Da AaB i august fik klø i to hjemmekampe mod Brøndby IF og AGF, begyndte mange at spørge sig selv, hvor meget bund, der egentlig var i de nordjyske oprykkere.
Her snart fire måneder senere er AaB ved at have besvaret det spørgsmål, i hvert fald med den trup, man har nu.
AaB har syv point ned til stregen og kunne med lidt ekstra held og koldblodighed have haft mere afstand til stregen, og i to pokal-kvartfinaler med Silkeborg IF i løbet af den kommende uges tid har nordjyderne mulighed for at spille sig til en særdeles attraktiv sportslig gulerod at se frem til i foråret, når de mange sure kilometer og styrketræningen skal passes i optakten i januar og februar.
Men med den relative succes følger også interesse fra andre klubber i de største profiler og kontraktspørgsmål, og to spillere, AaB kunne trænge til afklaring omkring, er midtstopperen Lars Kramer og backen Kasper Jørgensen.
De to har kontraktudløb i AaB om henholdsvis et halvt og et år, og især Kramer går der rygter om i forhold til muligheden for, at hollænderen vil lade kontrakten løbe ud til sommer og et efterfølgende Bosman-skifte, præcis som Kramer lavede fra Viborg FF til AaB i 2022.
Slutfacit med de to spillere har sportsdirektør James Gow endnu ikke, men den engelske AaB-chef og kollegerne i staben er helt opmærksomme på de to starteres situation og betydning.
– Begge spillere har gjort det godt, og for dem begge gælder det, at vi har samtaler i gang, siger James Gow til Tipsbladet.
– Jeg kan ikke gå mere i dybden end det, men vi er ved at tale om, hvordan det ser ud, og vi er komfortable med den retning, tingene udvikler sig i, siger James Gow.
AaB-bossen forsøger ikke at skjule, at der venter nogle vigtige og potentielt hektiske uger for AaB for ham og kollegerne i staben på kontoret og træningsbanen, hvor AaB-spillerne er tilbage efter juleferien 9. januar.
– Det er en vigtig pointe for mig, virkelig vigtig, at vi bevarer en konkurrencedygtig trup. Jeg kan se, at mange spillere har klaret sig godt, og det er ingen overraskelse for nogen, der ser AaB’s kampe i øjeblikket, at vi har nogle talentfulde unge spillere. Og når den type spillere gør det godt, især de unge, vil der være meget interesse for dem, og det gælder også hos os. Vi har meget interesse for en række af vores spillere, siger James Gow.
Kasper Jørgensen har spillet 64 kampe for AaB, siden klubben købte ham i Lyngby i januar 2023 i et forsøg på at styrke truppen til et forår, hvor AaB endte med at rykke ned.
Hollandske Lars Kramer kom til et halvt år tidligere og har 88 kampe i AaB-trøjen. Kramer kom til Viborg i 2019 som 20-årig efter at have tilbragt ungdomsårene i Groningen.
Kramer kan forhandle frit til anden side, når han og hans agent har skålet nytåret ind, og dermed er mindre end seks måneder til midtstopperens kontraktudløb.
LIVE
LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup
NYHEDER
Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
– Han fik et lortetilbud fra OB
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
Jakob Poulsen med dyster melding
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
NYHEDER
AaB i vildt comeback
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER