En af AaB’s største profiler fik muligvis en tidligere afsked med klubben end ventet, da nordjyderne søndag tabte 1-3 til Brøndby på hjemmebane.
Med få minutter tilbage af opgøret fik viceanfører Rasmus Thelander nemlig et direkte rødt kort, da han hev i Brøndby-spilleren Marko Divkovic’ trøje uden for feltet.
Dermed kan han have spillet sin sidste AaB-kamp, eftersom den 30-årige forsvarsspiller har kontraktudløb til sommer.
– Det vil irriterede mig vildt meget. Nu tænker jeg, at jeg vil se, om vi kan appellere det røde kort. Forhåbentligt er der en mulighed for det, så det ikke er min sidste kamp for AaB.
– Jeg er sindssygt frustreret over det røde kort, og jeg var i chok, da jeg fik det. Min fornemmelse er, at jeg lavede et bevidst gult kort. Min første reaktion var også at gå hen til dommeren for at få det gule kort, så jeg blev overrasket over farven, siger Thelander.
Forsvarsgeneralen har seks sæsoner i AaB bag sig. Derfor ærgrer han sig over afslutningen på den måske sidste af slagsen, hvor klubben nu er er uden for rækkevidde af bronzemedaljerne.
– Det gør ondt. Vi lå til det, og vi havde gjort os fortjent til det. Vi kan kun takke os selv efter en periode med mange nederlag, siger Thelander.
Sæsonens sidste regulære ligakamp er mod FC København i Parken, hvor AaB kan sikre fjerdepladsen. Det bliver dog en udfordring for cheftræner Lars Friis, der søndag fik en række karantæner og potentielle skader.
– Det er, som det er, og det er en del af fodbold. Vi må bruge de næste dage til at få mobiliseret kræfter og energi, så vi kan se, hvem der er klar og kan spille, siger han.
Silkeborg har nu sikret bronzemedaljerne i Superligaen, mens AaB, Brøndby og Randers kæmper om fjerde- til sjettepladsen i mesterskabsspillet.
/ritzau/
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
