Sure miner i Brøndby igen? Vil gå hele vejen

Der bliver jagtet pokalrevanche i Århus.



ÅRHUS (Tipsbladet): Det er en af dem, der stadig sidder i byen og klubben.

AGF kunne ikke finde benene eller formen i pokalfinalen i maj, og selv om der er gået et halvt år, står erindringen stadig helt frisk på Fredensvang og i landets næststørste by, hvor tusinder valfartede til hovedstaden blot or at blive skuffede efter en stor festdag.

Nu er AGF igen i kvartfinalen, og igen er modstanderen Brøndby IF.

For et år siden slog AGF Brøndby over to kampe, hvor der efterfølgende ikke var den bedste stemning mellem de to cheftrænere og mellem klubberne (læs mere her).

De to hold mødes første gang 8. december i Århus på et ekstremt ombygningsramt stadion, hvor meget til den tid er revet ned, og der derefter bliver stillet mobiltribuner op.

Men flytterod eller ej vil AGF have revanche i dette års pokalturnering, hvilket altså i første omgang skal gå ud over Brøndby IF.

– Den finale er en af de største skuffelser, man kan have som fodboldspiller. De første dage tænkte jeg, at det ville jeg ikke prøve igen. Men det gælder også om at vende det til noget positivt, og det tror jeg, vi alle sammen har gjort, siger AGF's forsvarsprofil Frederik Tingager til Tipsbladet.

– For mig personligt har det tændt en ild i forhold til, at vi skal i den finale igen og vinde den. Der står vi jo godt med en kvartfinale, og det bliver nogle tætte kampe med Brøndby, præcis som det var sidste år.

Hvor Brøndby IF for et år siden var ret klar favorit til samlet avancement, er de to opgør denne gang tilsyneladende helt lige med AGF på en førsteplads i Superligaen og Brøndby IF fire point efter.

Brøndby har haft hyr med at vinde kampene og omsætte chancerne til nok scoringer, så det bliver næppe med bøjede nakker, de århusianske spillere går ind til de to kampe, også med tanke på, at man i Superligaen har vundet begge opgør mod Brøndby IF i denne sæson.

– Det kunne være sjovt at skabe den samme historie igen med at slå Brøndby og nå finalen, og så bare vinde den. Der er lang vej endnu, men vi har da noget mere erfaring med os i forhold til det, der skal ske. Så vi prøver at gå hele vejen, siger Frederik Tingager.

Det har givet en masse debat i Århus og også nationalt, at stadionprojektet i byen er blevet 250 millioner kroner dyrere, end det hidtil var meldt ud.

Læs mere om det her og her.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Dame N’Doye scorer nyt job

Vil smadre transferrekord

Interessant melding om VM-profil

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tordner mod VM-træner

‘Det største tilbageslag i min karriere’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-boss med spændende transfermelding

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Tyskland – Elfenbenskysten

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Flere Superliga-kamp rykkes

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Zanka ville spille gratis for FC København

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Skotland – Marokko

Holland – Sverige