– Tæt på at være sæsonens negative overraskelse

Tidligere træner Poul Hansen er meget skuffet over det, FC Midtjylland har leveret i denne sæson.



For et år siden var FC Midtjylland på vej mod et dansk mesterskab. Man førte i løbet af forårssæsonen stort i Superligaen, men blev pludseligt ædt af FCK og måtte i stedet nøjes med sølv og en pokalsejr som et plaster på såret.

Men i denne sæson har de dårlige resultater fortsat for FCM, der ifølge tidligere toptræner Poul Hansen har skuffet stort.

Selv om klubben fra Ikast og Herning har spillede sig i Europa League-gruppespillet og slog SS Lazio med 5-1 senest efterfulgt af en sejr over FCK, der endte med at koste Jess Thorup jobbet som cheftræner, er det også en klub, der blot står noteret for 13 point i sæsonens første 10 kampe.

Poul Hansen giver FCM's sæson karakteren 2 indtil videre.

– Det er jo en bundkarakter og en karakterer under gennemsnittet. Men den trup, de har, og budgettet og det, de gjorde i sidste sæson, har det været under det forventlige. De er blevet hjulpet af at vinde europæisk og og senest mod FCK, men det var snublende nær at være den største negative overraskelse i den her sæson, siger Poul Hansen i et interview med Viaplay.

Han forklarer, at det bliver en vigtig tid for cheftræner Albert Capellas, der skal have sat et aftryk på holdet.

– Jeg kan stadig ikke se et aftryk. De slider sig igennem til at vinde. Men jeg havde heller ikke forventet, at han havde lavet meget om. Det bliver interessant, hvad der sker efter landskampspausen?

– De skal tage nogle steps, der gør dem mere overbevisende. Han har ændret fra fem til fire bagi, og så har han vekslet lidt på midtbanen, men det er stadig samme angrebstrio,
så jeg synes ikke, der er sket de store forandringer, andet end at de vandt en meget, meget vigtig kamp (mod FCK, red.).

FC Midtjylland møder næste gang ærkerivalerne Viborg FF på hjemmebane, og vinder man den kamp, er man formentlig tilbage i Superligaens top seks.





TransferLIVE: Tidl. SL-profil tager til ny PL-klub




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Superliga-klub tæt på FCK’er

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Frankrig – Sverige

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

FC København-farvel rykker nærmere



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Tyskland – Paraguay

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Afviste Premier League-klubber

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Elfenbenskysten – Norge

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Hård dom over Kvistgaarden

Holland – Marokko

Stort drama: Brasilien er videre!



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Spændende melding

Storroser 18-årig FCK-spiller