Randers FC – AGF 1-3 (1-1)
0-1 Mikkel Duelund (7.).
1-1 Mads Enggård (12.).
1-2 Mikael Anderson (48.).
1-3 Yann Bisseck (56.).
Kampens bedste:
Randers FC
Kronjyderne var oppe imod en overlegen modstander i dagens opgør, men Randers-mandskabet spillede absolut heller ikke op til deres bedste. Man gav AGF for meget plads at boltre sig på, og derfor blev det også til en relativt travl aften for Patrik Carlgren. Svenskeren leverede flere gode redninger og han kunne ikke gøre det store ved gæsternes tre scoringer.
Derudover fortjener Mads Enggård stor ros for sin flotte scoring efter 12 minutter, hvor den 19-årige midtbanespiller på resolut vis halvflugtede bolden utageligt forbi Jesper Hansen i AGF-målet. En verdensklasse-afslutning af den unge Enggård.
AGF
Uwe Röslers tropper formåede at holde liv i medaljedrømmen, og det er fuldt fortjent, at AGF i denne sæson ligger i den rigtigt sjove del af tabellen. Også mod Randers viste AGF sig som et virkeligt solidt mandskab, hvor flere spillere leverede en rigtig god kamp.
Særligt Mikkel Duelund var i hopla i Randers denne tirsdag aften, hvor lejesvenden fra første fløjt var en trussel i hjemmeholdets felt. Den kreative midtbanespiller var tæt på at skabe en Patrick Mortensen-scoring efter få minutter, og kort efter leverede Duelund så en klinisk afslutning, da han stod det rette sted efter en løs bold i feltet.
Duelund havde efterfølgende en afgørende finger med i gæsternes to scoringer i anden halvleg. Først viste han stor vilje og gik ind i en hovedstødsduel, hvilket gav Mikael Anderson plads til at score, og få minutter senere fandt Duelund så Yann Bisseck på kanten af feltet, hvor tyskeren på flot vis udplacerede Carlgren.
Kampens værste:
Humøret var højt blandt de medrejsende AGF-fans, men der var en enkelt fan, der desværre ikke kunne styre sin begejstring og valgte at løbe direkte ind over banen, mens kampen var i fuld gang.
Baneløberen, der havde travlt med at filme sig selv, fik nogle hårde ord med på vejen fra kommentatorboksen, hvor han blandt andet blev kaldt 'en kæmpe hat'.
Kampens detalje:
Rasmus Bertelsen kan næppe være helt tilfreds med Edgar Babayan efter dagens nederlag, hvor armeneren ikke ligefrem var skarp foran mål. Babayan tog i første omgang en bizar beslutning, da han tog en længere dribletur få meter fra AGF-målet i stedet for bare at afslutte.
Babayan blev reddet af Enggårds superflugter i den situation, men kantspilleren var også ufarlig i anden halvleg, hvor han misbrugte en friløber.
LIVE
LIVE: Sådan starter FC Midtjylland mod AGF
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
HELT VILDT