Udvist AaB’er: Jeg var i chok

AaB-profil Rasmus Thelander fik muligvis en tidlig afsked med klubben, da han søndag fik et direkte rødt kort.



En af AaB’s største profiler fik muligvis en tidligere afsked med klubben end ventet, da nordjyderne søndag tabte 1-3 til Brøndby på hjemmebane.

Med få minutter tilbage af opgøret fik viceanfører Rasmus Thelander nemlig et direkte rødt kort, da han hev i Brøndby-spilleren Marko Divkovic’ trøje uden for feltet.

Dermed kan han have spillet sin sidste AaB-kamp, eftersom den 30-årige forsvarsspiller har kontraktudløb til sommer.

– Det vil irriterede mig vildt meget. Nu tænker jeg, at jeg vil se, om vi kan appellere det røde kort. Forhåbentligt er der en mulighed for det, så det ikke er min sidste kamp for AaB.

– Jeg er sindssygt frustreret over det røde kort, og jeg var i chok, da jeg fik det. Min fornemmelse er, at jeg lavede et bevidst gult kort. Min første reaktion var også at gå hen til dommeren for at få det gule kort, så jeg blev overrasket over farven, siger Thelander.

Forsvarsgeneralen har seks sæsoner i AaB bag sig. Derfor ærgrer han sig over afslutningen på den måske sidste af slagsen, hvor klubben nu er er uden for rækkevidde af bronzemedaljerne.

– Det gør ondt. Vi lå til det, og vi havde gjort os fortjent til det. Vi kan kun takke os selv efter en periode med mange nederlag, siger Thelander.

Sæsonens sidste regulære ligakamp er mod FC København i Parken, hvor AaB kan sikre fjerdepladsen. Det bliver dog en udfordring for cheftræner Lars Friis, der søndag fik en række karantæner og potentielle skader.

– Det er, som det er, og det er en del af fodbold. Vi må bruge de næste dage til at få mobiliseret kræfter og energi, så vi kan se, hvem der er klar og kan spille, siger han.

Silkeborg har nu sikret bronzemedaljerne i Superligaen, mens AaB, Brøndby og Randers kæmper om fjerde- til sjettepladsen i mesterskabsspillet.

/ritzau/



Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

FC København scorer millionbeløb

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Storhylder Christian Nørgaard

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Køber sig ind i dansk klub

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Vild med ny Eriksen-løsning

FC København interesseret i denne angriber

Klar besked til FCK-fans

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Lothar Matthaüs storroser dansker

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Trist Kvistgaarden-melding

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

– Vi bør være favoritter

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Forlænger med Ståle Solbakken

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Drenge mod mænd i Bern

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

FC København tager vild sejr i Champions League