Tidligere FCM-bomber kan blive Haalands afløser

Borussia Dortmund ventes at sælge angriber Erling Haaland til sommer, og klubben skal allerede nu være på udkig efter afløseren.



Han scorede 33 gange i sidste sæson for Genk, og i denne sæson er det blevet til ni scoringer i de første 10 ligakampe.

Nigerianske Paul Onuachu er brandvarm og har bare fortsat sidste sæsons gode takter, så det er ventet, at han snart bliver solgt fra den belgiske klub.

Faktisk var det ventet, at det skulle ske i sommer, men af den ene eller den anden årsag lykkedes det ikke for den tidligere FC Midtjylland-angriber at komme væk fra Belgien. 

Interesse skal der ellers være nok af. I England er både Arsenal og West Ham sat i forbindelse med angriberen, og i Spanien og Italien er der også opstået rygter om både Atletico Madrid og Inter.

Og nu er der så også rygter om Borussia Dortmund.

Det tyske mandskab ved, at det bare er et spørgsmål om tid, inden Erling Haaland bliver solgt. Nordmanden er en af verdens bedste angribere og interesse er der med al sandsynlighed rigeligt af. Og det er forberedelse til den dag, man mister Haaland, der får Dortmund til at kigge sig rundt efter en afløser.

En af dem er Paul Onuachu. Angriberen er ifølge tysk Sky en spiller, som Dortmund har interesse i. På nuværende tidspunkt har klubben formentlig interesse i flere angribere, og tidligere er også Kasper Dolberg sat i forbindelse med klubben.

Paul Onuachu ventes at koste på den gode side af 150 millioner kroner, når han en dag bliver solgt fra Genk.





Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Spottet i København

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Stolt over dansk transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

AGF køber ham

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Han tager hjem fra VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

USA får drømmestart på VM

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Elias Jelert færdig

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Overraskende melding om Oliver Christensen

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby henter Alexander Drexel

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’