Superligaklubber må vente til august med vished om tilskuere

Kulturministeren fastholder trods kritik, at der ikke træffes beslutninger om næste sæsons Superliga nu.



Superligaklubbernes økonomi har brug for klarhed i forhold til, hvor mange tilskuere der må være på lægterne i den nye sæson, der begynder forsinket i september på grund af coronasituationen.

Og klubberne – både i forhold til sponsorer og sæsonkortholdere – har brug for klarhed snart. Jo hurtigere, desto bedre. Ikke sidst i august kort før den næste sæson.

Sådan er meldingen fra blå blok og støttepartiet De Radikale.

Derfor har Venstre, De Radikale og Dansk Folkeparti kaldt kulturminister Joy Mogensen (S) i samråd om sagen. Men fra ministeren er meldingen den samme som hidtil.

Det er først 20. august, at regeringen vil drøfte tilskuersituationen til den næste sæson, siger hun på tirsdagens samråd.

– Jeg kan til fulde følge frustrationen over, at man gerne vil have vished lang tid frem. Men fra regeringens side vil vi gerne vide, hvordan sundhedsstatussen er, siger Mogensen.

Regeringen vil se og derefter analysere smittetrykket og smittetallene i begyndelsen af august, tilføjer Mogensen.

Hun opfordrer fodboldklubberne – og resten af kulturlivet – til at planlægge efterårets program med visse forbehold.

– Arrangørerne skal fortsætte med de planer, de har, men selvfølgelig med en forsigtighed, hvor de tager højde for, at forholdene ikke kan være lige præcis de samme, som de plejer.

– Hvis der fortsat er restriktioner, der gør, at man ikke kan lukke publikum ind i fuldt omfang, vil der også være forhandlinger, ikke efter 20. august, men i begyndelsen af august om økonomisk hjælp, siger ministeren.

De Radikales Jens Rohde er ikke imponeret.

– Det hjælper ikke fodboldklubberne eller andre kulturarrangører, at vi først gider tage bestik af verdenssituationen engang i august.

– De skal sælge deres vare, de skal sælge deres sponsorater, og de aner ikke, om de er købt eller solgt. Hverken på hjælpepakker eller andet, siger Rohde, der bakkes op af Venstres kulturordfører, Britt Bager, og DF’s idrætsordfører, Pernille Bendixen.

De kritiske røster mener ligeledes, at klubberne i 1. division samt travsporten har brug for klarhed hurtigt.

I sidste uge blev der lempet for coronarestriktionerne for den igangværende sæson, så flere tilskuere kunne komme på stadion i weekenden og i resten af sæsonen.

Det betyder blandt andet, at FC Midtjylland kan lukke næsten 5000 tilskuere ind til torsdagens topkamp mod FC København. Her kan FCM sikre sig guldet med uafgjort.

7048 tilskuere var til stede på Ceres Park i Aarhus til søndagens superligakamp mellem AGF og FCK.

Det var klart det højeste antal tilskuere til en kamp på dansk grund efter coronapausen. Og afviklingen var vellykket, har Østjyllands Politi skrevet i sin døgnrapport.

Det bliver i øvrigt ikke Mogensen selv, der deltager i forhandlingerne om antallet af tilskuere i august. Det er overladt til justitsminister Nick Hækkerup (S) og sundhedsminister Magnus Heunicke (S).

Efter samrådet stod det klart, at kulturministeren får en næse for sagen. Den står blå blok og De Radikale bag.

/ritzau/



Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

Silkeborg IF – AGF

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

I svime over German Onugkha

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

– Den her sidder dybt i sjælen

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Av, Danmark! Største tab i hele verden

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser

Dansk cykelrytter stopper karrieren

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Riemer svarer på Tøftings kritik

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Danmark imponerer på talentliste

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

– Korthuset er væltet

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

DBU går på jagt efter fans bag banner

Stor bekymring inden VM

Lokalderby i Valencia lugter af mål

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

– Det er en fin lodtrækning