten har brug for klarhed hurtigt.
I sidste uge blev der lempet for coronarestriktionerne for den igangværende sæson, så flere tilskuere kunne komme på stadion i weekenden og i resten af sæsonen.
Det betyder blandt andet, at FC Midtjylland kan lukke næsten 5000 tilskuere ind til torsdagens topkamp mod FC København. Her kan FCM sikre sig guldet med uafgjort.
7048 tilskuere var til stede på Ceres Park i Aarhus til søndagens superligakamp mellem AGF og FCK.
Det var klart det højeste antal tilskuere til en kamp på dansk grund efter coronapausen. Og afviklingen var vellykket, har Østjyllands Politi skrevet i sin døgnrapport.
Det bliver i øvrigt ikke Mogensen selv, der deltager i forhandlingerne om antallet af tilskuere i august. Det er overladt til justitsminister Nick Hækkerup (S) og sundhedsminister Magnus Heunicke (S).
Efter samrådet stod det klart, at kulturministeren får en næse for sagen. Den står blå blok og De Radikale bag.
/ritzau/
Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’
TOPNYHED
Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser
TOPNYHED
Steve Cooper står ved sin dommerkritik
NYHEDER
Brøndby sparer millioner
TOPNYHED
Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub
Fælder dom over Victor Froholdt
HELT VILDT
Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk kriseklub solgt
NYHEDER
– En undskyldning for tabere
NYHEDER
‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’
MEDIE
Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
TRANSFER
Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’
NYHEDER
Legende om Højlund: Her er problemet
NYHEDER
Bjarne Riis kan score millionbeløb
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
TIPSBLADETS DOM
Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe
INTERVIEW
Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TOPNYHED
Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring
NYHEDER
Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
Stjernequarterback vinder i NFL-comeback
Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau
‘De har problemer med os’
DAGENS SPILFORSLAG
Elche snupper påny point mod et Madrid-hold
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
Danmarks landskamp slog særlig rekord
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
