Theo Sander sætter ord på fantastisk start

Theo Sander har fået en glimrende start i Hvidovre, hvor han har holdt to clean sheets i tre kampe.



(Hvidovre Stadion) Tipsbladet: Valget stod mellem bænken i Parken og en plads som førstevalg i Hvidovre IF, hvor beslutningen faldt på det sidste.

Efter den første kamp kunne det ligne et skifte, der ville blive op ad bakke, da de tabte 4-2 til B.93, men siden er skuden vendt med to clean sheets, og titlen som oprykningskandidat er nu i spil for Theo Sander og Hvidovre.

– Det er fedt! Jeg tog herud for at få lov til at spille kampe – det er derfor, jeg spiller fodbold. Jeg er glad for, at vi fik sikret top 6, og nu er vi kun få point fra en oprykningsplads, så det er rigtig fedt.

– Jeg synes, det er rart at være nummer ét. Som ung keeper betyder det rigtig meget at få lov til at spille. Jeg er her for at få nogle kampe i benene, og det er jeg glad for. Niveauet er selvfølgelig noget andet end i FCK, men det er altså også rigtig højt herude.

– Jeg er meget glad. Jeg synes, vi har holdet til at rykke op – det sagde jeg også efter, vi tabte til B.93, og jeg tror fortsat på, at vi kan opnå det, siger Theo Sander i et interview til Tipsbladet.

Der er mange kontraster mellem Hvidovre og FC København, selvom der kun er knap 10 kilometer mellem deres stadions. En af de største forskelle er de respektive trupper, hvor alle i 1. divisionsklubben taler dansk, hvilket står i kontrast til den internationale storklub inde i København.

– Det har været noget andet end i FC København, men jeg synes, jeg er landet godt. Der er et godt omklædningsrum herude, hvilket det også er i FCK.

– Jeg synes, det har været let at falde til. Der er mange spillere, der har prøvet en masse på grund af deres erfaring, men de har gjort det let at falde til her. Det er en meget mindre klub, og der er en masse gode mennesker herude.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Det helt rigtige valg
Selvom nedrykkerne ikke ligefrem kan prale af at spille mod klubber som Chelsea, var tiden den rette for Theo Sander til at vælge spilletid frem for en tur til Stamford Bridge, hvor FC København spiller torsdag aften.

– Selvfølgelig følger jeg med i det, og det er da også spændende. Men i sidste ende handlede det om at sidde på bænken i London eller spille her – og spilletiden var vigtigst.

– Det var en grundig overvejelse, men jeg ville spille kontinuerligt. Efter jeg talte med min familie, var vi enige om, at det her var det rigtige, fortæller den unge målmand.

Hvidovre IF spiller fredag deres sidste kamp i 1. divisions grundspil, hvor de møder OB på hjemmebane. Herefter indtræder de i oprykningsspillet, hvor de aktuelt er to point efter FC Fredericia, der indtager andenpladsen, som udløser oprykning til Superligaen efter 32 spillerunder





Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim




TOPNYHED

– Gigantisk FC Midtjylland-problem – er du vimmer!

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Kriseklub fyrer – medie bringer Bo Svensson i spil

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Rundens Hold i Superligaen – 8. runde

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

Flot gestus af Tadej Pogacar

– Starten kunne næsten ikke have været værre



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

‘Fantastisk’ Roony hyldes efter Barcelona-debut

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

Amok over Oliver Sonne-beslutning: ‘En skændsel!’

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Dansk spiller i kæmpe chok: Karrieren er i fare

Puster til rygter – er det Amorims næste job?

Legende færdig i Wrexham?

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

I vildrede over kæmpe United-transfer



Carsten V Jensen CV AGF Jacob Nielsen Lars Fournais TOPNYHED

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Som Bambi på glatis!

– Det er en fantastisk kombination

Medier og Roy Keane slagter Man Utd-stjerne

Dansk Bayern München-talent stråler i Schweiz

Troels Bech svarer på Viaplay-eksperts kritik

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Karrieren slut for tidligere FCK-spiller?

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

Thomas Frank deler godt nyt

– En tabersag for Brøndby

– Det har nok ikke været hans drømmedestination

Her er Jens Jønsson løn i Grækenland



TOPNYHED

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Superliga-bombe: ‘Det kom meget bag på mig’

Seks kampe nul point – tidligere FCK-træner fyret

Drastisk beslutning: ‘Har jeg aldrig gjort før’

Fuldstændigt vanvittige tal – han scorer på alt!

Peger på Holger Rune: Det siger noget om viljen

– Eriksen bliver en vigtig faktor

Jon Walters: ‘Alle kendte til buddet fra FCM’

Historisk start – i ekstase over Nathan Trott

Amin Chiakha åbnede målkontoen for Vejle

UCI langer ud efter spansk regering

Tidl. Barca-stjerne raser: ‘Nej, jeg er IKKE død’

Dansk klub skriver historie

Surt show: Det bliver ikke til noget

Leverkusen i fokus: Stjernen Patrick Schick

Vingegaard: ‘Hele dagen har været surrealistisk’

Raser over Ruben Amorim

Philadelphia slår Chiefs i Super Bowl-revanche

Danskerklub på dybt vand i Norditalien

Barcelona knuser Valencia i Roony-debut

Vingegaard reagerer: ‘En skam’

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Her er Mike Tullbergs reaktion på debutnederlag