Hjerteklubben i knæ: Det har været hårdt

Mads Kikkenborg er født og opvokset i Esbjerg, og derfor har det gjort ondt på ham, at følge EfB fra sidelinjen de sidste to år. Det fortæller han til Tipsbladet.



Tipsbladet i Lyngby.

Den 4. august 2021. 

Mads Kikkenborg har fået nok og har netop fået ophævet sin kontrakt med Esbjerg fB. Han pakker sine ting på Gl. Vardevej i Esbjerg og forlader den klub, der har været så stor en del af hans liv.

Den daværende EfB-ejer Paul Conway havde kort forinden givet grønt lys til, at spillere kunne forlade klubben, hvis de ikke havde lyst til at være der. Og det var der mange, der ikke havde lyst til at være i en dyb kritisabel tid under en hårdhændet ledelse af Peter Hyballa.

En af disse var altså målmand Mads Kikkenborg.

To år senere nyder han derimod stor succes i Superligaen med Lyngby, hvor han trives både på og uden for banen, hvilket står i skærende kontrast til tilværelsen i Esbjerg.

– Lyngby er en familiær klub. Man har det godt sammen her i klubben, og det var vigtigt for mig, da jeg tog skiftet fra Esbjerg i sin tid. At jeg kunne trives et sted, og bare nyde hverdagen, siger han til Tipsbladet.

Nyde hverdagen var der i hvert fald ingen, der gjorde i EfB, da Mads Kikkenborg sidst var i Esbjerg. Målmanden har tidligere udtalt til Discovery, at der ikke var nogen respekt fra cheftræner Peter Hyballa, og det var derfor, han forlod klubben.

EfB var i frit fald og faldt hele vejen ned til 2.divsion, hvor vestjyderne stadig befinder sig efter at have glippet oprykning til 1.divsion sidste år. 

Og det gør da også ondt på den tidligere EfB-keeper, at se sin hjerteklub på den måde. 

– Jeg har været EfB-fan, siden jeg var tre år gammel, så det har været virkelig hårdt. Jeg kender mange gode mennesker og tidligere holdkammerater i klubben, men det er også ærgerligt for byen.  

– Jeg håbede, at de ville rykke op i 1. division sidste sæson, så det var ærgerligt, at det glippede efter kampen mod B.93, fortæller Mads Kikkenborg. 

Det var nemlig B.93, der slukkede det sidste håb for de hårdtprøvede vestjyder, da klubben fra Østerbro vandt 2-1 på Blue Water Arena i næstsidste spillerunde og derfor kunne se sig selv rykke op i 1.division.

Det efterlod som bekendt Esbjerg i endnu en sæson i 2.division, men det har ikke gjort, at Mads Kikkenborg følger mindre med i, hvordan det går hans fødeby og tidligere klub. 

– Jeg følger stadig med i EfB’s kampe, for jeg kan ikke andet end at holde med Esbjerg. Jeg har stadig en kærlighed til klubben. Det er der, jeg har været hele min ungdom. Det er der, jeg har udviklet mig. Og det er der, jeg er blevet dannet både som menneske og som målmand. Jeg håber det bedste for dem. Det er en klub, der ikke skal spille 2.division, slutter han.

Men måske er der lys for enden af tunellen for Mads Kikkenborgs tidligere klub. Esbjerg fB topper i hvert fald 2.division med syv sejre i otte kampe. 





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Bo Henriksen lander TV-job



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Rundens hold i Superligaen – 22. runde



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

FC Midtjylland med politianmeldelse

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Tottenham straffes for nazihilsner

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

‘Det er tæt på uforklarligt’

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Barcelona køber Rashford – her er prisen

VM-billetter på vild himmelflugt

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Boro deprimerer Blues

Superliga-træner enormt stolt

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

‘Jeg er fucking irriteret’

Arsenal vinder London-derby

– Jeg skammer mig ind i helvede