Sviatchenko: Smigret over interesse

Der er italiensk interesse for FCM’eren Erik Sviatchenko, der er smigret med afventende.



FC Midtjylland-spilleren Erik Sviatchenko er på blokken i flere italienske topklubber, og den 19-årige midtjyde kan tage samme spring, som Simon Kjær gjorde, da han skiftede til Palermo som 19-årig.

Sviatchenko er da også glad for interessen fra Italien, men han er først færdig med gymnasiet til sommer, og lige nu er der masser af spilletid i FC Midtjylland, så han har endnu ikke den store udlængsel.

– Jeg er smigret over, at der er nogen, der kommer og kigger på mig. Og jeg er smigret over, at de kan lide, hvad de ser og synes, jeg gør det godt. Men det er ikke sådan, at der er noget konkret, og at et skifte er tæt på. Jeg går stadig kun i 3.G, jeg har en lang kontrakt med FC Midtjylland, og jeg har fokus på at gøre det godt her, siger Erik Sviatchenko til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Kjær: Spring ud i det, Sviatchenko

FCM’eren er dog ikke bleg for at indrømme, at drømmer om at komme afsted før eller siden. Og kan han selv vælge, så bliver det nok ikke Italien i første omgang.

– Jeg vil hellere til Tyskland eller England, for jeg tror, det passer bedre til mig. Men måske er Italien et godt sted at starte, og kommer der et tilbud, så må vi se på det, og er det lukrativt sådan rent spillemæssigt, så kunne det da godt være. Lige nu har jeg ikke hørt om noget konkret, og jeg er glad for FC Midtjylland, hvor det går over al forventning med masser af spilletid, siger Sviatchenko.

Erik Sviatchenko har spillet otte Superliga-kampe i denne sæson og fået det, han selv kalder for et minigennembrud. I går scorede han sit første mål på U/21-landsholdet, da han og Danmark tabte med 3-1.







LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

LIVE: FC København – FC Midtjylland

Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Dansk klub henter Nicolai Larsen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?