Theo Sander sætter ord på fantastisk start

Theo Sander har fået en glimrende start i Hvidovre, hvor han har holdt to clean sheets i tre kampe.



(Hvidovre Stadion) Tipsbladet: Valget stod mellem bænken i Parken og en plads som førstevalg i Hvidovre IF, hvor beslutningen faldt på det sidste.

Efter den første kamp kunne det ligne et skifte, der ville blive op ad bakke, da de tabte 4-2 til B.93, men siden er skuden vendt med to clean sheets, og titlen som oprykningskandidat er nu i spil for Theo Sander og Hvidovre.

– Det er fedt! Jeg tog herud for at få lov til at spille kampe – det er derfor, jeg spiller fodbold. Jeg er glad for, at vi fik sikret top 6, og nu er vi kun få point fra en oprykningsplads, så det er rigtig fedt.

– Jeg synes, det er rart at være nummer ét. Som ung keeper betyder det rigtig meget at få lov til at spille. Jeg er her for at få nogle kampe i benene, og det er jeg glad for. Niveauet er selvfølgelig noget andet end i FCK, men det er altså også rigtig højt herude.

– Jeg er meget glad. Jeg synes, vi har holdet til at rykke op – det sagde jeg også efter, vi tabte til B.93, og jeg tror fortsat på, at vi kan opnå det, siger Theo Sander i et interview til Tipsbladet.

Der er mange kontraster mellem Hvidovre og FC København, selvom der kun er knap 10 kilometer mellem deres stadions. En af de største forskelle er de respektive trupper, hvor alle i 1. divisionsklubben taler dansk, hvilket står i kontrast til den internationale storklub inde i København.

– Det har været noget andet end i FC København, men jeg synes, jeg er landet godt. Der er et godt omklædningsrum herude, hvilket det også er i FCK.

– Jeg synes, det har været let at falde til. Der er mange spillere, der har prøvet en masse på grund af deres erfaring, men de har gjort det let at falde til her. Det er en meget mindre klub, og der er en masse gode mennesker herude.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Det helt rigtige valg
Selvom nedrykkerne ikke ligefrem kan prale af at spille mod klubber som Chelsea, var tiden den rette for Theo Sander til at vælge spilletid frem for en tur til Stamford Bridge, hvor FC København spiller torsdag aften.

– Selvfølgelig følger jeg med i det, og det er da også spændende. Men i sidste ende handlede det om at sidde på bænken i London eller spille her – og spilletiden var vigtigst.

– Det var en grundig overvejelse, men jeg ville spille kontinuerligt. Efter jeg talte med min familie, var vi enige om, at det her var det rigtige, fortæller den unge målmand.

Hvidovre IF spiller fredag deres sidste kamp i 1. divisions grundspil, hvor de møder OB på hjemmebane. Herefter indtræder de i oprykningsspillet, hvor de aktuelt er to point efter FC Fredericia, der indtager andenpladsen, som udløser oprykning til Superligaen efter 32 spillerunder





Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann




LIVE

TransferLIVE: Afslører Manchester United-dialog

Eriksen spottet – nu er der nyt

AGF i kontakt om norsk angriber 

Klar besked om AGF

Ordet “bestikkelse” blev brugt

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-indkøb som født på ny

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Brøndby-boss teaser for transfer

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Lyngby BK – AGF

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

AGF i Europa: De venter i næste runde

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Er de også færdige i OB?

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

Tottenham-flop i stor transfer



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Her er FC Københavns vej i Europa