På søndag tørner Randers FC og FC Midtjylland sammen i Superligaen, og her skal Thomas Thomasberg forsøge at guide kronjyderne til den første sejr over FCM siden 2012. For ti år siden var det ham, der var chefen i FC Midtjylland.
Da Erik Rasmussen stoppede i FCM i 2008, valgte ulvene at udpege Thomas Thomasberg som afløseren, da han kendte klubben fra sin tid som spiller og som assistent for Erik Rasmussen. Jobbet var Thomasbergs første som cheftræner, og han fik blot en enkelt sæson i spidsen for FC Midtjylland, inden han blev fyret i kølvandet på en fjerdeplads i Superligaen.
10 år er gået, og nu kan Thomas Thomasberg godt se, at han nok tog munden for fuld dengang i 2008.
– Helt ærligt: Jeg var ikke klar til det. Jeg var ikke klar til den klub på det tidspunkt. Men erfaringen havde jeg ikke haft, hvis jeg ikke havde taget jobbet. Så jeg ville alle dage have taget det job, også hvis jeg kunne gøre det om. Der var så mange faldgruber, for eksempel min erfaring som chef. Jeg havde jo ikke nogen erfaring, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet og fortsætter:
– FCM havde fået rigtig gode resultater, og der var kun ét trin op for os men til gengæld fem trin ned. Så synes jeg endda, vi kun gik et halvt trin ned, og at vi kunne have fået FCM tilbage op igen. Men jeg er nået frem til, at det nok var for tidligt. Jeg fik en god læring, og jeg var ærgerlig over det, fordi klubben betød meget for mig. Jeg havde genfundet mig selv der som spiller, efter at være blevet sorteret fra ovenpå en super tid i AaB.
– Den mavefornemmelse, jeg har i dag, og den ro, jeg har, havde jeg ikke for ti år siden. Jeg kan ikke præcis sige, hvor den er kommet fra. Det er med alderen og ved, at jeg ikke hele tiden spekulerer over, hvad andre vil. Jeg bruger kræfterne på at finde ud af, i hvilken retning jeg selv vil, og så stoler jeg på min egen vurdering. Jeg har nok mere selvtillid i dag.
– Når jeg ser tilbage, kan jeg se nogle fælder, jeg i dag ville undgå at træde i igen. Som med at vælge klubber på det rigtige tidspunkt, hvad man som træner skal gøre, når tingene går den forkerte vej. Jeg kan ikke sige præcis, hvad jeg ville gøre anderledes. Men jeg kan sige, at det fungerer, hvis man kan træffe beslutninger intuitivt. Jeg var nok for tænkende, da jeg var cheftræner i FC Midtjylland. Jeg spekulerede over alle mulige effekter af mine beslutninger, hvor andre er rent impulsive og måske burde tænke sig lidt mere om.
Du kan læse hele interviewet med Thomas Thomasberg i Tipsbladet, som udkommer sammen med Ekstra Bladet i dag.
I Tipsbladet får du desuden:
– Fokus på Ballon d’Or, hvor Tipsbladet som altid afgiver den danske stemme
– Interview med DBU-formand Jesper Møller
– Morten Glinvads reportage fra Buenos Aires, hvor Superclasico mellem Boca og River Plate aldrig blev spillet
Vil du have Tipsbladet direkte på din tablet, pc og mobil, kan du købe det digitalt her – ekstrabladet.dk/ebladet
Du kan også vælge at få det leveret Tipsbladet i postkassen hver fredag. Læs mere og bestil på https://abonnement.ekstrabladet.dk/avis/fredag/
LIVE
TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer
‘Thomas Frank løber tør for tid’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
