Taler kontrakt med Superliga-profiler

AaB er i gang med at se på nye kontrakter til et par af klubbens profiler.



Da AaB i august fik klø i to hjemmekampe mod Brøndby IF og AGF, begyndte mange at spørge sig selv, hvor meget bund, der egentlig var i de nordjyske oprykkere.

Her snart fire måneder senere er AaB ved at have besvaret det spørgsmål, i hvert fald med den trup, man har nu.

AaB har syv point ned til stregen og kunne med lidt ekstra held og koldblodighed have haft mere afstand til stregen, og i to pokal-kvartfinaler med Silkeborg IF i løbet af den kommende uges tid har nordjyderne mulighed for at spille sig til en særdeles attraktiv sportslig gulerod at se frem til i foråret, når de mange sure kilometer og styrketræningen skal passes i optakten i januar og februar.

Men med den relative succes følger også interesse fra andre klubber i de største profiler og kontraktspørgsmål, og to spillere, AaB kunne trænge til afklaring omkring, er midtstopperen Lars Kramer og backen Kasper Jørgensen.

De to har kontraktudløb i AaB om henholdsvis et halvt og et år, og især Kramer går der rygter om i forhold til muligheden for, at hollænderen vil lade kontrakten løbe ud til sommer og et efterfølgende Bosman-skifte, præcis som Kramer lavede fra Viborg FF til AaB i 2022.

Slutfacit med de to spillere har sportsdirektør James Gow endnu ikke, men den engelske AaB-chef og kollegerne i staben er helt opmærksomme på de to starteres situation og betydning.

– Begge spillere har gjort det godt, og for dem begge gælder det, at vi har samtaler i gang, siger James Gow til Tipsbladet.

– Jeg kan ikke gå mere i dybden end det, men vi er ved at tale om, hvordan det ser ud, og vi er komfortable med den retning, tingene udvikler sig i, siger James Gow.

AaB-bossen forsøger ikke at skjule, at der venter nogle vigtige og potentielt hektiske uger for AaB for ham og kollegerne i staben på kontoret og træningsbanen, hvor AaB-spillerne er tilbage efter juleferien 9. januar.

– Det er en vigtig pointe for mig, virkelig vigtig, at vi bevarer en konkurrencedygtig trup. Jeg kan se, at mange spillere har klaret sig godt, og det er ingen overraskelse for nogen, der ser AaB’s kampe i øjeblikket, at vi har nogle talentfulde unge spillere. Og når den type spillere gør det godt, især de unge, vil der være meget interesse for dem, og det gælder også hos os. Vi har meget interesse for en række af vores spillere, siger James Gow.

Kasper Jørgensen har spillet 64 kampe for AaB, siden klubben købte ham i Lyngby i januar 2023 i et forsøg på at styrke truppen til et forår, hvor AaB endte med at rykke ned.

Hollandske Lars Kramer kom til et halvt år tidligere og har 88 kampe i AaB-trøjen. Kramer kom til Viborg i 2019 som 20-årig efter at have tilbragt ungdomsårene i Groningen.

Kramer kan forhandle frit til anden side, når han og hans agent har skålet nytåret ind, og dermed er mindre end seks måneder til midtstopperens kontraktudløb.







LIVE

LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Højlund stjæler overskrifter

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Roser Superliga-træners søn

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

– Han fik et lortetilbud fra OB

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Hvad f….. sker der Tullberg?

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Jakob Poulsen med dyster melding

Spotpris – så billig er Højbjerg

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

FC København – Silkeborg IF

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

‘Hvem fanden ringer man til?’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Vejle Boldklub – Randers FC

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

AaB i vildt comeback

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

FCK bød på landsholdsmålmand

Hammers kan slå impotente Whites

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

FC Midtjylland – Sønderjyske

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud