Randers FC – Viborg FF 1-0 (1-0)
1-0 Wessel Dammers (28.).
Kampens bedste:
Randers FC:
Efter en elendig indledning på sæsonen leverede Randers en væsentligt mere sammenhængende præstation, end kronjyderne har formået længe.
Filip Bundgaard var i en duel med sin storebror Oliver Bundgaard, og det var lillebror, der slap bedst fra den duel. Den 19-årige Randers-profil var generelt god på bolden og gav lidt liv til Randers-offensiven, der ellers har været særdeles tandløs på det seneste.
'De er pågående nu. De springer forspillet over, så at sige, og går direkte til sagen. De er mere afslutningssøgende,' lød analysen af Randers' spil fra Viaplay-kommentator Peter Sørensen.
Inden dagens kamp havde Randers ikke vundet et Superliga-opgør siden april, så der kan næppe være tvivl om, at dagens resultat er en stor lettelse for cheftræner Rasmus Bertelsen, der har været en presset mand på det seneste.
Viborg FF
Viborg har taget et markant kvalitetsmæssigt dyk siden sidste sæson, og det er især offensivt, at klubben fra domkirkebyen i den grad mangler en del.
Med Elias Achouris afgang har Viborg selvsagt mistet deres store offensive profil, og man kan dårligt bebrejde Jacob Friis, hvis han er skuffet over det, der kom fra Viborgs tre forreste i dag.
Serginho startede godt med nogle fine udfordringer, men portugiseren blev derefter for uselvisk og ufarlig, mens Anosike Ementa generelt var for usynlig, selvom han i anden halvleg tog en god solotur, hvor han fik testet Carlgren. Og Ibrahim Said har på det seneste haft svært ved at tage de rigtige beslutninger i de afgørende situationer.
Det er svært at pege på en Viborg-spiller, der gjorde det rigtigt godt i dag, men Daniel Anyembe havde nogle solide aktioner, hvor han kom med frem og fik lagt indlæg.
Kampens værste:
Det blev en ærgerlig aften for den unge Randers-midtbanespiller Mads Enggård, der måtte lade sig udskifte efter blot 23 minutter. Enggård slog sig, da han begik frispark på Oliver Bundgaard, men Randers-spilleren forsøgte heroisk at spille videre, indtil han til sidst måtte kaste håndklædet i ringen.
Forhåbentligt er der ikke tale om en alvorlig skade til den 19-årige Randers-spiller.
Kampens detalje:
Der var absolut ikke mange positive takter fra de tre forreste, der startede inde for Viborg i dag, men det blev nærmest kun værre, da Jacob Friis satte Nigel Thomas ind i stedet for Serginho.
Thomas blev sparket i maven efter ét minut på banen, og derefter gjorde indskifteren sig primært bemærket ved at sende samtlige af Viborgs dødbolde ind i hovedet på den første Randers-spiller. Det må have været utroligt frustrerende at overvære for Jacob Friis, der ikke kan være tilfreds med Viborgs præstationer i den seneste tid.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
‘Det er tæt på uforklarligt’
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
Dolberg til debat: Han tager ingen steder
‘Jeg er fucking irriteret’
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
Dansk drømmehug i Serie A
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
LIVE: Dansk toptalent dybt frustreret
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!
DAGENS SPILFORSLAG
Boro deprimerer Blues
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup