Video : Tipsbladet
Superliga

Tidligere FCK-spiller er færdig i Sønderjyske

Den nye Superliga-klub Sønderjyske skriver på sin hjemmeside, at klubben siger farvel til den tidligere FCK-spiller Christoffer Remmer samt Jonas Thorsen og Emil Berggreen.

Sønderjyske er ved at gøre sig klar til den nye tilværelse i Superligaen, men det bliver uden tre erfarne navne.

Klubben skriver nemlig på sin hjemmeside, at Christoffer Remmer, Jonas Thorsen og Emil Berggreen, der alle har kontraktudløb, er fortid i klubben. 

Sportschef Casper Daather sætter lidt ord på de tre spillers exit til klubbens hjemmeside.

– Christoffer Remmer startede stærkt, da han kom til klubben for to år siden, men det seneste år har desværre været særdeles uheldigt for ham, efter han blev ramt af meningitis. Siden er han kommet stærkt tilbage og har også fået spilletid på det seneste, så vi håber, at han finder et nyt, spændende sted, hvor han kan starte på en frisk og komme ind i et godt forløb med masser af spilletid. Vi ønsker ham alt det bedste på sin videre færd.

– Jonas Thorsen satte ild til omklædningsrummet, da han kom til med fuld energi for halvandet år siden, og han har bidraget både på og uden for banen i det seneste halvandet år, hvor pilen er peget den rigtige vej for klubben. Spilletiden er dog blevet mindre med tiden, og han trænger nu til at komme et sted hen, hvor der er udsigt til mere tid på banen, så han kan få brugt sin gode energi. Vi ønsker ham alt det bedste fremover.

– Emil Berggreen spillede sig hurtigt ind i sønderjydernes hjerter, da han kom til i januar 2022, og han gjorde ofte en forskel, når han var på banen. Desværre har han været uheldig med skader undervejs, og derfor er forløbet ikke blevet helt, som han og vi havde håbet. Han har knoklet og været meget professionel hele vejen igennem, og vi ønsker ham alt det bedste fremover, siger sportschef Casper Daather til klubbens hjemmeside.

31-årige Remmer nåede at få 13 kampe for Sønderjyske, mens 31-årige Berggreen og 34-årige Thorsen begge fik 30 kampe for sønderjyderne.