Hjerteklubben i knæ: Det har været hårdt

Mads Kikkenborg er født og opvokset i Esbjerg, og derfor har det gjort ondt på ham, at følge EfB fra sidelinjen de sidste to år. Det fortæller han til Tipsbladet.



Tipsbladet i Lyngby.

Den 4. august 2021. 

Mads Kikkenborg har fået nok og har netop fået ophævet sin kontrakt med Esbjerg fB. Han pakker sine ting på Gl. Vardevej i Esbjerg og forlader den klub, der har været så stor en del af hans liv.

Den daværende EfB-ejer Paul Conway havde kort forinden givet grønt lys til, at spillere kunne forlade klubben, hvis de ikke havde lyst til at være der. Og det var der mange, der ikke havde lyst til at være i en dyb kritisabel tid under en hårdhændet ledelse af Peter Hyballa.

En af disse var altså målmand Mads Kikkenborg.

To år senere nyder han derimod stor succes i Superligaen med Lyngby, hvor han trives både på og uden for banen, hvilket står i skærende kontrast til tilværelsen i Esbjerg.

– Lyngby er en familiær klub. Man har det godt sammen her i klubben, og det var vigtigt for mig, da jeg tog skiftet fra Esbjerg i sin tid. At jeg kunne trives et sted, og bare nyde hverdagen, siger han til Tipsbladet.

Nyde hverdagen var der i hvert fald ingen, der gjorde i EfB, da Mads Kikkenborg sidst var i Esbjerg. Målmanden har tidligere udtalt til Discovery, at der ikke var nogen respekt fra cheftræner Peter Hyballa, og det var derfor, han forlod klubben.

EfB var i frit fald og faldt hele vejen ned til 2.divsion, hvor vestjyderne stadig befinder sig efter at have glippet oprykning til 1.divsion sidste år. 

Og det gør da også ondt på den tidligere EfB-keeper, at se sin hjerteklub på den måde. 

– Jeg har været EfB-fan, siden jeg var tre år gammel, så det har været virkelig hårdt. Jeg kender mange gode mennesker og tidligere holdkammerater i klubben, men det er også ærgerligt for byen.  

– Jeg håbede, at de ville rykke op i 1. division sidste sæson, så det var ærgerligt, at det glippede efter kampen mod B.93, fortæller Mads Kikkenborg. 

Det var nemlig B.93, der slukkede det sidste håb for de hårdtprøvede vestjyder, da klubben fra Østerbro vandt 2-1 på Blue Water Arena i næstsidste spillerunde og derfor kunne se sig selv rykke op i 1.division.

Det efterlod som bekendt Esbjerg i endnu en sæson i 2.division, men det har ikke gjort, at Mads Kikkenborg følger mindre med i, hvordan det går hans fødeby og tidligere klub. 

– Jeg følger stadig med i EfB’s kampe, for jeg kan ikke andet end at holde med Esbjerg. Jeg har stadig en kærlighed til klubben. Det er der, jeg har været hele min ungdom. Det er der, jeg har udviklet mig. Og det er der, jeg er blevet dannet både som menneske og som målmand. Jeg håber det bedste for dem. Det er en klub, der ikke skal spille 2.division, slutter han.

Men måske er der lys for enden af tunellen for Mads Kikkenborgs tidligere klub. Esbjerg fB topper i hvert fald 2.division med syv sejre i otte kampe. 







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Han er på vej væk fra AGF

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding

Afviser kæmpebud

Klart svar om Tonni Adamsen

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Officielt: Karim Benzema skifter klub

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Brøndby afviser to danske klubber

Per Frimann hylder Brøndby

Tipsbladets transfershow: Se det her!

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

Jakub Trefil skifter til Danmark

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Forlader AGF – lægetjek booket

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi

Viborg præsenterer ny spiller

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Bertelsen afslører: Det jagter vi

Afsløring: Viborg henter islandsk kant

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Superliga-klub tæt på ny angriber

Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien

Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’

Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet

Til lægetjek i Superliga-klub

Topscorer kritiserer Silkeborg

Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen