‘Tak, Jacob Neestrup!’

Uwe Rösler er meget begejstret over AGFs generalprøve mod FC København, som på mange måder var den perfekte modstander til lørdagens brag, der endte 4-3 til aarhusianerne.



VEJLBY, ÅRHUS (Tipsbladet): Er de ligegyldige eller vigtige?

Træningskampe er altid op til diskussion. Kan de gode takter overføres til resultater i Superligaen, eller er det i virkeligheden fløjtende ligegyldigt, hvilke resultater man får med, så længe man som Bo Henriksens AC Horsens altid leverer, så snart der er point på spil.

Men den kamp, der lørdag blev spillet mellem AGF og FC København som generalprøve forud for forårssæsonens indledning i næste uge, vil altid stå klart i erindringen for Uwe Rösler – også for andre ting end resultatet på 4-3.

– Jeg var meget glad for den måde, vi startede kampen på. De første 10 minutter var præcist sådan, vi vil spille på det nye stadion, men vi lavede nogle fejl i genpresset, og de dræbte os omgående på dem, så det var hårdt at tage for mig på bænken, hvor jeg måtte tænke en ekstra gang over, hvad jeg skulle sige i pausen.

– Men vi kom tilbage, så det er en fantastisk følelse at stå med nu. Denne kamp vil blive husket for altid. Jeg husker min første kamp for Southampton på det nye St Mary’s Stadium, vi vandt 4-0, hvor jeg scorede. De kampe husker du altid, og i dag var en fremragende kamp for begge hold, forklarede AGF-chefen til pressen efter kampen.

Opgøret mellem de to store byer i Danmark endte også med at blive et tilløbsstykke på tilskuerfronten, da den var velbesøgt med cirka 5.000 tilskuere, der måtte ty til handsker, vinterhuer og halstørklæder for at holde varmen. Og fra Uwe Rösler bliver der også sendt en flot hilsen i retning af dagens modstander.

– Det var rigtig godt. Det er det bedste hold i Danmark, man kan møde. Tak til Jacob Neestrup for at tage sit hold med herover. Vi kunne ikke have haft en bedre kamp og første gangsoplevelse på det her stadion end at møde FC København.

– Og jeg synes, at kampen fra begge holds synspunkt gjorde det til en speciel dag for begge klubber, fordi jeg tror, at rigtig mange kommer til at huske kampen. Jeg tror, at den kommer til at hjælpe vores forberedelser frem mod sæsonen, men også FCK’s muligheder for at være klar fra dag et, hvor jeg ønsker dem alt det bedste, afslutter tyskeren.

Superligaen sparkes i gang igen på fredag, hvor Brøndby IF hjemme tager imod Viborg FF.

I samme runde møder AGF ude Sønderjyske, mens FC København skal et smut til Kronjylland for at byde Randers FC op til dans om mandagen.





Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’




LIVE

TransferLIVE: De henter Brøndby-emne

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Han er på vej væk fra AGF

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline

Afviser kæmpebud

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Klart svar om Tonni Adamsen

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Brøndby afviser to danske klubber

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Per Frimann hylder Brøndby

Forlader AGF – lægetjek booket

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil

Londonderby med mål

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Jakub Trefil skifter til Danmark

Viborg præsenterer ny spiller

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga

Bertelsen afslører: Det jagter vi

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi