Kaldt amatør af Ståle: Det virker ikke på mig

Lars Seier Christensen svarer nu Ståle Solbakken igen, efter nordmanden skød mod Seier i søndags.



Ståle Solbakken kaldte søndag Lars Seier Christensen for en amatør.

Det gjorde FC Københavns tidligere manager, efter Seier Christensen i en artikel på Ekstra Bladet i sidste uge havde forklaret, at han ikke mente, at FCK var “særligt godt ledet på det tidspunkt, hvor jeg kom ind”.

Solbakken, der nu er landstræner for Norge, forklarede blandt andet til Ekstra Bladet:

– Det er nu snart syv måneder siden, at jeg via telefon blev afskediget, og jeg bliver trist, når jeg læser en mindretalsaktionærs og i fodboldmæssig forstand amatørs vurderinger af, hvad der er foregået i en dansk klub, som imod alle odds har holdt sig i top 50 på UEFA’s rangliste i mere end et årti – vel at mærke uden at ejere eller bestyrelse i de seneste seks-syv år har gjort sig den ulejlighed at udarbejde en strategi for klubbens udvikling. Ovenikøbet i en tid, hvor fodboldbranchen udviklede sig med rekordfart.

Ståle Solbakken gjorde klart i Ekstra Bladet, at det var sidste gang, han ville tale om sagen. Lars Seier er også klar til at lukke den ned, men siger alligevel:

– Hvorfor Ståle reagerer på denne mærkelige måde, skal jeg ikke kunne sige. Men jeg kan forsikre ham om, at lige netop på mig virker den opførsel ikke.

– Jeg vil altid sige, hvad jeg mener, også om fortiden og bevæggrunde for beslutninger og også fremadrettet reagere på virkeligheden, hvis jeg mener, det er nødvendigt. Det er derfor, jeg generelt har succes i erhvervslivet, og det kommer ikke til at ændre sig, fordi der kommmer skældsord og bandbuller fra Norge. 😊 Iøvrigt ønsker jeg Ståle alt mulig held og lykke i hans nye spændende job, skriver Seier på Facebook.

FC København har siden Ståle Solbakkens farvel ansat en helt ny sportslig ledelse med Jess Thorup som cheftræner.

Du kan herunder læse hele Lars Seier Christensens opslag.

I et interview med EkstraBladet udtrykte jeg fornyligt – på baggrund af et konkret spørgsmål – følgende, efter min…

Posted by Lars Seier Christensen on Tuesday, May 4, 2021





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Viborg FF – Brøndby IF

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC København – OB

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Afslører samtale med Roony Bardghji

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Offentliggøres i dag

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

FC Midtjylland-spiller stukket ned



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Leverkusen – Bayern