Tidligere Liverpool-spiller får ikke kontrakt i OB

Den tidligere Liverpool-spiller Michael N’Goo har ikke imponeret tilstrækkeligt i OB.



OB er på en mere end intensiv jagt efter en ny angriber, efter at offensive profiler som Mustafa Abdellaoue, Morten Skoubo og senest Bashkim Kadrii har forladt den fynske Ådal. I skrivende stund er Darko Bodul den eneste deciderede angriber i den fynske trup, og efter halvandet år i OB har han endnu ikke gjort meget for at bevise, at han kan blive en profil i Superligaen.

I forbindelse med jagten på en ny angriber har OB haft det tidligere Liverpool-talent Michael N’Goo til prøvetræning, og han så i første omgang så spændende ud, at klubben valgte at kigge nærmere på ham en ekstra gang.

Det bliver dog ikke 21-årige Michael N’Goo, der tidligt i sin karriere blev kaldt “Den nye Emile Heskey”, der skal løse OB’s angrebskvaler.

– Michael er taget hjem igen, og vi har vurderet, at han ikke umiddelbart kunne forstærke os. Så han får ikke nogen kontrakt, siger sportsdirektør Jesper Hansen til tipsbladet.dk.

Dermed fortsætter jagten på den angriber, der skal score målene for OB i den kommende sæson.

– Vi skal have en enkelt eller to, og det er klart, at vi har fået lidt mere travlt efter salget af Bashkim, men vi skal også sørge for at finde den rigtige. Vi får rigtig mange tilbudt, og som team skal vi være enige om, hvad vi skal arbejde videre med. Det er også en af grundene til, at det har trukket ud.

– Vi vil gerne have truppen på plads så hurtigt som muligt, og jagten på en angriber har pågået gennem længere tid. Det fortsætter vi med, og forhåbentlig har vi snart en løsning parat, siger Jesper Hansen.

OB lagde katastrofalt fra land i Superligaen, da fynboerne tabte 1-2 til oprykkerne fra Hobro på hjemmebane.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

AGF genfinder sejrsspor mod sønderjyder

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

AGF – Sønderjyske

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

10. gang i træk

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

FCK lurer på landsholdsspiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

Randers FC – Vejle Boldklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Tottenham jagter choktransfer

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

OB – Silkeborg IF

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’