Sønderjyske er ved at gøre sig klar til den nye tilværelse i Superligaen, men det bliver uden tre erfarne navne.
Klubben skriver nemlig på sin hjemmeside, at Christoffer Remmer, Jonas Thorsen og Emil Berggreen, der alle har kontraktudløb, er fortid i klubben.
Sportschef Casper Daather sætter lidt ord på de tre spillers exit til klubbens hjemmeside.
– Christoffer Remmer startede stærkt, da han kom til klubben for to år siden, men det seneste år har desværre været særdeles uheldigt for ham, efter han blev ramt af meningitis. Siden er han kommet stærkt tilbage og har også fået spilletid på det seneste, så vi håber, at han finder et nyt, spændende sted, hvor han kan starte på en frisk og komme ind i et godt forløb med masser af spilletid. Vi ønsker ham alt det bedste på sin videre færd.
– Jonas Thorsen satte ild til omklædningsrummet, da han kom til med fuld energi for halvandet år siden, og han har bidraget både på og uden for banen i det seneste halvandet år, hvor pilen er peget den rigtige vej for klubben. Spilletiden er dog blevet mindre med tiden, og han trænger nu til at komme et sted hen, hvor der er udsigt til mere tid på banen, så han kan få brugt sin gode energi. Vi ønsker ham alt det bedste fremover.
– Emil Berggreen spillede sig hurtigt ind i sønderjydernes hjerter, da han kom til i januar 2022, og han gjorde ofte en forskel, når han var på banen. Desværre har han været uheldig med skader undervejs, og derfor er forløbet ikke blevet helt, som han og vi havde håbet. Han har knoklet og været meget professionel hele vejen igennem, og vi ønsker ham alt det bedste fremover, siger sportschef Casper Daather til klubbens hjemmeside.
31-årige Remmer nåede at få 13 kampe for Sønderjyske, mens 31-årige Berggreen og 34-årige Thorsen begge fik 30 kampe for sønderjyderne.
LIVE
LIVE: Rettighederne til Champions League forlænges
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Arsenal-træner er rasende
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Dansk viking på vej mod trist afslutning
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Landsholdet annoncerer to testkampe
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
FCM stanger lang karantæne ud til fan
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
FANKLUBBEN