Tengstedt scorer første Serie A-mål

I anden halvleg nettede Casper Tengstedt for første gang i Serie A for Verona, som vandt 2-0 ude over Genoa.



Casper Tengstedt åbnede søndag aften sin målkonto i den italienske Serie A for Hellas Verona.

Den 24-årige danske angriber scorede til 2-0 på et straffespark i Veronas sejr på de samme cifre ude over Genoa.

Dermed har Verona vundet to ud af sine første tre kampe i Serie A i denne sæson.

I den første ligakamp vandt Verona hjemme over Napoli, mens det i sidste runde blev til et hjemmenederlag til Juventus.

I søndagens kamp mod Genoa blev der ikke scoret i hele første halvleg, men Veronas kantspiller Jackson Tchatchoua gjorde det til 1-0 ti minutter efter pausen.

Ti minutter senere ramte Genoa-spilleren Morten Thorsby bolden med armen i feltet, og det blev takseret til et straffespark.

Med stor sikkerhed bankede Tengstedt bolden i nettet fra pletten og gjorde det dermed samtidig til slutresultatet 2-0.

Tengstedt er lejet hos Benfica for resten af sæsonen, og han kom også på måltavlen i en pokalkamp for Verona tidligere på sæsonen. Det mål kom i Tengstedts første officielle kamp for Verona.

Backen Martin Frese spillede hele kampen for Verona, og han var med i opspillet til udeholdets 1-0-mål. Tengstedt blev skiftet ud efter 65 minutter.

Den danske midtbanespiller Morten Frendrup, der er udtaget til de kommende landskampe for Danmark, spillede de første 84 minutter for Genoa.

Genoa er kommet blandet fra start med fire point i de første tre kampe.

Søndagens sene brag i Serie A mellem Juventus og AS Roma endte som en chancefattig fuser med 0-0-resultatet i Torino.

Udinese vandt 1-0 hjemme over Como. Her kom forsvarsspilleren Thomas Kristensen på banen for Udinese efter 82 minutter, da føringen skulle forsvares hjem. Det lykkedes takket være et brændt straffespark af Como i tillægstiden.

Fire hold har syv point i toppen af Serie A efter de første tre spillerunder. Det er Inter, Juventus, Torino og Udinese.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Skiftet er klar? Spottet i lufthavn

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Silkeborg IF – FC København



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-stjerne tilbage fra start

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Eriksen spottet – nu er der nyt

Stor ændring i AGF?

Kæmpe transfer under opsejling

Brøndby IF – Viborg FF



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Ingen klausul i FC København-aftale

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Christian Nørgaard tæt på skifte

FC Midtjylland – AC Horsens

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Dansker scorer mod Barcelona

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Ordet “bestikkelse” blev brugt



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

‘Det ville være en katastrofe af rang’