Theo Sander sætter ord på fantastisk start

Theo Sander har fået en glimrende start i Hvidovre, hvor han har holdt to clean sheets i tre kampe.



(Hvidovre Stadion) Tipsbladet: Valget stod mellem bænken i Parken og en plads som førstevalg i Hvidovre IF, hvor beslutningen faldt på det sidste.

Efter den første kamp kunne det ligne et skifte, der ville blive op ad bakke, da de tabte 4-2 til B.93, men siden er skuden vendt med to clean sheets, og titlen som oprykningskandidat er nu i spil for Theo Sander og Hvidovre.

– Det er fedt! Jeg tog herud for at få lov til at spille kampe – det er derfor, jeg spiller fodbold. Jeg er glad for, at vi fik sikret top 6, og nu er vi kun få point fra en oprykningsplads, så det er rigtig fedt.

– Jeg synes, det er rart at være nummer ét. Som ung keeper betyder det rigtig meget at få lov til at spille. Jeg er her for at få nogle kampe i benene, og det er jeg glad for. Niveauet er selvfølgelig noget andet end i FCK, men det er altså også rigtig højt herude.

– Jeg er meget glad. Jeg synes, vi har holdet til at rykke op – det sagde jeg også efter, vi tabte til B.93, og jeg tror fortsat på, at vi kan opnå det, siger Theo Sander i et interview til Tipsbladet.

Der er mange kontraster mellem Hvidovre og FC København, selvom der kun er knap 10 kilometer mellem deres stadions. En af de største forskelle er de respektive trupper, hvor alle i 1. divisionsklubben taler dansk, hvilket står i kontrast til den internationale storklub inde i København.

– Det har været noget andet end i FC København, men jeg synes, jeg er landet godt. Der er et godt omklædningsrum herude, hvilket det også er i FCK.

– Jeg synes, det har været let at falde til. Der er mange spillere, der har prøvet en masse på grund af deres erfaring, men de har gjort det let at falde til her. Det er en meget mindre klub, og der er en masse gode mennesker herude.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Det helt rigtige valg
Selvom nedrykkerne ikke ligefrem kan prale af at spille mod klubber som Chelsea, var tiden den rette for Theo Sander til at vælge spilletid frem for en tur til Stamford Bridge, hvor FC København spiller torsdag aften.

– Selvfølgelig følger jeg med i det, og det er da også spændende. Men i sidste ende handlede det om at sidde på bænken i London eller spille her – og spilletiden var vigtigst.

– Det var en grundig overvejelse, men jeg ville spille kontinuerligt. Efter jeg talte med min familie, var vi enige om, at det her var det rigtige, fortæller den unge målmand.

Hvidovre IF spiller fredag deres sidste kamp i 1. divisions grundspil, hvor de møder OB på hjemmebane. Herefter indtræder de i oprykningsspillet, hvor de aktuelt er to point efter FC Fredericia, der indtager andenpladsen, som udløser oprykning til Superligaen efter 32 spillerunder





EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg

Kommer til AGF efter monstersæson

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

FC København byder på kantspiller

Brøndby har IKKE budt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Voldsom lønnedgang i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Brøndby forhandler om stor transfer

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Storklub lurer på Jonas Wind

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

I chok over Tottenham

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

– Det er forfærdeligt

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Manchester City køber landsholdsspiller

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb