Tempo er nøgleordet hos FCK inden CL-opgør

Både Roland Nilsson og Thomas Kristensen har erfaret fra det første opgør mod Shamrock Rovers, at tempoet kan gøre forskellen.



Når FC København i aften møder Shamrock Rovers i det andet af to opgør, forventes der en hård fight fra især irernes side. Men med blot 1-0 fra det første opgør på hjemmebane kan københavnerne ikke vide sig sikre – og det er Rolland Nilsson bevidst om.

– Vi er jo favoritter, det lægger jeg ikke skjul på, men vi ved også, hvad vi skal gøre. Vi lærte meget af kampen i København. Der er ingen second chance, det er jeg fuldt bevidst om – og ja, det pres lever jeg med, fortæller Rolland Nilsson til Ekstra Bladet.

– Vi skal et step op i vores spil i forhold til den første kamp, hvor vores performance ikke var helt så god som den skulle, men vi har trods alt et forspring, som betyder at hvis vi selv scorer, får vi lagt yderligere pres på Shamrock, sagde Roland på mandagens pressemøde.

– Vi fik en god start i kampen i PARKEN, men vi tænkte måske for meget på hurtigt at få 2-0-målet, og så tabte vi både tempo og skarphed. Og når først det sker i løbet af en kamp, så er det svært at samle op igen, sagde Roland.

Også midtbanespilleren Thomas Kristensen har opskriften klar, og i dén gemmer der sig ét nøgleord: Tempo.

– Vi skal have irerne ud og løbe meget mere! Det lykkedes ikke godt nok i den første kamp, hvor vi selvfølgelig gerne ville have afgjort det hele, men nu må vi bare ud og gøre arbejdet færdigt i morgen. Vi skal være mentalt klart fra første fløjt, og det er jeg sikker på, at vi også vil være, fortæller Kristensen til Fck.dk

Kampen på Tallaght Stadium fløjtes i gang kl. 20.45 dansk tid.







LIVE

VM-LIVE: Voldsomme forhold – VM-brag i fare

Klapper i om stor Superliga-transfer

Dansker på blokken i ny storklub

Skyder stor FCM-historie ned

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Her er 1/8-finalerne ved VM

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

FCK tjener millioner på ung stopper

‘Det er et angreb på FCK’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Brasilien – Norge

FCK-direktør får job i West Ham

Her er prisen på Aral Simsir

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Canada – Marokko



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Officielt: Højlund får ny stjernetræner