OB er på en mere end intensiv jagt efter en ny angriber, efter at offensive profiler som Mustafa Abdellaoue, Morten Skoubo og senest Bashkim Kadrii har forladt den fynske Ådal. I skrivende stund er Darko Bodul den eneste deciderede angriber i den fynske trup, og efter halvandet år i OB har han endnu ikke gjort meget for at bevise, at han kan blive en profil i Superligaen.
I forbindelse med jagten på en ny angriber har OB haft det tidligere Liverpool-talent Michael N’Goo til prøvetræning, og han så i første omgang så spændende ud, at klubben valgte at kigge nærmere på ham en ekstra gang.
Det bliver dog ikke 21-årige Michael N’Goo, der tidligt i sin karriere blev kaldt “Den nye Emile Heskey”, der skal løse OB’s angrebskvaler.
– Michael er taget hjem igen, og vi har vurderet, at han ikke umiddelbart kunne forstærke os. Så han får ikke nogen kontrakt, siger sportsdirektør Jesper Hansen til tipsbladet.dk.
Dermed fortsætter jagten på den angriber, der skal score målene for OB i den kommende sæson.
– Vi skal have en enkelt eller to, og det er klart, at vi har fået lidt mere travlt efter salget af Bashkim, men vi skal også sørge for at finde den rigtige. Vi får rigtig mange tilbudt, og som team skal vi være enige om, hvad vi skal arbejde videre med. Det er også en af grundene til, at det har trukket ud.
– Vi vil gerne have truppen på plads så hurtigt som muligt, og jagten på en angriber har pågået gennem længere tid. Det fortsætter vi med, og forhåbentlig har vi snart en løsning parat, siger Jesper Hansen.
OB lagde katastrofalt fra land i Superligaen, da fynboerne tabte 1-2 til oprykkerne fra Hobro på hjemmebane.
LIVE
VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
OPTAKT
Holland – Sverige
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
TOPNYHED
