Tidligere Liverpool-spiller får ikke kontrakt i OB

Den tidligere Liverpool-spiller Michael N’Goo har ikke imponeret tilstrækkeligt i OB.



OB er på en mere end intensiv jagt efter en ny angriber, efter at offensive profiler som Mustafa Abdellaoue, Morten Skoubo og senest Bashkim Kadrii har forladt den fynske Ådal. I skrivende stund er Darko Bodul den eneste deciderede angriber i den fynske trup, og efter halvandet år i OB har han endnu ikke gjort meget for at bevise, at han kan blive en profil i Superligaen.

I forbindelse med jagten på en ny angriber har OB haft det tidligere Liverpool-talent Michael N’Goo til prøvetræning, og han så i første omgang så spændende ud, at klubben valgte at kigge nærmere på ham en ekstra gang.

Det bliver dog ikke 21-årige Michael N’Goo, der tidligt i sin karriere blev kaldt “Den nye Emile Heskey”, der skal løse OB’s angrebskvaler.

– Michael er taget hjem igen, og vi har vurderet, at han ikke umiddelbart kunne forstærke os. Så han får ikke nogen kontrakt, siger sportsdirektør Jesper Hansen til tipsbladet.dk.

Dermed fortsætter jagten på den angriber, der skal score målene for OB i den kommende sæson.

– Vi skal have en enkelt eller to, og det er klart, at vi har fået lidt mere travlt efter salget af Bashkim, men vi skal også sørge for at finde den rigtige. Vi får rigtig mange tilbudt, og som team skal vi være enige om, hvad vi skal arbejde videre med. Det er også en af grundene til, at det har trukket ud.

– Vi vil gerne have truppen på plads så hurtigt som muligt, og jagten på en angriber har pågået gennem længere tid. Det fortsætter vi med, og forhåbentlig har vi snart en løsning parat, siger Jesper Hansen.

OB lagde katastrofalt fra land i Superligaen, da fynboerne tabte 1-2 til oprykkerne fra Hobro på hjemmebane.





På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil spottet i lufthavnen

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

De jagter Henrik Meister

Arsenal-dansker vender hjem

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Afslører: Dolberg sat til salg



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Monsterbud på vej



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Afslører dansk toptræners millionløn

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Ikon med opsang til FCK-stjerne: ‘Råb noget mere!’

Tottenham henter Liverpool-profil

Medier sender ham hjem til AGF

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tysk VM-chok



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Han var i spil som Brøndby-træner

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden