Theo Sander sætter ord på fantastisk start

Theo Sander har fået en glimrende start i Hvidovre, hvor han har holdt to clean sheets i tre kampe.



(Hvidovre Stadion) Tipsbladet: Valget stod mellem bænken i Parken og en plads som førstevalg i Hvidovre IF, hvor beslutningen faldt på det sidste.

Efter den første kamp kunne det ligne et skifte, der ville blive op ad bakke, da de tabte 4-2 til B.93, men siden er skuden vendt med to clean sheets, og titlen som oprykningskandidat er nu i spil for Theo Sander og Hvidovre.

– Det er fedt! Jeg tog herud for at få lov til at spille kampe – det er derfor, jeg spiller fodbold. Jeg er glad for, at vi fik sikret top 6, og nu er vi kun få point fra en oprykningsplads, så det er rigtig fedt.

– Jeg synes, det er rart at være nummer ét. Som ung keeper betyder det rigtig meget at få lov til at spille. Jeg er her for at få nogle kampe i benene, og det er jeg glad for. Niveauet er selvfølgelig noget andet end i FCK, men det er altså også rigtig højt herude.

– Jeg er meget glad. Jeg synes, vi har holdet til at rykke op – det sagde jeg også efter, vi tabte til B.93, og jeg tror fortsat på, at vi kan opnå det, siger Theo Sander i et interview til Tipsbladet.

Der er mange kontraster mellem Hvidovre og FC København, selvom der kun er knap 10 kilometer mellem deres stadions. En af de største forskelle er de respektive trupper, hvor alle i 1. divisionsklubben taler dansk, hvilket står i kontrast til den internationale storklub inde i København.

– Det har været noget andet end i FC København, men jeg synes, jeg er landet godt. Der er et godt omklædningsrum herude, hvilket det også er i FCK.

– Jeg synes, det har været let at falde til. Der er mange spillere, der har prøvet en masse på grund af deres erfaring, men de har gjort det let at falde til her. Det er en meget mindre klub, og der er en masse gode mennesker herude.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Det helt rigtige valg
Selvom nedrykkerne ikke ligefrem kan prale af at spille mod klubber som Chelsea, var tiden den rette for Theo Sander til at vælge spilletid frem for en tur til Stamford Bridge, hvor FC København spiller torsdag aften.

– Selvfølgelig følger jeg med i det, og det er da også spændende. Men i sidste ende handlede det om at sidde på bænken i London eller spille her – og spilletiden var vigtigst.

– Det var en grundig overvejelse, men jeg ville spille kontinuerligt. Efter jeg talte med min familie, var vi enige om, at det her var det rigtige, fortæller den unge målmand.

Hvidovre IF spiller fredag deres sidste kamp i 1. divisions grundspil, hvor de møder OB på hjemmebane. Herefter indtræder de i oprykningsspillet, hvor de aktuelt er to point efter FC Fredericia, der indtager andenpladsen, som udløser oprykning til Superligaen efter 32 spillerunder






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Benhård kritik af Danmark

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

De burde drømme om denne Brøndby-spiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vildt transferrygte skydes ned

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Kasper Hjulmand fyret

Liverpool præsenterer succestræner

Jess Thorup fyret

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.