OB – AGF 1-1 (1-1)
0-1 Patrick Mortensen (2.)
1-1 Nicholas Mickelson (38.)
Kampens bedste:
OB:
Der var flere af de offensive kræfter, som gjorde et godt indtryk i kampen. Både Kadrii og Al Hajj havde bestemt deres momenter i løbet af kampen. Det blev dog for mange gange en smule for uforløst.
Det var det ikke hos målmand Martin Hansen, som gjorde sig godt bemærket med en lang række sikre indgreb, som var med til at holde fynboerne inde i kampen.
Der var tidspunkter undervejs i kampen, hvor AGF så ud til at være klart bedre, men her var han som sidste skanse bestemt afgørende for, at der stadig var ro på OB-holdet.
AGF:
Mikael Anderson kom til AGF efter en tid som reserve i FCM, og han viser for tiden, hvorfor det kostede aarhusianerne 15 millioner kroner dengang. Det kan de sagtens ende med at få en rigtig god forretning ud af selv.
Han er sådan en spiller, som sørger for, at der sker noget, når han kommer på bolden. Sådan var det også denne aften, hvor han gang på gang skabte noget med sin lækre teknik.
Bemærkelsesværdigt nok måtte han efter et blodigt øjenbryn spille med et form for bind eller pandebånd. Selv med sådan et, som nærmest gav ham bind for øjnene til tider, var han ofte overlegen.
Kampens værste:
Det var egentlig ikke en kamp, som havde de store skurke, men det kom til at koste for OB, at Slotsager i første minut af kampen lavede et kinder-æg af fejl. Altså tre-i-en. Først en fejl hvor han lod bolden løbe forbi ham, så en opdækningsfejl og endelig kunne han ikke dække af for afslutningen.
Målet kan ses i toppen af artiklen.
Kampens detalje:
Der var to annullerede mål i kampen. En til hver. Den første var efter et hjørnespark med tæt kamp foran mål, hvor en arm ramte målmanden. Den kan være svær at se i farten, men det andet var en duel ved sidelinjen, som dommer Uslu ikke så i første omgang. Det kunne man måske godt forvente, at VAR ikke skulle blandes ind i.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Sprudler i MLS
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
NYHEDER