Tipsbladets dom: Han var en kæmpe hat

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-opgøret mellem Randers FC og AGF.



Randers FC – AGF 1-3 (1-1)
0-1 Mikkel Duelund (7.).
1-1 Mads Enggård (12.).
1-2 Mikael Anderson (48.).
1-3 Yann Bisseck (56.).

Kampens bedste:
Randers FC
Kronjyderne var oppe imod en overlegen modstander i dagens opgør, men Randers-mandskabet spillede absolut heller ikke op til deres bedste. Man gav AGF for meget plads at boltre sig på, og derfor blev det også til en relativt travl aften for Patrik Carlgren. Svenskeren leverede flere gode redninger og han kunne ikke gøre det store ved gæsternes tre scoringer. 

Derudover fortjener Mads Enggård stor ros for sin flotte scoring efter 12 minutter, hvor den 19-årige midtbanespiller på resolut vis halvflugtede bolden utageligt forbi Jesper Hansen i AGF-målet. En verdensklasse-afslutning af den unge Enggård. 

AGF
Uwe Röslers tropper formåede at holde liv i medaljedrømmen, og det er fuldt fortjent, at AGF i denne sæson ligger i den rigtigt sjove del af tabellen. Også mod Randers viste AGF sig som et virkeligt solidt mandskab, hvor flere spillere leverede en rigtig god kamp. 

Særligt Mikkel Duelund var i hopla i Randers denne tirsdag aften, hvor lejesvenden fra første fløjt var en trussel i hjemmeholdets felt. Den kreative midtbanespiller var tæt på at skabe en Patrick Mortensen-scoring efter få minutter, og kort efter leverede Duelund så en klinisk afslutning, da han stod det rette sted efter en løs bold i feltet. 

Duelund havde efterfølgende en afgørende finger med i gæsternes to scoringer i anden halvleg. Først viste han stor vilje og gik ind i en hovedstødsduel, hvilket gav Mikael Anderson plads til at score, og få minutter senere fandt Duelund så Yann Bisseck på kanten af feltet, hvor tyskeren på flot vis udplacerede Carlgren. 

Kampens værste:
Humøret var højt blandt de medrejsende AGF-fans, men der var en enkelt fan, der desværre ikke kunne styre sin begejstring og valgte at løbe direkte ind over banen, mens kampen var i fuld gang.

Baneløberen, der havde travlt med at filme sig selv, fik nogle hårde ord med på vejen fra kommentatorboksen, hvor han blandt andet blev kaldt 'en kæmpe hat'. 

Kampens detalje: 
Rasmus Bertelsen kan næppe være helt tilfreds med Edgar Babayan efter dagens nederlag, hvor armeneren ikke ligefrem var skarp foran mål. Babayan tog i første omgang en bizar beslutning, da han tog en længere dribletur få meter fra AGF-målet i stedet for bare at afslutte.

Babayan blev reddet af Enggårds superflugter i den situation, men kantspilleren var også ufarlig i anden halvleg, hvor han misbrugte en friløber. 





Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK




LIVE

TransferLIVE: Enig med N’Golo Kanté

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

– Vi er pressede

Dansker på vej – de har røven fuld af penge

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Bliver det Chido Obis store chance?

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Medie med dyster Dorgu-melding

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Har brugt vanvittigt beløb på fyringer

‘Sur over Brøndby-transfer’

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Her er Tausons vej i Australian Open

Dansker lyner i Italien

Legende med chokmelding

Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt

Topscorer færdig

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Her er prisen på Skov Olsen

Intet bud fra Brøndby (opdat.)



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

– Jeg var stiktosset

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland