Sure miner i Brøndby igen? Vil gå hele vejen

Der bliver jagtet pokalrevanche i Århus.



ÅRHUS (Tipsbladet): Det er en af dem, der stadig sidder i byen og klubben.

AGF kunne ikke finde benene eller formen i pokalfinalen i maj, og selv om der er gået et halvt år, står erindringen stadig helt frisk på Fredensvang og i landets næststørste by, hvor tusinder valfartede til hovedstaden blot or at blive skuffede efter en stor festdag.

Nu er AGF igen i kvartfinalen, og igen er modstanderen Brøndby IF.

For et år siden slog AGF Brøndby over to kampe, hvor der efterfølgende ikke var den bedste stemning mellem de to cheftrænere og mellem klubberne (læs mere her).

De to hold mødes første gang 8. december i Århus på et ekstremt ombygningsramt stadion, hvor meget til den tid er revet ned, og der derefter bliver stillet mobiltribuner op.

Men flytterod eller ej vil AGF have revanche i dette års pokalturnering, hvilket altså i første omgang skal gå ud over Brøndby IF.

– Den finale er en af de største skuffelser, man kan have som fodboldspiller. De første dage tænkte jeg, at det ville jeg ikke prøve igen. Men det gælder også om at vende det til noget positivt, og det tror jeg, vi alle sammen har gjort, siger AGF's forsvarsprofil Frederik Tingager til Tipsbladet.

– For mig personligt har det tændt en ild i forhold til, at vi skal i den finale igen og vinde den. Der står vi jo godt med en kvartfinale, og det bliver nogle tætte kampe med Brøndby, præcis som det var sidste år.

Hvor Brøndby IF for et år siden var ret klar favorit til samlet avancement, er de to opgør denne gang tilsyneladende helt lige med AGF på en førsteplads i Superligaen og Brøndby IF fire point efter.

Brøndby har haft hyr med at vinde kampene og omsætte chancerne til nok scoringer, så det bliver næppe med bøjede nakker, de århusianske spillere går ind til de to kampe, også med tanke på, at man i Superligaen har vundet begge opgør mod Brøndby IF i denne sæson.

– Det kunne være sjovt at skabe den samme historie igen med at slå Brøndby og nå finalen, og så bare vinde den. Der er lang vej endnu, men vi har da noget mere erfaring med os i forhold til det, der skal ske. Så vi prøver at gå hele vejen, siger Frederik Tingager.

Det har givet en masse debat i Århus og også nationalt, at stadionprojektet i byen er blevet 250 millioner kroner dyrere, end det hidtil var meldt ud.

Læs mere om det her og her.





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Arsenal vinder Premier League

Napoli-chok på vej

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: De er færdige i Randers

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Lyon forhandler med dansk profil

Thomas Delaney teaser

Guardiola stopper – han skal erstatte ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Fortryder FC Barcelona-transfer

AGF jagter hollandsk talent

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Chelsea – Tottenham

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Godt nyt for Jess Thorup

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Vil hente FC Midtjylland-profil

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter