Tidligere Liverpool-spiller får ikke kontrakt i OB

Den tidligere Liverpool-spiller Michael N’Goo har ikke imponeret tilstrækkeligt i OB.



OB er på en mere end intensiv jagt efter en ny angriber, efter at offensive profiler som Mustafa Abdellaoue, Morten Skoubo og senest Bashkim Kadrii har forladt den fynske Ådal. I skrivende stund er Darko Bodul den eneste deciderede angriber i den fynske trup, og efter halvandet år i OB har han endnu ikke gjort meget for at bevise, at han kan blive en profil i Superligaen.

I forbindelse med jagten på en ny angriber har OB haft det tidligere Liverpool-talent Michael N’Goo til prøvetræning, og han så i første omgang så spændende ud, at klubben valgte at kigge nærmere på ham en ekstra gang.

Det bliver dog ikke 21-årige Michael N’Goo, der tidligt i sin karriere blev kaldt “Den nye Emile Heskey”, der skal løse OB’s angrebskvaler.

– Michael er taget hjem igen, og vi har vurderet, at han ikke umiddelbart kunne forstærke os. Så han får ikke nogen kontrakt, siger sportsdirektør Jesper Hansen til tipsbladet.dk.

Dermed fortsætter jagten på den angriber, der skal score målene for OB i den kommende sæson.

– Vi skal have en enkelt eller to, og det er klart, at vi har fået lidt mere travlt efter salget af Bashkim, men vi skal også sørge for at finde den rigtige. Vi får rigtig mange tilbudt, og som team skal vi være enige om, hvad vi skal arbejde videre med. Det er også en af grundene til, at det har trukket ud.

– Vi vil gerne have truppen på plads så hurtigt som muligt, og jagten på en angriber har pågået gennem længere tid. Det fortsætter vi med, og forhåbentlig har vi snart en løsning parat, siger Jesper Hansen.

OB lagde katastrofalt fra land i Superligaen, da fynboerne tabte 1-2 til oprykkerne fra Hobro på hjemmebane.





LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Japan sender Tunesien ud i VM-mørket

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sunderland jagter dansk guldfugl

I dialog med Steve Cooper

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jens Stage-skifte i fare

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Marcondes afviser tilbud, men…

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Enighed – dansk stortransfer tæt på



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tordner mod VM-træner

Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Flere Superliga-kamp rykkes

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op

Interessant melding om VM-profil