Kaldt amatør af Ståle: Det virker ikke på mig

Lars Seier Christensen svarer nu Ståle Solbakken igen, efter nordmanden skød mod Seier i søndags.



Ståle Solbakken kaldte søndag Lars Seier Christensen for en amatør.

Det gjorde FC Københavns tidligere manager, efter Seier Christensen i en artikel på Ekstra Bladet i sidste uge havde forklaret, at han ikke mente, at FCK var “særligt godt ledet på det tidspunkt, hvor jeg kom ind”.

Solbakken, der nu er landstræner for Norge, forklarede blandt andet til Ekstra Bladet:

– Det er nu snart syv måneder siden, at jeg via telefon blev afskediget, og jeg bliver trist, når jeg læser en mindretalsaktionærs og i fodboldmæssig forstand amatørs vurderinger af, hvad der er foregået i en dansk klub, som imod alle odds har holdt sig i top 50 på UEFA’s rangliste i mere end et årti – vel at mærke uden at ejere eller bestyrelse i de seneste seks-syv år har gjort sig den ulejlighed at udarbejde en strategi for klubbens udvikling. Ovenikøbet i en tid, hvor fodboldbranchen udviklede sig med rekordfart.

Ståle Solbakken gjorde klart i Ekstra Bladet, at det var sidste gang, han ville tale om sagen. Lars Seier er også klar til at lukke den ned, men siger alligevel:

– Hvorfor Ståle reagerer på denne mærkelige måde, skal jeg ikke kunne sige. Men jeg kan forsikre ham om, at lige netop på mig virker den opførsel ikke.

– Jeg vil altid sige, hvad jeg mener, også om fortiden og bevæggrunde for beslutninger og også fremadrettet reagere på virkeligheden, hvis jeg mener, det er nødvendigt. Det er derfor, jeg generelt har succes i erhvervslivet, og det kommer ikke til at ændre sig, fordi der kommmer skældsord og bandbuller fra Norge. 😊 Iøvrigt ønsker jeg Ståle alt mulig held og lykke i hans nye spændende job, skriver Seier på Facebook.

FC København har siden Ståle Solbakkens farvel ansat en helt ny sportslig ledelse med Jess Thorup som cheftræner.

Du kan herunder læse hele Lars Seier Christensens opslag.

I et interview med EkstraBladet udtrykte jeg fornyligt – på baggrund af et konkret spørgsmål – følgende, efter min…

Posted by Lars Seier Christensen on Tuesday, May 4, 2021





LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

De jagter Henrik Meister



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Monsterbud på vej

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Arsenal-dansker vender hjem

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Afslører: Dolberg sat til salg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Afslører dansk toptræners millionløn

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden