Thorup vil bryde sløj FCK-statistik på sin gamle hjemmebane

Jess Thorup forventer en kamp med høj intensitet og mange chancer, når han med FCK gæster FC Midtjylland.



Jess Thorup står søndag aften i spidsen for FC København i Superligaen for første gang. Og som det ikke var krydderi nok i sig selv, så foregår det på den tidligere mestertræners gamle hjemmebane i Herning, hvor FC Midtjylland er modstanderen.

Han forlod søndagens modstander for to år siden, og derfor har FCK-træneren en klar fornemmelse af, hvad der venter. Han ved, at FCK kommer til at spille et sted, hvor københavnerne har det svært, hvilket statistikken også underbygger.

Midtjyderne har således vundet de seneste syv indbyrdes superligaopgør på hjemmebane mod FCK, og det er over fire år siden, at københavnerne senest sejrede i Herning.

– Jeg havde tre rigtig gode år i Midtjylland, men man skal huske, at det jo ikke er en kamp mellem mig og FC Midtjylland.

– Som træner for FCK skal jeg selvfølgelig gøre alt, hvad jeg kan, for at ændre den ikke ret gode statistik, som vi har i Herning, så det skal jeg tune spillerne ind på og gøre dem klar til, siger Jess Thorup til fck.dk.

I et tæt superligafelt har FCK hentet ti point i de første syv kampe, mens midtjyderne har tre point mere.

Selv om det ikke er en kamp mellem nummer et og to, som ellers har været vanen for holdenes indbyrdes møder de seneste sæsoner, er Thorup sikker på, at den bliver underholdende og fyldt med nerve.

– Jeg tror, det bliver en kamp med masser af intensitet. Det er jo den måde, FC Midtjylland oftest spiller kampene på, så det skal vi være klar på. Så må vi se, om vi skal byde dem op til dans i noget af det samme, eller om vi skal prøve vores egen måde at gøre tingene på.

– Men det plejer at være en kamp, der går ud over stepperne med chancer i begge ender, og så handler det jo om at vise skarpheden i felterne, for det er jo der, kampene bliver afgjort. Det har vi en god tro på, at vi kan gøre, siger Jess Thorup.

Den nye FCK-træner må se bort fra flere etablerede spillere. Andreas Bjelland og Nicolaj Thomsen er skadede, anfører Carlos Zeca har karantæne, og Peter Ankersen og Bryan Oviedo er smittet med coronavirus.

Thorup fik sin debut som FCK-træner i onsdags med en sejr over Avarta i pokalturneringen.

/ritzau/





LIVE: Brøndby-stjerner skal scannes




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

‘Det er tæt på uforklarligt’

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Voldsomt skænderi i FC København

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Chokpris på Victor Froholdt

FC København-fans raser

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

‘Jeg er fucking irriteret’

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!

Boro deprimerer Blues

Superliga-træner enormt stolt

Arsenal vinder London-derby

– Jeg skammer mig ind i helvede

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

FC København misser top seks

Ikke det kønneste – men drama fik vi

Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’

Cooper og Tullberg overrasker begge