Superliga-trio forlader svensk landsholdslejr efter Danmark-kamp

Peter Wettergren mener, at Danmark var dygtig til at holde Sverige i skak i onsdagens testkamp. Samtidig siger han, at Superliga-trio forlader den svenske landsholdslejr.



Det skuffer Sveriges vikarierende fodboldlandstræner, Peter Wettergren, at svenskerne ikke var i stand til at true det danske mål mere i onsdagens testkamp på Brøndby Stadion.

I den næsten nerveløse kamp var der kun få gange brug for, at debuterende Oliver Christensen i det danske mål måtte på arbejde, og det er Peter Wettergren ikke tilfreds med. Det siger han på et pressemøde efter kampen.

– Hvis man ser på kampen overordnet, så var det en typisk testkamp, hvor Danmark havde bolden mest, og hvor vi lå dybere tilbage på banen. Frem til Danmarks mål så det godt ud i vores forsvar.

– I den anden ende af banen havde vi lidt større problemer, og det skal vi have arbejdet på. Men Danmark gjorde det også godt, de havde en stærk akse i første halvleg med Kasper Dolberg, Christian Eriksen og Thomas Delaney, siger den svenske trænervikar.

Ligesom det danske hold bestod svenskernes hold af mange debutanter.

– Der er altid noget, man kan tage med sig. Det var lærepenge for mange af vores spillere, for der er mange af dem, som ikke har været med så meget, og flere andre fik debut.

– Det er vigtigt, for det var en af de få kampe, vi har til at teste nye spillere. Og det var godt at kunne teste mod en stærk modstander som Danmark, siger Wettergren.

FCK-angriberen Jonas Wind åbnede målscoringen i anden halvleg, og Sønderjyske-backen Alexander Bah fordoblede den danske føring.

– Det første mål var efter et hjørnespark, hvor vi tabte markeringen på bageste stolpe. Indtil da havde vi forsvaret vores mål ganske godt. Det andet mål lavede de, da de fik mere plads, fordi vi var kommet længere frem på banen, siger Peter Wettergren.

Den svenske landsholdssamling er nu ovre for superligaspillerne Jacob Rinne, Oscar Hiljemark (begge AaB) og Joel Andersson (FCM), mens resten af det svenske landshold skal forberede sig til Nations League-kampe mod Kroatien og Frankrig.

– Vi har sagt farvel til dem og takker dem for disse dage, siger vikarlandstræneren.

Peter Wettergren stod med ansvaret på Sveriges sidelinje, fordi landstræner Janne Andersson er smittet med coronavirus.

/ritzau/



Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Forhandler med Pione Sisto

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

OB-boss med spændende transferbesked

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Jacob Neestrup spøger i denne klub

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Brøndby afvist

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Sergio Ramos i chokskifte?

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Storhylder Christian Nørgaard

Neestrup erkender FCM-misundelse

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Køber sig ind i dansk klub

Lothar Matthaüs storroser dansker

Indkalder Salah til afgørende samtale

Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France

Køb billet til FC København i Champions League

Vildt! Dansk rekordår i Europa

FCM-helt fremhæver Duncan

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

Video: AGF sænket af panenka-straffe

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr