Tidligere FCM-bomber kan blive Haalands afløser

Borussia Dortmund ventes at sælge angriber Erling Haaland til sommer, og klubben skal allerede nu være på udkig efter afløseren.



Han scorede 33 gange i sidste sæson for Genk, og i denne sæson er det blevet til ni scoringer i de første 10 ligakampe.

Nigerianske Paul Onuachu er brandvarm og har bare fortsat sidste sæsons gode takter, så det er ventet, at han snart bliver solgt fra den belgiske klub.

Faktisk var det ventet, at det skulle ske i sommer, men af den ene eller den anden årsag lykkedes det ikke for den tidligere FC Midtjylland-angriber at komme væk fra Belgien. 

Interesse skal der ellers være nok af. I England er både Arsenal og West Ham sat i forbindelse med angriberen, og i Spanien og Italien er der også opstået rygter om både Atletico Madrid og Inter.

Og nu er der så også rygter om Borussia Dortmund.

Det tyske mandskab ved, at det bare er et spørgsmål om tid, inden Erling Haaland bliver solgt. Nordmanden er en af verdens bedste angribere og interesse er der med al sandsynlighed rigeligt af. Og det er forberedelse til den dag, man mister Haaland, der får Dortmund til at kigge sig rundt efter en afløser.

En af dem er Paul Onuachu. Angriberen er ifølge tysk Sky en spiller, som Dortmund har interesse i. På nuværende tidspunkt har klubben formentlig interesse i flere angribere, og tidligere er også Kasper Dolberg sat i forbindelse med klubben.

Paul Onuachu ventes at koste på den gode side af 150 millioner kroner, når han en dag bliver solgt fra Genk.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Interessant melding om VM-profil

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Tordner mod VM-træner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Tyskland – Elfenbenskysten

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Vil smadre transferrekord

Brøler sender Mexico videre

Holland – Sverige

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dame N’Doye scorer nyt job

Tyrkiet – Paraguay

Vigtigt nyt for ‘AC’

Superliga-boss med spændende transfermelding

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Jonas Lössl stopper karrieren

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Flere Superliga-kamp rykkes

Thomas Frank med interessant Danmark-melding