Tempo er nøgleordet hos FCK inden CL-opgør

Både Roland Nilsson og Thomas Kristensen har erfaret fra det første opgør mod Shamrock Rovers, at tempoet kan gøre forskellen.



Når FC København i aften møder Shamrock Rovers i det andet af to opgør, forventes der en hård fight fra især irernes side. Men med blot 1-0 fra det første opgør på hjemmebane kan københavnerne ikke vide sig sikre – og det er Rolland Nilsson bevidst om.

– Vi er jo favoritter, det lægger jeg ikke skjul på, men vi ved også, hvad vi skal gøre. Vi lærte meget af kampen i København. Der er ingen second chance, det er jeg fuldt bevidst om – og ja, det pres lever jeg med, fortæller Rolland Nilsson til Ekstra Bladet.

– Vi skal et step op i vores spil i forhold til den første kamp, hvor vores performance ikke var helt så god som den skulle, men vi har trods alt et forspring, som betyder at hvis vi selv scorer, får vi lagt yderligere pres på Shamrock, sagde Roland på mandagens pressemøde.

– Vi fik en god start i kampen i PARKEN, men vi tænkte måske for meget på hurtigt at få 2-0-målet, og så tabte vi både tempo og skarphed. Og når først det sker i løbet af en kamp, så er det svært at samle op igen, sagde Roland.

Også midtbanespilleren Thomas Kristensen har opskriften klar, og i dén gemmer der sig ét nøgleord: Tempo.

– Vi skal have irerne ud og løbe meget mere! Det lykkedes ikke godt nok i den første kamp, hvor vi selvfølgelig gerne ville have afgjort det hele, men nu må vi bare ud og gøre arbejdet færdigt i morgen. Vi skal være mentalt klart fra første fløjt, og det er jeg sikker på, at vi også vil være, fortæller Kristensen til Fck.dk

Kampen på Tallaght Stadium fløjtes i gang kl. 20.45 dansk tid.





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Zanka ville spille gratis for FC København

Fremhæver Bodø/Glimt

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Jonas Lössl stopper karrieren



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Jagter FC Barcelona-stjerne

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s modstander i Conference League



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

FCK-boss roser varm bomber

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

England tromlede Kroatien – Portugal snublede

Raser over Messi-situation: Skandaløst!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’