Da AaB i august fik klø i to hjemmekampe mod Brøndby IF og AGF, begyndte mange at spørge sig selv, hvor meget bund, der egentlig var i de nordjyske oprykkere.
Her snart fire måneder senere er AaB ved at have besvaret det spørgsmål, i hvert fald med den trup, man har nu.
AaB har syv point ned til stregen og kunne med lidt ekstra held og koldblodighed have haft mere afstand til stregen, og i to pokal-kvartfinaler med Silkeborg IF i løbet af den kommende uges tid har nordjyderne mulighed for at spille sig til en særdeles attraktiv sportslig gulerod at se frem til i foråret, når de mange sure kilometer og styrketræningen skal passes i optakten i januar og februar.
Men med den relative succes følger også interesse fra andre klubber i de største profiler og kontraktspørgsmål, og to spillere, AaB kunne trænge til afklaring omkring, er midtstopperen Lars Kramer og backen Kasper Jørgensen.
De to har kontraktudløb i AaB om henholdsvis et halvt og et år, og især Kramer går der rygter om i forhold til muligheden for, at hollænderen vil lade kontrakten løbe ud til sommer og et efterfølgende Bosman-skifte, præcis som Kramer lavede fra Viborg FF til AaB i 2022.
Slutfacit med de to spillere har sportsdirektør James Gow endnu ikke, men den engelske AaB-chef og kollegerne i staben er helt opmærksomme på de to starteres situation og betydning.
– Begge spillere har gjort det godt, og for dem begge gælder det, at vi har samtaler i gang, siger James Gow til Tipsbladet.
– Jeg kan ikke gå mere i dybden end det, men vi er ved at tale om, hvordan det ser ud, og vi er komfortable med den retning, tingene udvikler sig i, siger James Gow.
AaB-bossen forsøger ikke at skjule, at der venter nogle vigtige og potentielt hektiske uger for AaB for ham og kollegerne i staben på kontoret og træningsbanen, hvor AaB-spillerne er tilbage efter juleferien 9. januar.
– Det er en vigtig pointe for mig, virkelig vigtig, at vi bevarer en konkurrencedygtig trup. Jeg kan se, at mange spillere har klaret sig godt, og det er ingen overraskelse for nogen, der ser AaB’s kampe i øjeblikket, at vi har nogle talentfulde unge spillere. Og når den type spillere gør det godt, især de unge, vil der være meget interesse for dem, og det gælder også hos os. Vi har meget interesse for en række af vores spillere, siger James Gow.
Kasper Jørgensen har spillet 64 kampe for AaB, siden klubben købte ham i Lyngby i januar 2023 i et forsøg på at styrke truppen til et forår, hvor AaB endte med at rykke ned.
Hollandske Lars Kramer kom til et halvt år tidligere og har 88 kampe i AaB-trøjen. Kramer kom til Viborg i 2019 som 20-årig efter at have tilbragt ungdomsårene i Groningen.
Kramer kan forhandle frit til anden side, når han og hans agent har skålet nytåret ind, og dermed er mindre end seks måneder til midtstopperens kontraktudløb.
LIVE
LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
Mathias Zanka går viralt
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
Færdig i Manchester City
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
OPTAKT
Viborg FF – AGF