Randers FC – AGF 1-3 (1-1)
0-1 Mikkel Duelund (7.).
1-1 Mads Enggård (12.).
1-2 Mikael Anderson (48.).
1-3 Yann Bisseck (56.).
Kampens bedste:
Randers FC
Kronjyderne var oppe imod en overlegen modstander i dagens opgør, men Randers-mandskabet spillede absolut heller ikke op til deres bedste. Man gav AGF for meget plads at boltre sig på, og derfor blev det også til en relativt travl aften for Patrik Carlgren. Svenskeren leverede flere gode redninger og han kunne ikke gøre det store ved gæsternes tre scoringer.
Derudover fortjener Mads Enggård stor ros for sin flotte scoring efter 12 minutter, hvor den 19-årige midtbanespiller på resolut vis halvflugtede bolden utageligt forbi Jesper Hansen i AGF-målet. En verdensklasse-afslutning af den unge Enggård.
AGF
Uwe Röslers tropper formåede at holde liv i medaljedrømmen, og det er fuldt fortjent, at AGF i denne sæson ligger i den rigtigt sjove del af tabellen. Også mod Randers viste AGF sig som et virkeligt solidt mandskab, hvor flere spillere leverede en rigtig god kamp.
Særligt Mikkel Duelund var i hopla i Randers denne tirsdag aften, hvor lejesvenden fra første fløjt var en trussel i hjemmeholdets felt. Den kreative midtbanespiller var tæt på at skabe en Patrick Mortensen-scoring efter få minutter, og kort efter leverede Duelund så en klinisk afslutning, da han stod det rette sted efter en løs bold i feltet.
Duelund havde efterfølgende en afgørende finger med i gæsternes to scoringer i anden halvleg. Først viste han stor vilje og gik ind i en hovedstødsduel, hvilket gav Mikael Anderson plads til at score, og få minutter senere fandt Duelund så Yann Bisseck på kanten af feltet, hvor tyskeren på flot vis udplacerede Carlgren.
Kampens værste:
Humøret var højt blandt de medrejsende AGF-fans, men der var en enkelt fan, der desværre ikke kunne styre sin begejstring og valgte at løbe direkte ind over banen, mens kampen var i fuld gang.
Baneløberen, der havde travlt med at filme sig selv, fik nogle hårde ord med på vejen fra kommentatorboksen, hvor han blandt andet blev kaldt 'en kæmpe hat'.
Kampens detalje:
Rasmus Bertelsen kan næppe være helt tilfreds med Edgar Babayan efter dagens nederlag, hvor armeneren ikke ligefrem var skarp foran mål. Babayan tog i første omgang en bizar beslutning, da han tog en længere dribletur få meter fra AGF-målet i stedet for bare at afslutte.
Babayan blev reddet af Enggårds superflugter i den situation, men kantspilleren var også ufarlig i anden halvleg, hvor han misbrugte en friløber.
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
Skal han med Bo Svensson til FC København?
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
Stor profil glad for Brøndby
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
AVIS
Klar på chokskifte
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
Dybt bekymret over VM i USA
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
Vild stime før Danmark-brag
Melder ud om Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
EKSKLUSIVT