Sviatchenko: Smigret over interesse

Der er italiensk interesse for FCM’eren Erik Sviatchenko, der er smigret med afventende.



FC Midtjylland-spilleren Erik Sviatchenko er på blokken i flere italienske topklubber, og den 19-årige midtjyde kan tage samme spring, som Simon Kjær gjorde, da han skiftede til Palermo som 19-årig.

Sviatchenko er da også glad for interessen fra Italien, men han er først færdig med gymnasiet til sommer, og lige nu er der masser af spilletid i FC Midtjylland, så han har endnu ikke den store udlængsel.

– Jeg er smigret over, at der er nogen, der kommer og kigger på mig. Og jeg er smigret over, at de kan lide, hvad de ser og synes, jeg gør det godt. Men det er ikke sådan, at der er noget konkret, og at et skifte er tæt på. Jeg går stadig kun i 3.G, jeg har en lang kontrakt med FC Midtjylland, og jeg har fokus på at gøre det godt her, siger Erik Sviatchenko til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Kjær: Spring ud i det, Sviatchenko

FCM’eren er dog ikke bleg for at indrømme, at drømmer om at komme afsted før eller siden. Og kan han selv vælge, så bliver det nok ikke Italien i første omgang.

– Jeg vil hellere til Tyskland eller England, for jeg tror, det passer bedre til mig. Men måske er Italien et godt sted at starte, og kommer der et tilbud, så må vi se på det, og er det lukrativt sådan rent spillemæssigt, så kunne det da godt være. Lige nu har jeg ikke hørt om noget konkret, og jeg er glad for FC Midtjylland, hvor det går over al forventning med masser af spilletid, siger Sviatchenko.

Erik Sviatchenko har spillet otte Superliga-kampe i denne sæson og fået det, han selv kalder for et minigennembrud. I går scorede han sit første mål på U/21-landsholdet, da han og Danmark tabte med 3-1.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Kæmpebud på 16-årig

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

‘Det er et angreb på FCK’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på Superliga-profil



LIVE

VM-LIVE: Emam Ashour lyner igen!

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

FC København i forhandlinger med svensk klub

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Paraguay – Frankrig

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Australien – Egypten

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Argentina – Kap Verde

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’