Da AaB i august fik klø i to hjemmekampe mod Brøndby IF og AGF, begyndte mange at spørge sig selv, hvor meget bund, der egentlig var i de nordjyske oprykkere.
Her snart fire måneder senere er AaB ved at have besvaret det spørgsmål, i hvert fald med den trup, man har nu.
AaB har syv point ned til stregen og kunne med lidt ekstra held og koldblodighed have haft mere afstand til stregen, og i to pokal-kvartfinaler med Silkeborg IF i løbet af den kommende uges tid har nordjyderne mulighed for at spille sig til en særdeles attraktiv sportslig gulerod at se frem til i foråret, når de mange sure kilometer og styrketræningen skal passes i optakten i januar og februar.
Men med den relative succes følger også interesse fra andre klubber i de største profiler og kontraktspørgsmål, og to spillere, AaB kunne trænge til afklaring omkring, er midtstopperen Lars Kramer og backen Kasper Jørgensen.
De to har kontraktudløb i AaB om henholdsvis et halvt og et år, og især Kramer går der rygter om i forhold til muligheden for, at hollænderen vil lade kontrakten løbe ud til sommer og et efterfølgende Bosman-skifte, præcis som Kramer lavede fra Viborg FF til AaB i 2022.
Slutfacit med de to spillere har sportsdirektør James Gow endnu ikke, men den engelske AaB-chef og kollegerne i staben er helt opmærksomme på de to starteres situation og betydning.
– Begge spillere har gjort det godt, og for dem begge gælder det, at vi har samtaler i gang, siger James Gow til Tipsbladet.
– Jeg kan ikke gå mere i dybden end det, men vi er ved at tale om, hvordan det ser ud, og vi er komfortable med den retning, tingene udvikler sig i, siger James Gow.
AaB-bossen forsøger ikke at skjule, at der venter nogle vigtige og potentielt hektiske uger for AaB for ham og kollegerne i staben på kontoret og træningsbanen, hvor AaB-spillerne er tilbage efter juleferien 9. januar.
– Det er en vigtig pointe for mig, virkelig vigtig, at vi bevarer en konkurrencedygtig trup. Jeg kan se, at mange spillere har klaret sig godt, og det er ingen overraskelse for nogen, der ser AaB’s kampe i øjeblikket, at vi har nogle talentfulde unge spillere. Og når den type spillere gør det godt, især de unge, vil der være meget interesse for dem, og det gælder også hos os. Vi har meget interesse for en række af vores spillere, siger James Gow.
Kasper Jørgensen har spillet 64 kampe for AaB, siden klubben købte ham i Lyngby i januar 2023 i et forsøg på at styrke truppen til et forår, hvor AaB endte med at rykke ned.
Hollandske Lars Kramer kom til et halvt år tidligere og har 88 kampe i AaB-trøjen. Kramer kom til Viborg i 2019 som 20-årig efter at have tilbragt ungdomsårene i Groningen.
Kramer kan forhandle frit til anden side, når han og hans agent har skålet nytåret ind, og dermed er mindre end seks måneder til midtstopperens kontraktudløb.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med komet
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
‘De har grinet deres røv i laser’
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
Mathias Zanka går viralt
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
NYHEDER
Glem det, Leicester!
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool