(Hvidovre Stadion) Tipsbladet: Valget stod mellem bænken i Parken og en plads som førstevalg i Hvidovre IF, hvor beslutningen faldt på det sidste.
Efter den første kamp kunne det ligne et skifte, der ville blive op ad bakke, da de tabte 4-2 til B.93, men siden er skuden vendt med to clean sheets, og titlen som oprykningskandidat er nu i spil for Theo Sander og Hvidovre.
– Det er fedt! Jeg tog herud for at få lov til at spille kampe – det er derfor, jeg spiller fodbold. Jeg er glad for, at vi fik sikret top 6, og nu er vi kun få point fra en oprykningsplads, så det er rigtig fedt.
– Jeg synes, det er rart at være nummer ét. Som ung keeper betyder det rigtig meget at få lov til at spille. Jeg er her for at få nogle kampe i benene, og det er jeg glad for. Niveauet er selvfølgelig noget andet end i FCK, men det er altså også rigtig højt herude.
– Jeg er meget glad. Jeg synes, vi har holdet til at rykke op – det sagde jeg også efter, vi tabte til B.93, og jeg tror fortsat på, at vi kan opnå det, siger Theo Sander i et interview til Tipsbladet.
Der er mange kontraster mellem Hvidovre og FC København, selvom der kun er knap 10 kilometer mellem deres stadions. En af de største forskelle er de respektive trupper, hvor alle i 1. divisionsklubben taler dansk, hvilket står i kontrast til den internationale storklub inde i København.
– Det har været noget andet end i FC København, men jeg synes, jeg er landet godt. Der er et godt omklædningsrum herude, hvilket det også er i FCK.
– Jeg synes, det har været let at falde til. Der er mange spillere, der har prøvet en masse på grund af deres erfaring, men de har gjort det let at falde til her. Det er en meget mindre klub, og der er en masse gode mennesker herude.
Artiklen fortsætter under billedet.

Det helt rigtige valg
Selvom nedrykkerne ikke ligefrem kan prale af at spille mod klubber som Chelsea, var tiden den rette for Theo Sander til at vælge spilletid frem for en tur til Stamford Bridge, hvor FC København spiller torsdag aften.
– Selvfølgelig følger jeg med i det, og det er da også spændende. Men i sidste ende handlede det om at sidde på bænken i London eller spille her – og spilletiden var vigtigst.
– Det var en grundig overvejelse, men jeg ville spille kontinuerligt. Efter jeg talte med min familie, var vi enige om, at det her var det rigtige, fortæller den unge målmand.
Hvidovre IF spiller fredag deres sidste kamp i 1. divisions grundspil, hvor de møder OB på hjemmebane. Herefter indtræder de i oprykningsspillet, hvor de aktuelt er to point efter FC Fredericia, der indtager andenpladsen, som udløser oprykning til Superligaen efter 32 spillerunder
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
TOPNYHED
Perez med kynisk besked: Det er slut for ham
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
MEDIE