FC Midtjylland-spilleren Erik Sviatchenko er på blokken i flere italienske topklubber, og den 19-årige midtjyde kan tage samme spring, som Simon Kjær gjorde, da han skiftede til Palermo som 19-årig.
Sviatchenko er da også glad for interessen fra Italien, men han er først færdig med gymnasiet til sommer, og lige nu er der masser af spilletid i FC Midtjylland, så han har endnu ikke den store udlængsel.
– Jeg er smigret over, at der er nogen, der kommer og kigger på mig. Og jeg er smigret over, at de kan lide, hvad de ser og synes, jeg gør det godt. Men det er ikke sådan, at der er noget konkret, og at et skifte er tæt på. Jeg går stadig kun i 3.G, jeg har en lang kontrakt med FC Midtjylland, og jeg har fokus på at gøre det godt her, siger Erik Sviatchenko til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: Kjær: Spring ud i det, Sviatchenko
FCM’eren er dog ikke bleg for at indrømme, at drømmer om at komme afsted før eller siden. Og kan han selv vælge, så bliver det nok ikke Italien i første omgang.
– Jeg vil hellere til Tyskland eller England, for jeg tror, det passer bedre til mig. Men måske er Italien et godt sted at starte, og kommer der et tilbud, så må vi se på det, og er det lukrativt sådan rent spillemæssigt, så kunne det da godt være. Lige nu har jeg ikke hørt om noget konkret, og jeg er glad for FC Midtjylland, hvor det går over al forventning med masser af spilletid, siger Sviatchenko.
Erik Sviatchenko har spillet otte Superliga-kampe i denne sæson og fået det, han selv kalder for et minigennembrud. I går scorede han sit første mål på U/21-landsholdet, da han og Danmark tabte med 3-1.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
Stor profil ude af Frankrig-brag
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
OPTAKT
Frankrig – Marokko
NYHEDER