Tempo er nøgleordet hos FCK inden CL-opgør

Både Roland Nilsson og Thomas Kristensen har erfaret fra det første opgør mod Shamrock Rovers, at tempoet kan gøre forskellen.



Når FC København i aften møder Shamrock Rovers i det andet af to opgør, forventes der en hård fight fra især irernes side. Men med blot 1-0 fra det første opgør på hjemmebane kan københavnerne ikke vide sig sikre – og det er Rolland Nilsson bevidst om.

– Vi er jo favoritter, det lægger jeg ikke skjul på, men vi ved også, hvad vi skal gøre. Vi lærte meget af kampen i København. Der er ingen second chance, det er jeg fuldt bevidst om – og ja, det pres lever jeg med, fortæller Rolland Nilsson til Ekstra Bladet.

– Vi skal et step op i vores spil i forhold til den første kamp, hvor vores performance ikke var helt så god som den skulle, men vi har trods alt et forspring, som betyder at hvis vi selv scorer, får vi lagt yderligere pres på Shamrock, sagde Roland på mandagens pressemøde.

– Vi fik en god start i kampen i PARKEN, men vi tænkte måske for meget på hurtigt at få 2-0-målet, og så tabte vi både tempo og skarphed. Og når først det sker i løbet af en kamp, så er det svært at samle op igen, sagde Roland.

Også midtbanespilleren Thomas Kristensen har opskriften klar, og i dén gemmer der sig ét nøgleord: Tempo.

– Vi skal have irerne ud og løbe meget mere! Det lykkedes ikke godt nok i den første kamp, hvor vi selvfølgelig gerne ville have afgjort det hele, men nu må vi bare ud og gøre arbejdet færdigt i morgen. Vi skal være mentalt klart fra første fløjt, og det er jeg sikker på, at vi også vil være, fortæller Kristensen til Fck.dk

Kampen på Tallaght Stadium fløjtes i gang kl. 20.45 dansk tid.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Et ‘angreb’ på Superligaen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Laudrup stopper på TV 2

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Eksperter raser: Hvad med Messi?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afviser monsterbud på Simsir

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Jagter stor Liverpool-stjerne

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

AGF-scoop: Hijackede transfer

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Her kan man se La Liga fremover

Schweiz – Algeriet

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Argentina – Kap Verde

Premier League-klub giver cheftræneren sparket