Da AaB i august fik klø i to hjemmekampe mod Brøndby IF og AGF, begyndte mange at spørge sig selv, hvor meget bund, der egentlig var i de nordjyske oprykkere.
Her snart fire måneder senere er AaB ved at have besvaret det spørgsmål, i hvert fald med den trup, man har nu.
AaB har syv point ned til stregen og kunne med lidt ekstra held og koldblodighed have haft mere afstand til stregen, og i to pokal-kvartfinaler med Silkeborg IF i løbet af den kommende uges tid har nordjyderne mulighed for at spille sig til en særdeles attraktiv sportslig gulerod at se frem til i foråret, når de mange sure kilometer og styrketræningen skal passes i optakten i januar og februar.
Men med den relative succes følger også interesse fra andre klubber i de største profiler og kontraktspørgsmål, og to spillere, AaB kunne trænge til afklaring omkring, er midtstopperen Lars Kramer og backen Kasper Jørgensen.
De to har kontraktudløb i AaB om henholdsvis et halvt og et år, og især Kramer går der rygter om i forhold til muligheden for, at hollænderen vil lade kontrakten løbe ud til sommer og et efterfølgende Bosman-skifte, præcis som Kramer lavede fra Viborg FF til AaB i 2022.
Slutfacit med de to spillere har sportsdirektør James Gow endnu ikke, men den engelske AaB-chef og kollegerne i staben er helt opmærksomme på de to starteres situation og betydning.
– Begge spillere har gjort det godt, og for dem begge gælder det, at vi har samtaler i gang, siger James Gow til Tipsbladet.
– Jeg kan ikke gå mere i dybden end det, men vi er ved at tale om, hvordan det ser ud, og vi er komfortable med den retning, tingene udvikler sig i, siger James Gow.
AaB-bossen forsøger ikke at skjule, at der venter nogle vigtige og potentielt hektiske uger for AaB for ham og kollegerne i staben på kontoret og træningsbanen, hvor AaB-spillerne er tilbage efter juleferien 9. januar.
– Det er en vigtig pointe for mig, virkelig vigtig, at vi bevarer en konkurrencedygtig trup. Jeg kan se, at mange spillere har klaret sig godt, og det er ingen overraskelse for nogen, der ser AaB’s kampe i øjeblikket, at vi har nogle talentfulde unge spillere. Og når den type spillere gør det godt, især de unge, vil der være meget interesse for dem, og det gælder også hos os. Vi har meget interesse for en række af vores spillere, siger James Gow.
Kasper Jørgensen har spillet 64 kampe for AaB, siden klubben købte ham i Lyngby i januar 2023 i et forsøg på at styrke truppen til et forår, hvor AaB endte med at rykke ned.
Hollandske Lars Kramer kom til et halvt år tidligere og har 88 kampe i AaB-trøjen. Kramer kom til Viborg i 2019 som 20-årig efter at have tilbragt ungdomsårene i Groningen.
Kramer kan forhandle frit til anden side, når han og hans agent har skålet nytåret ind, og dermed er mindre end seks måneder til midtstopperens kontraktudløb.
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
Peter Schmeichel taget på sengen
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
INTERVIEW
Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
NYHEDER
Stor ydmygelse
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
NYHEDER