Randers FC – Viborg FF 1-0 (1-0)
1-0 Wessel Dammers (28.).
Kampens bedste:
Randers FC:
Efter en elendig indledning på sæsonen leverede Randers en væsentligt mere sammenhængende præstation, end kronjyderne har formået længe.
Filip Bundgaard var i en duel med sin storebror Oliver Bundgaard, og det var lillebror, der slap bedst fra den duel. Den 19-årige Randers-profil var generelt god på bolden og gav lidt liv til Randers-offensiven, der ellers har været særdeles tandløs på det seneste.
'De er pågående nu. De springer forspillet over, så at sige, og går direkte til sagen. De er mere afslutningssøgende,' lød analysen af Randers' spil fra Viaplay-kommentator Peter Sørensen.
Inden dagens kamp havde Randers ikke vundet et Superliga-opgør siden april, så der kan næppe være tvivl om, at dagens resultat er en stor lettelse for cheftræner Rasmus Bertelsen, der har været en presset mand på det seneste.
Viborg FF
Viborg har taget et markant kvalitetsmæssigt dyk siden sidste sæson, og det er især offensivt, at klubben fra domkirkebyen i den grad mangler en del.
Med Elias Achouris afgang har Viborg selvsagt mistet deres store offensive profil, og man kan dårligt bebrejde Jacob Friis, hvis han er skuffet over det, der kom fra Viborgs tre forreste i dag.
Serginho startede godt med nogle fine udfordringer, men portugiseren blev derefter for uselvisk og ufarlig, mens Anosike Ementa generelt var for usynlig, selvom han i anden halvleg tog en god solotur, hvor han fik testet Carlgren. Og Ibrahim Said har på det seneste haft svært ved at tage de rigtige beslutninger i de afgørende situationer.
Det er svært at pege på en Viborg-spiller, der gjorde det rigtigt godt i dag, men Daniel Anyembe havde nogle solide aktioner, hvor han kom med frem og fik lagt indlæg.
Kampens værste:
Det blev en ærgerlig aften for den unge Randers-midtbanespiller Mads Enggård, der måtte lade sig udskifte efter blot 23 minutter. Enggård slog sig, da han begik frispark på Oliver Bundgaard, men Randers-spilleren forsøgte heroisk at spille videre, indtil han til sidst måtte kaste håndklædet i ringen.
Forhåbentligt er der ikke tale om en alvorlig skade til den 19-årige Randers-spiller.
Kampens detalje:
Der var absolut ikke mange positive takter fra de tre forreste, der startede inde for Viborg i dag, men det blev nærmest kun værre, da Jacob Friis satte Nigel Thomas ind i stedet for Serginho.
Thomas blev sparket i maven efter ét minut på banen, og derefter gjorde indskifteren sig primært bemærket ved at sende samtlige af Viborgs dødbolde ind i hovedet på den første Randers-spiller. Det må have været utroligt frustrerende at overvære for Jacob Friis, der ikke kan være tilfreds med Viborgs præstationer i den seneste tid.

TransferLIVE: Casper Nielsen skal til lægetjek

FCK-stjerne i klubskifte?

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

Afslører – i dialog med danske klubber

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

FC København-handel er gået i hårdknude

Tæt på ny klub

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Brøndby-duo skal væk

‘En dyr fejl’

Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Giver grønt lys til stor transfer

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Afvist af United

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Det kan ende helt galt

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

Dansker i stor Wimbledon-triumf

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Vil af med Sory Kaba

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

– Det virker bare lidt mærkeligt

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

Nu kan de hentes gratis

FCK-retur droppet

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Kongeklø til Den Gamle Dame

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Henter Emil Riis

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Skandale! I har givet op, DBU