Kaldt amatør af Ståle: Det virker ikke på mig

Lars Seier Christensen svarer nu Ståle Solbakken igen, efter nordmanden skød mod Seier i søndags.



Ståle Solbakken kaldte søndag Lars Seier Christensen for en amatør.

Det gjorde FC Københavns tidligere manager, efter Seier Christensen i en artikel på Ekstra Bladet i sidste uge havde forklaret, at han ikke mente, at FCK var “særligt godt ledet på det tidspunkt, hvor jeg kom ind”.

Solbakken, der nu er landstræner for Norge, forklarede blandt andet til Ekstra Bladet:

– Det er nu snart syv måneder siden, at jeg via telefon blev afskediget, og jeg bliver trist, når jeg læser en mindretalsaktionærs og i fodboldmæssig forstand amatørs vurderinger af, hvad der er foregået i en dansk klub, som imod alle odds har holdt sig i top 50 på UEFA’s rangliste i mere end et årti – vel at mærke uden at ejere eller bestyrelse i de seneste seks-syv år har gjort sig den ulejlighed at udarbejde en strategi for klubbens udvikling. Ovenikøbet i en tid, hvor fodboldbranchen udviklede sig med rekordfart.

Ståle Solbakken gjorde klart i Ekstra Bladet, at det var sidste gang, han ville tale om sagen. Lars Seier er også klar til at lukke den ned, men siger alligevel:

– Hvorfor Ståle reagerer på denne mærkelige måde, skal jeg ikke kunne sige. Men jeg kan forsikre ham om, at lige netop på mig virker den opførsel ikke.

– Jeg vil altid sige, hvad jeg mener, også om fortiden og bevæggrunde for beslutninger og også fremadrettet reagere på virkeligheden, hvis jeg mener, det er nødvendigt. Det er derfor, jeg generelt har succes i erhvervslivet, og det kommer ikke til at ændre sig, fordi der kommmer skældsord og bandbuller fra Norge. 😊 Iøvrigt ønsker jeg Ståle alt mulig held og lykke i hans nye spændende job, skriver Seier på Facebook.

FC København har siden Ståle Solbakkens farvel ansat en helt ny sportslig ledelse med Jess Thorup som cheftræner.

Du kan herunder læse hele Lars Seier Christensens opslag.

I et interview med EkstraBladet udtrykte jeg fornyligt – på baggrund af et konkret spørgsmål – følgende, efter min…

Posted by Lars Seier Christensen on Tuesday, May 4, 2021





Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Spår stor transferaktivitet i FC København

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Bombe på vej i Real Madrid?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Kalder tronskifte i Danmark

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Arsenal skal til Danmark