Theo Sander sætter ord på fantastisk start

Theo Sander har fået en glimrende start i Hvidovre, hvor han har holdt to clean sheets i tre kampe.



(Hvidovre Stadion) Tipsbladet: Valget stod mellem bænken i Parken og en plads som førstevalg i Hvidovre IF, hvor beslutningen faldt på det sidste.

Efter den første kamp kunne det ligne et skifte, der ville blive op ad bakke, da de tabte 4-2 til B.93, men siden er skuden vendt med to clean sheets, og titlen som oprykningskandidat er nu i spil for Theo Sander og Hvidovre.

– Det er fedt! Jeg tog herud for at få lov til at spille kampe – det er derfor, jeg spiller fodbold. Jeg er glad for, at vi fik sikret top 6, og nu er vi kun få point fra en oprykningsplads, så det er rigtig fedt.

– Jeg synes, det er rart at være nummer ét. Som ung keeper betyder det rigtig meget at få lov til at spille. Jeg er her for at få nogle kampe i benene, og det er jeg glad for. Niveauet er selvfølgelig noget andet end i FCK, men det er altså også rigtig højt herude.

– Jeg er meget glad. Jeg synes, vi har holdet til at rykke op – det sagde jeg også efter, vi tabte til B.93, og jeg tror fortsat på, at vi kan opnå det, siger Theo Sander i et interview til Tipsbladet.

Der er mange kontraster mellem Hvidovre og FC København, selvom der kun er knap 10 kilometer mellem deres stadions. En af de største forskelle er de respektive trupper, hvor alle i 1. divisionsklubben taler dansk, hvilket står i kontrast til den internationale storklub inde i København.

– Det har været noget andet end i FC København, men jeg synes, jeg er landet godt. Der er et godt omklædningsrum herude, hvilket det også er i FCK.

– Jeg synes, det har været let at falde til. Der er mange spillere, der har prøvet en masse på grund af deres erfaring, men de har gjort det let at falde til her. Det er en meget mindre klub, og der er en masse gode mennesker herude.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Det helt rigtige valg
Selvom nedrykkerne ikke ligefrem kan prale af at spille mod klubber som Chelsea, var tiden den rette for Theo Sander til at vælge spilletid frem for en tur til Stamford Bridge, hvor FC København spiller torsdag aften.

– Selvfølgelig følger jeg med i det, og det er da også spændende. Men i sidste ende handlede det om at sidde på bænken i London eller spille her – og spilletiden var vigtigst.

– Det var en grundig overvejelse, men jeg ville spille kontinuerligt. Efter jeg talte med min familie, var vi enige om, at det her var det rigtige, fortæller den unge målmand.

Hvidovre IF spiller fredag deres sidste kamp i 1. divisions grundspil, hvor de møder OB på hjemmebane. Herefter indtræder de i oprykningsspillet, hvor de aktuelt er to point efter FC Fredericia, der indtager andenpladsen, som udløser oprykning til Superligaen efter 32 spillerunder







LIVE

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Spår: Her ender Mohamed Salah



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

‘FC København var en mulighed’

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

‘Derfra moser vi dem’

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Danmark – Nordmakedonien

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Helt på røven over Victor Froholdt

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Ny VM-melding fra Iran

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Danske stjerner kan være fortid

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

To spillere frasorteret af Brian Riemer

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Brøndby-handel er kollapset

FC København jagter Neestrup-erstatning

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

– Det er Neestrups tre største fejl

Sigter 32 personer for matchfixing

Riemer melder stjerne klar