Sviatchenko: Smigret over interesse

Der er italiensk interesse for FCM’eren Erik Sviatchenko, der er smigret med afventende.



FC Midtjylland-spilleren Erik Sviatchenko er på blokken i flere italienske topklubber, og den 19-årige midtjyde kan tage samme spring, som Simon Kjær gjorde, da han skiftede til Palermo som 19-årig.

Sviatchenko er da også glad for interessen fra Italien, men han er først færdig med gymnasiet til sommer, og lige nu er der masser af spilletid i FC Midtjylland, så han har endnu ikke den store udlængsel.

– Jeg er smigret over, at der er nogen, der kommer og kigger på mig. Og jeg er smigret over, at de kan lide, hvad de ser og synes, jeg gør det godt. Men det er ikke sådan, at der er noget konkret, og at et skifte er tæt på. Jeg går stadig kun i 3.G, jeg har en lang kontrakt med FC Midtjylland, og jeg har fokus på at gøre det godt her, siger Erik Sviatchenko til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Kjær: Spring ud i det, Sviatchenko

FCM’eren er dog ikke bleg for at indrømme, at drømmer om at komme afsted før eller siden. Og kan han selv vælge, så bliver det nok ikke Italien i første omgang.

– Jeg vil hellere til Tyskland eller England, for jeg tror, det passer bedre til mig. Men måske er Italien et godt sted at starte, og kommer der et tilbud, så må vi se på det, og er det lukrativt sådan rent spillemæssigt, så kunne det da godt være. Lige nu har jeg ikke hørt om noget konkret, og jeg er glad for FC Midtjylland, hvor det går over al forventning med masser af spilletid, siger Sviatchenko.

Erik Sviatchenko har spillet otte Superliga-kampe i denne sæson og fået det, han selv kalder for et minigennembrud. I går scorede han sit første mål på U/21-landsholdet, da han og Danmark tabte med 3-1.





VM-LIVE: Norsk stjerne isoleret




LIVE

TransferLIVE: Manchester City på rov i PSG

Klar transfermelding

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Her er Tunesiens nye VM-træner

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Frankrig – Senegal

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Irak – Norge

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Uruguay slider sig til uafgjort 

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter