Ståle Solbakken kaldte søndag Lars Seier Christensen for en amatør.
Det gjorde FC Københavns tidligere manager, efter Seier Christensen i en artikel på Ekstra Bladet i sidste uge havde forklaret, at han ikke mente, at FCK var “særligt godt ledet på det tidspunkt, hvor jeg kom ind”.
Solbakken, der nu er landstræner for Norge, forklarede blandt andet til Ekstra Bladet:
– Det er nu snart syv måneder siden, at jeg via telefon blev afskediget, og jeg bliver trist, når jeg læser en mindretalsaktionærs og i fodboldmæssig forstand amatørs vurderinger af, hvad der er foregået i en dansk klub, som imod alle odds har holdt sig i top 50 på UEFA’s rangliste i mere end et årti – vel at mærke uden at ejere eller bestyrelse i de seneste seks-syv år har gjort sig den ulejlighed at udarbejde en strategi for klubbens udvikling. Ovenikøbet i en tid, hvor fodboldbranchen udviklede sig med rekordfart.
Ståle Solbakken gjorde klart i Ekstra Bladet, at det var sidste gang, han ville tale om sagen. Lars Seier er også klar til at lukke den ned, men siger alligevel:
– Hvorfor Ståle reagerer på denne mærkelige måde, skal jeg ikke kunne sige. Men jeg kan forsikre ham om, at lige netop på mig virker den opførsel ikke.
– Jeg vil altid sige, hvad jeg mener, også om fortiden og bevæggrunde for beslutninger og også fremadrettet reagere på virkeligheden, hvis jeg mener, det er nødvendigt. Det er derfor, jeg generelt har succes i erhvervslivet, og det kommer ikke til at ændre sig, fordi der kommmer skældsord og bandbuller fra Norge. 😊 Iøvrigt ønsker jeg Ståle alt mulig held og lykke i hans nye spændende job, skriver Seier på Facebook.
FC København har siden Ståle Solbakkens farvel ansat en helt ny sportslig ledelse med Jess Thorup som cheftræner.
Du kan herunder læse hele Lars Seier Christensens opslag.
I et interview med EkstraBladet udtrykte jeg fornyligt – på baggrund af et konkret spørgsmål – følgende, efter min…
Posted by Lars Seier Christensen on Tuesday, May 4, 2021
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Smider Salah-bombe
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
Gratis adgang til Superliga-brag
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Fifa skal stemme om øget tilskud til VM-nationer
NYHEDER
