En af AaB’s største profiler fik muligvis en tidligere afsked med klubben end ventet, da nordjyderne søndag tabte 1-3 til Brøndby på hjemmebane.
Med få minutter tilbage af opgøret fik viceanfører Rasmus Thelander nemlig et direkte rødt kort, da han hev i Brøndby-spilleren Marko Divkovic’ trøje uden for feltet.
Dermed kan han have spillet sin sidste AaB-kamp, eftersom den 30-årige forsvarsspiller har kontraktudløb til sommer.
– Det vil irriterede mig vildt meget. Nu tænker jeg, at jeg vil se, om vi kan appellere det røde kort. Forhåbentligt er der en mulighed for det, så det ikke er min sidste kamp for AaB.
– Jeg er sindssygt frustreret over det røde kort, og jeg var i chok, da jeg fik det. Min fornemmelse er, at jeg lavede et bevidst gult kort. Min første reaktion var også at gå hen til dommeren for at få det gule kort, så jeg blev overrasket over farven, siger Thelander.
Forsvarsgeneralen har seks sæsoner i AaB bag sig. Derfor ærgrer han sig over afslutningen på den måske sidste af slagsen, hvor klubben nu er er uden for rækkevidde af bronzemedaljerne.
– Det gør ondt. Vi lå til det, og vi havde gjort os fortjent til det. Vi kan kun takke os selv efter en periode med mange nederlag, siger Thelander.
Sæsonens sidste regulære ligakamp er mod FC København i Parken, hvor AaB kan sikre fjerdepladsen. Det bliver dog en udfordring for cheftræner Lars Friis, der søndag fik en række karantæner og potentielle skader.
– Det er, som det er, og det er en del af fodbold. Vi må bruge de næste dage til at få mobiliseret kræfter og energi, så vi kan se, hvem der er klar og kan spille, siger han.
Silkeborg har nu sikret bronzemedaljerne i Superligaen, mens AaB, Brøndby og Randers kæmper om fjerde- til sjettepladsen i mesterskabsspillet.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-spiller færdig i tysk klub
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Jess Thorup indlagt
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
Fortryder FC Barcelona-transfer
Færdig: Nu er han rejst til København
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
INTERVIEW
Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
Så er det officielt
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Salah sender særlig besked
INTERVIEW
