Tidligere FCM-bomber kan blive Haalands afløser

Borussia Dortmund ventes at sælge angriber Erling Haaland til sommer, og klubben skal allerede nu være på udkig efter afløseren.



Han scorede 33 gange i sidste sæson for Genk, og i denne sæson er det blevet til ni scoringer i de første 10 ligakampe.

Nigerianske Paul Onuachu er brandvarm og har bare fortsat sidste sæsons gode takter, så det er ventet, at han snart bliver solgt fra den belgiske klub.

Faktisk var det ventet, at det skulle ske i sommer, men af den ene eller den anden årsag lykkedes det ikke for den tidligere FC Midtjylland-angriber at komme væk fra Belgien. 

Interesse skal der ellers være nok af. I England er både Arsenal og West Ham sat i forbindelse med angriberen, og i Spanien og Italien er der også opstået rygter om både Atletico Madrid og Inter.

Og nu er der så også rygter om Borussia Dortmund.

Det tyske mandskab ved, at det bare er et spørgsmål om tid, inden Erling Haaland bliver solgt. Nordmanden er en af verdens bedste angribere og interesse er der med al sandsynlighed rigeligt af. Og det er forberedelse til den dag, man mister Haaland, der får Dortmund til at kigge sig rundt efter en afløser.

En af dem er Paul Onuachu. Angriberen er ifølge tysk Sky en spiller, som Dortmund har interesse i. På nuværende tidspunkt har klubben formentlig interesse i flere angribere, og tidligere er også Kasper Dolberg sat i forbindelse med klubben.

Paul Onuachu ventes at koste på den gode side af 150 millioner kroner, når han en dag bliver solgt fra Genk.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

På vej til storklub?

De vil have Gaaei – her er prisen

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Markant ændring i Silkeborg

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

FCK-profil med hattrick i målfest

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Panama – England

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Supercomputer: Her er VM-finalen

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Kroatien – Ghana