Tipsbladets dom: Det var som et Kinder-æg af fejl

OB og AGF spillede søndag aften 1-1.



OB – AGF 1-1 (1-1)
0-1 Patrick Mortensen (2.)
1-1 Nicholas Mickelson (38.)

Kampens bedste:

OB:
Der var flere af de offensive kræfter, som gjorde et godt indtryk i kampen. Både Kadrii og Al Hajj havde bestemt deres momenter i løbet af kampen. Det blev dog for mange gange en smule for uforløst.

Det var det ikke hos målmand Martin Hansen, som gjorde sig godt bemærket med en lang række sikre indgreb, som var med til at holde fynboerne inde i kampen.

Der var tidspunkter undervejs i kampen, hvor AGF så ud til at være klart bedre, men her var han som sidste skanse bestemt afgørende for,  at der stadig var ro på OB-holdet.

AGF:
Mikael Anderson kom til AGF efter en tid som reserve i FCM, og han viser for tiden, hvorfor det kostede aarhusianerne 15 millioner kroner dengang. Det kan de sagtens ende med at få en rigtig god forretning ud af selv.

Han er sådan en spiller, som sørger for, at der sker noget, når han kommer på bolden. Sådan var det også denne aften, hvor han gang på gang skabte noget med sin lækre teknik.

Bemærkelsesværdigt nok måtte han efter et blodigt øjenbryn spille med et form for bind eller pandebånd. Selv med sådan et, som nærmest gav ham bind for øjnene til tider, var han ofte overlegen.

Kampens værste:
Det var egentlig ikke en kamp, som havde de store skurke, men det kom til at koste for OB, at Slotsager i første minut af kampen lavede et kinder-æg af fejl. Altså tre-i-en. Først en fejl hvor han lod bolden løbe forbi ham, så en opdækningsfejl og endelig kunne han ikke dække af for afslutningen.

Målet kan ses i toppen af artiklen.

Kampens detalje:
Der var to annullerede mål i kampen. En til hver. Den første var efter et hjørnespark med tæt kamp foran mål, hvor en arm ramte målmanden. Den kan være svær at se i farten, men det andet var en duel ved sidelinjen, som dommer Uslu ikke så i første omgang. Det kunne man måske godt forvente, at VAR ikke skulle blandes ind i.





TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Atletico Madrid interesseret i dansker

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

VM får tre åbningsceremonier – stjerner optræder

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Barcelona – Real Madrid

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Køber snart Brøndby-angriber

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg