På søndag tørner Randers FC og FC Midtjylland sammen i Superligaen, og her skal Thomas Thomasberg forsøge at guide kronjyderne til den første sejr over FCM siden 2012. For ti år siden var det ham, der var chefen i FC Midtjylland.
Da Erik Rasmussen stoppede i FCM i 2008, valgte ulvene at udpege Thomas Thomasberg som afløseren, da han kendte klubben fra sin tid som spiller og som assistent for Erik Rasmussen. Jobbet var Thomasbergs første som cheftræner, og han fik blot en enkelt sæson i spidsen for FC Midtjylland, inden han blev fyret i kølvandet på en fjerdeplads i Superligaen.
10 år er gået, og nu kan Thomas Thomasberg godt se, at han nok tog munden for fuld dengang i 2008.
– Helt ærligt: Jeg var ikke klar til det. Jeg var ikke klar til den klub på det tidspunkt. Men erfaringen havde jeg ikke haft, hvis jeg ikke havde taget jobbet. Så jeg ville alle dage have taget det job, også hvis jeg kunne gøre det om. Der var så mange faldgruber, for eksempel min erfaring som chef. Jeg havde jo ikke nogen erfaring, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet og fortsætter:
– FCM havde fået rigtig gode resultater, og der var kun ét trin op for os men til gengæld fem trin ned. Så synes jeg endda, vi kun gik et halvt trin ned, og at vi kunne have fået FCM tilbage op igen. Men jeg er nået frem til, at det nok var for tidligt. Jeg fik en god læring, og jeg var ærgerlig over det, fordi klubben betød meget for mig. Jeg havde genfundet mig selv der som spiller, efter at være blevet sorteret fra ovenpå en super tid i AaB.
– Den mavefornemmelse, jeg har i dag, og den ro, jeg har, havde jeg ikke for ti år siden. Jeg kan ikke præcis sige, hvor den er kommet fra. Det er med alderen og ved, at jeg ikke hele tiden spekulerer over, hvad andre vil. Jeg bruger kræfterne på at finde ud af, i hvilken retning jeg selv vil, og så stoler jeg på min egen vurdering. Jeg har nok mere selvtillid i dag.
– Når jeg ser tilbage, kan jeg se nogle fælder, jeg i dag ville undgå at træde i igen. Som med at vælge klubber på det rigtige tidspunkt, hvad man som træner skal gøre, når tingene går den forkerte vej. Jeg kan ikke sige præcis, hvad jeg ville gøre anderledes. Men jeg kan sige, at det fungerer, hvis man kan træffe beslutninger intuitivt. Jeg var nok for tænkende, da jeg var cheftræner i FC Midtjylland. Jeg spekulerede over alle mulige effekter af mine beslutninger, hvor andre er rent impulsive og måske burde tænke sig lidt mere om.
Du kan læse hele interviewet med Thomas Thomasberg i Tipsbladet, som udkommer sammen med Ekstra Bladet i dag.
I Tipsbladet får du desuden:
– Fokus på Ballon d’Or, hvor Tipsbladet som altid afgiver den danske stemme
– Interview med DBU-formand Jesper Møller
– Morten Glinvads reportage fra Buenos Aires, hvor Superclasico mellem Boca og River Plate aldrig blev spillet
Vil du have Tipsbladet direkte på din tablet, pc og mobil, kan du købe det digitalt her – ekstrabladet.dk/ebladet
Du kan også vælge at få det leveret Tipsbladet i postkassen hver fredag. Læs mere og bestil på https://abonnement.ekstrabladet.dk/avis/fredag/
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Melder ud om Kasper Hjulmand
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
Stor profil glad for Brøndby
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
Ser I med, Brøndby?
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
Vild stime før Danmark-brag
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
Dybt bekymret over VM i USA
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
INTERVIEW
