Randers-profil overrasket: Ved ikke hvad der skete

Randers gik kort før pausen fra 1-0 til 1-2 mod Silkeborg, men Thomas Thomasberg roste stadig holdet i pausen.



Randers løb ind i et nyt nederlag, da holdet tabte 1-2 hjemme mod Silkeborg i Superligaens mesterskabsspil.

Det startede ellers godt for kronjyderne, der bragte sig foran halvvejs inde i første halvleg.

To hurtige scoringer fra Nicklas Helenius kort før pausen betød dog, at Randers måtte gå skuffet ned i omklædningsrummet.

Cheftræner Thomas Thomasberg havde dog kun roser til sit mandskab, da holdet mødtes i pausen.

– Jeg roste faktisk spillerne rigtig meget i pausen, for de havde spillet en glimrende første halvleg. Spillerne fik at vide, at de skulle gå ind og levere den samme indsats efter pausen.

– Havde vi spillet på samme niveau i anden halvleg som i de første 45 minutter, så har jeg også en fornemmelse af, at vi havde taget point fra Silkeborg, men vi nåede aldrig rigtig op på samme hylde, siger Thomas Thomasberg.

Selv om der var roser at hente til Randers-holdet i pausen, så blev det til et 1-2-nederlag i det jyske opgør.

Thomas Thomasberg er skuffet over, at holdets gode spil ikke kunne række til point.

– Jeg er mest skuffet over resultatet, for vores spil var rigtig godt. De reddede bolden på stregen, og det var lidt kendetegnende for vores nuværende situation.

– Det var ikke en dårlig defensiv præstation, men jeg kunne godt have ønsket nogle bedre forsvarsaktioner, så vi kunne have afværget de to scoringer, Silkeborg fik, siger cheftræneren.

Randers’ midtbanespiller Oliver Bundgaard var også overrasket over, at holdet ikke gik til pause med en føring i behold.

– Vi startede godt ud og havde fuldstændig styr på kampen. Jeg ved ikke, hvad der skete for os i de sidste fem minutter af første halvleg.

– Det var lidt noget sløseri, at de fik lov til at spille den på tværs af feltet to gange lige før pausen. Silkeborg spillede en god kamp, men jeg føler, at vi havde chancer til mere, siger Oliver Bundgaard.

Silkeborgs offensive es Nicolai Vallys tegnede sig for oplæg til begge Nicklas Helenius’ scoringer.

Offensivspilleren var glad for, at holdet på en “dårlig dag” kunne vende kampen.

– Jeg ved sgu ikke helt, hvordan vi kunne vende det hele så hurtigt. Det var vel to små glimt af kvalitet, og så stod det 2-1 til os.

– Det var rart at kunne gå til pause med en føring, men Kent (Nielsen, Silkeborg-træner, red.) var stadig efter os, for vi spillede ikke godt. Men det var fedt, at vi viste, at holdet også kan vinde på de “dårlige dage”, siger Nicolai Vallys.

Næste opgave for Silkeborg er på udebane mod AaB. Randers skal en tur i Parken, hvor FC København venter.

/ritzau/





100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

FC Nordsjælland – AGF

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sønderjyske – FC Midtjylland

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Kæmpekøb retur til FC København?

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Arsenal skal til Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Randers FC – FC Fredericia

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Så du det? Wass i helt vild aktion

Bayern München er i pokalfinalen