Fodboldverdenen er brutal og resultatorienteret, men engang imellem skal der også være plads til et åndehul.
Det er denne artikel, fordi der skal også være plads til at kunne trække på smilebåndet mellem søndagenes kampe om tre point.
Og et smil på læben giver videoen, som frisør Micheu Dos Santos Lopes har lagt op på sine sociale medier. Han klipper nemlig flere FC København-spillere og ansatte, som ikke er begejstret for at få hans frisørkappe på.
En Brøndby-trøje er nemlig limet fast på kappen, og det giver flere gode reaktioner fra blandt andre Robert, Gabriel Pereira og FCK’s tidligere stjerne Mohamed Daramy.
Se dem i videoen herunder.
I skrivende stund nærmer videoen sig tæt på to millioner visninger. Mange flere end Micheu Dos Santos Lopes havde regnet med.
– Jeg havde slet ikke forestillet mig, at den ville gå så viralt, som den er. Jeg tror ikke, jeg har fået så mange visninger på en video før, siger indehaveren af frisørsalonen Headquarter Barbershop til Tipsbladet.
Ideen til videoen kom han på, da han så en frisør i Barcelona lave samme nummer med nogle af sine kunder, som han gav Real Madrid-trøjer på.
– Planen var faktisk, at jeg skulle gøre det på nogle fans af FCK og deres ansatte, men nu tog jeg chancen med spillerne, og hvis de havde sagt, at jeg ikke måtte lægge det op, så havde jeg ikke gjort det.
Og responsen har været præcis så hyggelig, som Micheu Dos Santos Lopes havde håbet på.
– Der er flest positive reaktioner, og rigtig mange kan se det sjove i det. Jeg ville aldrig forsøge at nedgøre nogen, men blot forsøge at se spillernes reaktion og få et godt grin, siger Micheu Dos Santos Lopes, som fik samme respons fra sine kunder.
– Spillerne synes bare, det var sjovt, selvom de ikke helt opdagede det til at starte med. Det var bare sjov og ballade, og nogle af dem havde også deres venner med, som også synes, det var mega sjovt.
FC København indleder Superliga-foråret mandag aften, når man skal en tur til Randers.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
Lewandowski forlader FC Barcelona
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Manchester City vinder FA Cup
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
OPTAKT
FC København – Randers FC
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
Manchester United – Nottingham Forest
Celtic er mester efter vildt drama
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
KARAKTERER