Sviatchenko: Smigret over interesse

Der er italiensk interesse for FCM’eren Erik Sviatchenko, der er smigret med afventende.



FC Midtjylland-spilleren Erik Sviatchenko er på blokken i flere italienske topklubber, og den 19-årige midtjyde kan tage samme spring, som Simon Kjær gjorde, da han skiftede til Palermo som 19-årig.

Sviatchenko er da også glad for interessen fra Italien, men han er først færdig med gymnasiet til sommer, og lige nu er der masser af spilletid i FC Midtjylland, så han har endnu ikke den store udlængsel.

– Jeg er smigret over, at der er nogen, der kommer og kigger på mig. Og jeg er smigret over, at de kan lide, hvad de ser og synes, jeg gør det godt. Men det er ikke sådan, at der er noget konkret, og at et skifte er tæt på. Jeg går stadig kun i 3.G, jeg har en lang kontrakt med FC Midtjylland, og jeg har fokus på at gøre det godt her, siger Erik Sviatchenko til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Kjær: Spring ud i det, Sviatchenko

FCM’eren er dog ikke bleg for at indrømme, at drømmer om at komme afsted før eller siden. Og kan han selv vælge, så bliver det nok ikke Italien i første omgang.

– Jeg vil hellere til Tyskland eller England, for jeg tror, det passer bedre til mig. Men måske er Italien et godt sted at starte, og kommer der et tilbud, så må vi se på det, og er det lukrativt sådan rent spillemæssigt, så kunne det da godt være. Lige nu har jeg ikke hørt om noget konkret, og jeg er glad for FC Midtjylland, hvor det går over al forventning med masser af spilletid, siger Sviatchenko.

Erik Sviatchenko har spillet otte Superliga-kampe i denne sæson og fået det, han selv kalder for et minigennembrud. I går scorede han sit første mål på U/21-landsholdet, da han og Danmark tabte med 3-1.






Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

FCK-spiller har revet skulderen af led

‘Kæmpe cadeau til AGF’

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Forhandler med Jannik Vestergaard

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr

Norge – England

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb

Stor profil ude af Frankrig-brag

Åbner for flere Brøndby-salg