(Hvidovre Stadion) Tipsbladet: Valget stod mellem bænken i Parken og en plads som førstevalg i Hvidovre IF, hvor beslutningen faldt på det sidste.
Efter den første kamp kunne det ligne et skifte, der ville blive op ad bakke, da de tabte 4-2 til B.93, men siden er skuden vendt med to clean sheets, og titlen som oprykningskandidat er nu i spil for Theo Sander og Hvidovre.
– Det er fedt! Jeg tog herud for at få lov til at spille kampe – det er derfor, jeg spiller fodbold. Jeg er glad for, at vi fik sikret top 6, og nu er vi kun få point fra en oprykningsplads, så det er rigtig fedt.
– Jeg synes, det er rart at være nummer ét. Som ung keeper betyder det rigtig meget at få lov til at spille. Jeg er her for at få nogle kampe i benene, og det er jeg glad for. Niveauet er selvfølgelig noget andet end i FCK, men det er altså også rigtig højt herude.
– Jeg er meget glad. Jeg synes, vi har holdet til at rykke op – det sagde jeg også efter, vi tabte til B.93, og jeg tror fortsat på, at vi kan opnå det, siger Theo Sander i et interview til Tipsbladet.
Der er mange kontraster mellem Hvidovre og FC København, selvom der kun er knap 10 kilometer mellem deres stadions. En af de største forskelle er de respektive trupper, hvor alle i 1. divisionsklubben taler dansk, hvilket står i kontrast til den internationale storklub inde i København.
– Det har været noget andet end i FC København, men jeg synes, jeg er landet godt. Der er et godt omklædningsrum herude, hvilket det også er i FCK.
– Jeg synes, det har været let at falde til. Der er mange spillere, der har prøvet en masse på grund af deres erfaring, men de har gjort det let at falde til her. Det er en meget mindre klub, og der er en masse gode mennesker herude.
Artiklen fortsætter under billedet.

Det helt rigtige valg
Selvom nedrykkerne ikke ligefrem kan prale af at spille mod klubber som Chelsea, var tiden den rette for Theo Sander til at vælge spilletid frem for en tur til Stamford Bridge, hvor FC København spiller torsdag aften.
– Selvfølgelig følger jeg med i det, og det er da også spændende. Men i sidste ende handlede det om at sidde på bænken i London eller spille her – og spilletiden var vigtigst.
– Det var en grundig overvejelse, men jeg ville spille kontinuerligt. Efter jeg talte med min familie, var vi enige om, at det her var det rigtige, fortæller den unge målmand.
Hvidovre IF spiller fredag deres sidste kamp i 1. divisions grundspil, hvor de møder OB på hjemmebane. Herefter indtræder de i oprykningsspillet, hvor de aktuelt er to point efter FC Fredericia, der indtager andenpladsen, som udløser oprykning til Superligaen efter 32 spillerunder
EKSKLUSIVT – Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
GOG buldrer forbi bundhold
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
EKSKLUSIVT Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney
Her kan du se Danmark mod Belarus
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
EKSKLUSIVT Andreas Christensen roser FC København
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
NYHEDER
Storsejr til Spanien – meget tæt på VM
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
Medie med Kamil Grabara-afsløring
MEDIE Disse fire klubber meldes varme på Franculino
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
TOPNYHED
Dansk stjerne udgår med sygdom
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
EKSKLUSIVT Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
Superliga-profil får trænerlicens
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
Chok i OB – siger op efter seks dage
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
Landstræner uenig med Ronaldo
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
HELT VILDT
Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
NYHEDER
‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’
Belgien skuffer mod Kasakhstan
Røgalarm udsætter kampstart i Parken
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
HELT VILDT
