Theo Sander sætter ord på fantastisk start

Theo Sander har fået en glimrende start i Hvidovre, hvor han har holdt to clean sheets i tre kampe.



(Hvidovre Stadion) Tipsbladet: Valget stod mellem bænken i Parken og en plads som førstevalg i Hvidovre IF, hvor beslutningen faldt på det sidste.

Efter den første kamp kunne det ligne et skifte, der ville blive op ad bakke, da de tabte 4-2 til B.93, men siden er skuden vendt med to clean sheets, og titlen som oprykningskandidat er nu i spil for Theo Sander og Hvidovre.

– Det er fedt! Jeg tog herud for at få lov til at spille kampe – det er derfor, jeg spiller fodbold. Jeg er glad for, at vi fik sikret top 6, og nu er vi kun få point fra en oprykningsplads, så det er rigtig fedt.

– Jeg synes, det er rart at være nummer ét. Som ung keeper betyder det rigtig meget at få lov til at spille. Jeg er her for at få nogle kampe i benene, og det er jeg glad for. Niveauet er selvfølgelig noget andet end i FCK, men det er altså også rigtig højt herude.

– Jeg er meget glad. Jeg synes, vi har holdet til at rykke op – det sagde jeg også efter, vi tabte til B.93, og jeg tror fortsat på, at vi kan opnå det, siger Theo Sander i et interview til Tipsbladet.

Der er mange kontraster mellem Hvidovre og FC København, selvom der kun er knap 10 kilometer mellem deres stadions. En af de største forskelle er de respektive trupper, hvor alle i 1. divisionsklubben taler dansk, hvilket står i kontrast til den internationale storklub inde i København.

– Det har været noget andet end i FC København, men jeg synes, jeg er landet godt. Der er et godt omklædningsrum herude, hvilket det også er i FCK.

– Jeg synes, det har været let at falde til. Der er mange spillere, der har prøvet en masse på grund af deres erfaring, men de har gjort det let at falde til her. Det er en meget mindre klub, og der er en masse gode mennesker herude.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Det helt rigtige valg
Selvom nedrykkerne ikke ligefrem kan prale af at spille mod klubber som Chelsea, var tiden den rette for Theo Sander til at vælge spilletid frem for en tur til Stamford Bridge, hvor FC København spiller torsdag aften.

– Selvfølgelig følger jeg med i det, og det er da også spændende. Men i sidste ende handlede det om at sidde på bænken i London eller spille her – og spilletiden var vigtigst.

– Det var en grundig overvejelse, men jeg ville spille kontinuerligt. Efter jeg talte med min familie, var vi enige om, at det her var det rigtige, fortæller den unge målmand.

Hvidovre IF spiller fredag deres sidste kamp i 1. divisions grundspil, hvor de møder OB på hjemmebane. Herefter indtræder de i oprykningsspillet, hvor de aktuelt er to point efter FC Fredericia, der indtager andenpladsen, som udløser oprykning til Superligaen efter 32 spillerunder



Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Afviser utroligt tilbud

Peter Schmeichel taget på sengen

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Dansk bomber med vildt mål i England

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Mohamed Daramy vender tilbage

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Arsenal ansætter dansk toptræner

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Andreas Christensen skriver snart under

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Går langt ned i løn

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Rangers rundbarberer Dons igen

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!