Ståle Solbakken kaldte søndag Lars Seier Christensen for en amatør.
Det gjorde FC Københavns tidligere manager, efter Seier Christensen i en artikel på Ekstra Bladet i sidste uge havde forklaret, at han ikke mente, at FCK var “særligt godt ledet på det tidspunkt, hvor jeg kom ind”.
Solbakken, der nu er landstræner for Norge, forklarede blandt andet til Ekstra Bladet:
– Det er nu snart syv måneder siden, at jeg via telefon blev afskediget, og jeg bliver trist, når jeg læser en mindretalsaktionærs og i fodboldmæssig forstand amatørs vurderinger af, hvad der er foregået i en dansk klub, som imod alle odds har holdt sig i top 50 på UEFA’s rangliste i mere end et årti – vel at mærke uden at ejere eller bestyrelse i de seneste seks-syv år har gjort sig den ulejlighed at udarbejde en strategi for klubbens udvikling. Ovenikøbet i en tid, hvor fodboldbranchen udviklede sig med rekordfart.
Ståle Solbakken gjorde klart i Ekstra Bladet, at det var sidste gang, han ville tale om sagen. Lars Seier er også klar til at lukke den ned, men siger alligevel:
– Hvorfor Ståle reagerer på denne mærkelige måde, skal jeg ikke kunne sige. Men jeg kan forsikre ham om, at lige netop på mig virker den opførsel ikke.
– Jeg vil altid sige, hvad jeg mener, også om fortiden og bevæggrunde for beslutninger og også fremadrettet reagere på virkeligheden, hvis jeg mener, det er nødvendigt. Det er derfor, jeg generelt har succes i erhvervslivet, og det kommer ikke til at ændre sig, fordi der kommmer skældsord og bandbuller fra Norge. 😊 Iøvrigt ønsker jeg Ståle alt mulig held og lykke i hans nye spændende job, skriver Seier på Facebook.
FC København har siden Ståle Solbakkens farvel ansat en helt ny sportslig ledelse med Jess Thorup som cheftræner.
Du kan herunder læse hele Lars Seier Christensens opslag.
I et interview med EkstraBladet udtrykte jeg fornyligt – på baggrund af et konkret spørgsmål – følgende, efter min…
Posted by Lars Seier Christensen on Tuesday, May 4, 2021
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
TRANSFER
Uventet skifte?
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
EKSKLUSIVT
