Tipsbladets dom: Lillebror vandt håneretten

Tipsbladet er her klar med vurderingen af Superliga-opgøret mellem Randers FC og Viborg FF.



Randers FC – Viborg FF 1-0 (1-0)
1-0 Wessel Dammers (28.).

Kampens bedste:
Randers FC: 
Efter en elendig indledning på sæsonen leverede Randers en væsentligt mere sammenhængende præstation, end kronjyderne har formået længe. 

Filip Bundgaard var i en duel med sin storebror Oliver Bundgaard, og det var lillebror, der slap bedst fra den duel. Den 19-årige Randers-profil var generelt god på bolden og gav lidt liv til Randers-offensiven, der ellers har været særdeles tandløs på det seneste. 

'De er pågående nu. De springer forspillet over, så at sige, og går direkte til sagen. De er mere afslutningssøgende,' lød analysen af Randers' spil fra Viaplay-kommentator Peter Sørensen. 

Inden dagens kamp havde Randers ikke vundet et Superliga-opgør siden april, så der kan næppe være tvivl om, at dagens resultat er en stor lettelse for cheftræner Rasmus Bertelsen, der har været en presset mand på det seneste. 

Viborg FF
Viborg har taget et markant kvalitetsmæssigt dyk siden sidste sæson, og det er især offensivt, at klubben fra domkirkebyen i den grad mangler en del. 

Med Elias Achouris afgang har Viborg selvsagt mistet deres store offensive profil, og man kan dårligt bebrejde Jacob Friis, hvis han er skuffet over det, der kom fra Viborgs tre forreste i dag. 

Serginho startede godt med nogle fine udfordringer, men portugiseren blev derefter for uselvisk og ufarlig, mens Anosike Ementa generelt var for usynlig, selvom han i anden halvleg tog en god solotur, hvor han fik testet Carlgren. Og Ibrahim Said har på det seneste haft svært ved at tage de rigtige beslutninger i de afgørende situationer. 

Det er svært at pege på en Viborg-spiller, der gjorde det rigtigt godt i dag, men Daniel Anyembe havde nogle solide aktioner, hvor han kom med frem og fik lagt indlæg. 

Kampens værste:
Det blev en ærgerlig aften for den unge Randers-midtbanespiller Mads Enggård, der måtte lade sig udskifte efter blot 23 minutter. Enggård slog sig, da han begik frispark på Oliver Bundgaard, men Randers-spilleren forsøgte heroisk at spille videre, indtil han til sidst måtte kaste håndklædet i ringen.

Forhåbentligt er der ikke tale om en alvorlig skade til den 19-årige Randers-spiller. 

Kampens detalje:
Der var absolut ikke mange positive takter fra de tre forreste, der startede inde for Viborg i dag, men det blev nærmest kun værre, da Jacob Friis satte Nigel Thomas ind i stedet for Serginho.

Thomas blev sparket i maven efter ét minut på banen, og derefter gjorde indskifteren sig primært bemærket ved at sende samtlige af Viborgs dødbolde ind i hovedet på den første Randers-spiller. Det må have været utroligt frustrerende at overvære for Jacob Friis, der ikke kan være tilfreds med Viborgs præstationer i den seneste tid. 





LIVE

LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Tottenham under stregen

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Cooper gav hård og ærlig besked

‘Jeg er rørt og glad’

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Real Madrid med gave til Barcelona

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Barcelona klager til UEFA

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

AGF snubler i guldkampen

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Chelsea – Manchester City

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Hård kritik af FCM-profil

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

– Går det galt, går det rigtig galt!

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

AGF – FC Nordsjælland