Tidligere FCM-bomber kan blive Haalands afløser

Borussia Dortmund ventes at sælge angriber Erling Haaland til sommer, og klubben skal allerede nu være på udkig efter afløseren.



Han scorede 33 gange i sidste sæson for Genk, og i denne sæson er det blevet til ni scoringer i de første 10 ligakampe.

Nigerianske Paul Onuachu er brandvarm og har bare fortsat sidste sæsons gode takter, så det er ventet, at han snart bliver solgt fra den belgiske klub.

Faktisk var det ventet, at det skulle ske i sommer, men af den ene eller den anden årsag lykkedes det ikke for den tidligere FC Midtjylland-angriber at komme væk fra Belgien. 

Interesse skal der ellers være nok af. I England er både Arsenal og West Ham sat i forbindelse med angriberen, og i Spanien og Italien er der også opstået rygter om både Atletico Madrid og Inter.

Og nu er der så også rygter om Borussia Dortmund.

Det tyske mandskab ved, at det bare er et spørgsmål om tid, inden Erling Haaland bliver solgt. Nordmanden er en af verdens bedste angribere og interesse er der med al sandsynlighed rigeligt af. Og det er forberedelse til den dag, man mister Haaland, der får Dortmund til at kigge sig rundt efter en afløser.

En af dem er Paul Onuachu. Angriberen er ifølge tysk Sky en spiller, som Dortmund har interesse i. På nuværende tidspunkt har klubben formentlig interesse i flere angribere, og tidligere er også Kasper Dolberg sat i forbindelse med klubben.

Paul Onuachu ventes at koste på den gode side af 150 millioner kroner, når han en dag bliver solgt fra Genk.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Stort medie hylder AGF-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Født i Danmark og på vej til VM

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

FC Midtjylland henter ny back

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

AGF er mestre – her er deres vej i Europa