• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Lasse Sylvest Mikkelsen

Tidligere landsholdsspiller ny assistent i SJE

Foto: Getty Images

SønderjyskE har fundet en erstatning for Niels Lodberg, der ikke ønsker at fortsætte i klubben.

Af Lasse Sylvest Mikkelsen

Simon Poulsen tager over som assistenttræner, efter Niels Lodberg har meddelt, at han ønsker at stoppe i klubben.

Det oplyser SønderjyskE på klubbens hjemmeside.

- Vi har haft nogle samtaler med Niels Lodberg, efter sæsonen sluttede, og vi er blevet enige om, at vi stopper samarbejdet. Det sker i gensidig forståelse og med respekt for hinanden.

- Vi har været meget glade for at have Lodberg i klubben, men nu er vi kommet til en skillevej, hvor vi har sagt pænt tak for denne gang til hinanden. Vi takker ham for årene i SønderjyskE og ønsker ham alt det bedste på sin videre færd, siger SønderjyskE-direktør Klaus Rasmussen.

Ifølge direktøren har Simon Poulsen udviklet sig som træner, siden han stoppede sin aktive karriere, og det er derfor, han nu får chancen.

- Heldigvis har vi en kvalificeret afløser gående i eget hus. Simon Poulsen har gjort det fremragende som assistent- og transitionstræner, siden han stoppede sin aktive karriere, og det bliver ham, der kommer til at tage over som assistenttræner.

- Simon Poulsen har nogle faglige og menneskelige kvaliteter, der er helt enestående, og samtidig er han en rigtig klubmand og kulturbærer, og vi er sikre på, at han går en stor trænerfremtid i møde, siger Klaus Rasmussen.

Udover den tidligere landsholdsspiller har også Søren Frederiksen og Mohammed Hamad alle forlænget deres kontrakter, der nu løber frem til sommeren 2024, og de kommer alle til at få væsentlige roller i klubben.

- Søren Frederiksen har imponeret som scout og analytiker, og han bliver en vigtig person i klubben i de næste år, hvor han skal arbejde tæt sammen med Joe Manns, som vi for nylig ansatte som Head of Player Development and Recruitment. Han er stærk i sine analyser og har allerede nu en afgørende finger med i spillet, når vi skal scoute og rekruttere nye spillere. Han har det faglige indblik, men han ved også, hvilke karakterer der passer ind i klubben, siger Klaus Rasmussen.

SønderjyskE oplyser samtidig, at klubbens nye cheftræner forventes at blive præsenteret inden for få dage.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020