Theo Sander sætter ord på fantastisk start

Theo Sander har fået en glimrende start i Hvidovre, hvor han har holdt to clean sheets i tre kampe.



(Hvidovre Stadion) Tipsbladet: Valget stod mellem bænken i Parken og en plads som førstevalg i Hvidovre IF, hvor beslutningen faldt på det sidste.

Efter den første kamp kunne det ligne et skifte, der ville blive op ad bakke, da de tabte 4-2 til B.93, men siden er skuden vendt med to clean sheets, og titlen som oprykningskandidat er nu i spil for Theo Sander og Hvidovre.

– Det er fedt! Jeg tog herud for at få lov til at spille kampe – det er derfor, jeg spiller fodbold. Jeg er glad for, at vi fik sikret top 6, og nu er vi kun få point fra en oprykningsplads, så det er rigtig fedt.

– Jeg synes, det er rart at være nummer ét. Som ung keeper betyder det rigtig meget at få lov til at spille. Jeg er her for at få nogle kampe i benene, og det er jeg glad for. Niveauet er selvfølgelig noget andet end i FCK, men det er altså også rigtig højt herude.

– Jeg er meget glad. Jeg synes, vi har holdet til at rykke op – det sagde jeg også efter, vi tabte til B.93, og jeg tror fortsat på, at vi kan opnå det, siger Theo Sander i et interview til Tipsbladet.

Der er mange kontraster mellem Hvidovre og FC København, selvom der kun er knap 10 kilometer mellem deres stadions. En af de største forskelle er de respektive trupper, hvor alle i 1. divisionsklubben taler dansk, hvilket står i kontrast til den internationale storklub inde i København.

– Det har været noget andet end i FC København, men jeg synes, jeg er landet godt. Der er et godt omklædningsrum herude, hvilket det også er i FCK.

– Jeg synes, det har været let at falde til. Der er mange spillere, der har prøvet en masse på grund af deres erfaring, men de har gjort det let at falde til her. Det er en meget mindre klub, og der er en masse gode mennesker herude.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Det helt rigtige valg
Selvom nedrykkerne ikke ligefrem kan prale af at spille mod klubber som Chelsea, var tiden den rette for Theo Sander til at vælge spilletid frem for en tur til Stamford Bridge, hvor FC København spiller torsdag aften.

– Selvfølgelig følger jeg med i det, og det er da også spændende. Men i sidste ende handlede det om at sidde på bænken i London eller spille her – og spilletiden var vigtigst.

– Det var en grundig overvejelse, men jeg ville spille kontinuerligt. Efter jeg talte med min familie, var vi enige om, at det her var det rigtige, fortæller den unge målmand.

Hvidovre IF spiller fredag deres sidste kamp i 1. divisions grundspil, hvor de møder OB på hjemmebane. Herefter indtræder de i oprykningsspillet, hvor de aktuelt er to point efter FC Fredericia, der indtager andenpladsen, som udløser oprykning til Superligaen efter 32 spillerunder







Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Derfor kommer han IKKE til FC København

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Forhandler om Albert Grønbæk

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Crystal Palace vinder Conference League



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Messi-statue fjernes



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Oliver Sonne vender tilbage

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

De kan være færdige i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Dansk profil overrasker: Han er så god

Storklub jagter to danskere

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos