Randers FC – AGF 1-3 (1-1)
0-1 Mikkel Duelund (7.).
1-1 Mads Enggård (12.).
1-2 Mikael Anderson (48.).
1-3 Yann Bisseck (56.).
Kampens bedste:
Randers FC
Kronjyderne var oppe imod en overlegen modstander i dagens opgør, men Randers-mandskabet spillede absolut heller ikke op til deres bedste. Man gav AGF for meget plads at boltre sig på, og derfor blev det også til en relativt travl aften for Patrik Carlgren. Svenskeren leverede flere gode redninger og han kunne ikke gøre det store ved gæsternes tre scoringer.
Derudover fortjener Mads Enggård stor ros for sin flotte scoring efter 12 minutter, hvor den 19-årige midtbanespiller på resolut vis halvflugtede bolden utageligt forbi Jesper Hansen i AGF-målet. En verdensklasse-afslutning af den unge Enggård.
AGF
Uwe Röslers tropper formåede at holde liv i medaljedrømmen, og det er fuldt fortjent, at AGF i denne sæson ligger i den rigtigt sjove del af tabellen. Også mod Randers viste AGF sig som et virkeligt solidt mandskab, hvor flere spillere leverede en rigtig god kamp.
Særligt Mikkel Duelund var i hopla i Randers denne tirsdag aften, hvor lejesvenden fra første fløjt var en trussel i hjemmeholdets felt. Den kreative midtbanespiller var tæt på at skabe en Patrick Mortensen-scoring efter få minutter, og kort efter leverede Duelund så en klinisk afslutning, da han stod det rette sted efter en løs bold i feltet.
Duelund havde efterfølgende en afgørende finger med i gæsternes to scoringer i anden halvleg. Først viste han stor vilje og gik ind i en hovedstødsduel, hvilket gav Mikael Anderson plads til at score, og få minutter senere fandt Duelund så Yann Bisseck på kanten af feltet, hvor tyskeren på flot vis udplacerede Carlgren.
Kampens værste:
Humøret var højt blandt de medrejsende AGF-fans, men der var en enkelt fan, der desværre ikke kunne styre sin begejstring og valgte at løbe direkte ind over banen, mens kampen var i fuld gang.
Baneløberen, der havde travlt med at filme sig selv, fik nogle hårde ord med på vejen fra kommentatorboksen, hvor han blandt andet blev kaldt 'en kæmpe hat'.
Kampens detalje:
Rasmus Bertelsen kan næppe være helt tilfreds med Edgar Babayan efter dagens nederlag, hvor armeneren ikke ligefrem var skarp foran mål. Babayan tog i første omgang en bizar beslutning, da han tog en længere dribletur få meter fra AGF-målet i stedet for bare at afslutte.
Babayan blev reddet af Enggårds superflugter i den situation, men kantspilleren var også ufarlig i anden halvleg, hvor han misbrugte en friløber.
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
MEDIE
Ny cheftræner stort set på plads i United
TOPNYHED