Tidligere Liverpool-spiller får ikke kontrakt i OB

Den tidligere Liverpool-spiller Michael N’Goo har ikke imponeret tilstrækkeligt i OB.



OB er på en mere end intensiv jagt efter en ny angriber, efter at offensive profiler som Mustafa Abdellaoue, Morten Skoubo og senest Bashkim Kadrii har forladt den fynske Ådal. I skrivende stund er Darko Bodul den eneste deciderede angriber i den fynske trup, og efter halvandet år i OB har han endnu ikke gjort meget for at bevise, at han kan blive en profil i Superligaen.

I forbindelse med jagten på en ny angriber har OB haft det tidligere Liverpool-talent Michael N’Goo til prøvetræning, og han så i første omgang så spændende ud, at klubben valgte at kigge nærmere på ham en ekstra gang.

Det bliver dog ikke 21-årige Michael N’Goo, der tidligt i sin karriere blev kaldt “Den nye Emile Heskey”, der skal løse OB’s angrebskvaler.

– Michael er taget hjem igen, og vi har vurderet, at han ikke umiddelbart kunne forstærke os. Så han får ikke nogen kontrakt, siger sportsdirektør Jesper Hansen til tipsbladet.dk.

Dermed fortsætter jagten på den angriber, der skal score målene for OB i den kommende sæson.

– Vi skal have en enkelt eller to, og det er klart, at vi har fået lidt mere travlt efter salget af Bashkim, men vi skal også sørge for at finde den rigtige. Vi får rigtig mange tilbudt, og som team skal vi være enige om, hvad vi skal arbejde videre med. Det er også en af grundene til, at det har trukket ud.

– Vi vil gerne have truppen på plads så hurtigt som muligt, og jagten på en angriber har pågået gennem længere tid. Det fortsætter vi med, og forhåbentlig har vi snart en løsning parat, siger Jesper Hansen.

OB lagde katastrofalt fra land i Superligaen, da fynboerne tabte 1-2 til oprykkerne fra Hobro på hjemmebane.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Hård dom over Kvistgaarden

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brasilien – Japan

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Sydafrika – Canada

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FC København jagter Romane Amane

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Markant ændring i Silkeborg