ÅRHUS (Tipsbladet): Det er en af dem, der stadig sidder i byen og klubben.
AGF kunne ikke finde benene eller formen i pokalfinalen i maj, og selv om der er gået et halvt år, står erindringen stadig helt frisk på Fredensvang og i landets næststørste by, hvor tusinder valfartede til hovedstaden blot or at blive skuffede efter en stor festdag.
Nu er AGF igen i kvartfinalen, og igen er modstanderen Brøndby IF.
For et år siden slog AGF Brøndby over to kampe, hvor der efterfølgende ikke var den bedste stemning mellem de to cheftrænere og mellem klubberne (læs mere her).
De to hold mødes første gang 8. december i Århus på et ekstremt ombygningsramt stadion, hvor meget til den tid er revet ned, og der derefter bliver stillet mobiltribuner op.
Men flytterod eller ej vil AGF have revanche i dette års pokalturnering, hvilket altså i første omgang skal gå ud over Brøndby IF.
– Den finale er en af de største skuffelser, man kan have som fodboldspiller. De første dage tænkte jeg, at det ville jeg ikke prøve igen. Men det gælder også om at vende det til noget positivt, og det tror jeg, vi alle sammen har gjort, siger AGF's forsvarsprofil Frederik Tingager til Tipsbladet.
– For mig personligt har det tændt en ild i forhold til, at vi skal i den finale igen og vinde den. Der står vi jo godt med en kvartfinale, og det bliver nogle tætte kampe med Brøndby, præcis som det var sidste år.
Hvor Brøndby IF for et år siden var ret klar favorit til samlet avancement, er de to opgør denne gang tilsyneladende helt lige med AGF på en førsteplads i Superligaen og Brøndby IF fire point efter.
Brøndby har haft hyr med at vinde kampene og omsætte chancerne til nok scoringer, så det bliver næppe med bøjede nakker, de århusianske spillere går ind til de to kampe, også med tanke på, at man i Superligaen har vundet begge opgør mod Brøndby IF i denne sæson.
– Det kunne være sjovt at skabe den samme historie igen med at slå Brøndby og nå finalen, og så bare vinde den. Der er lang vej endnu, men vi har da noget mere erfaring med os i forhold til det, der skal ske. Så vi prøver at gå hele vejen, siger Frederik Tingager.
Det har givet en masse debat i Århus og også nationalt, at stadionprojektet i byen er blevet 250 millioner kroner dyrere, end det hidtil var meldt ud.
Læs mere om det her og her.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER