Tipsbladets dom: Lillebror vandt håneretten

Tipsbladet er her klar med vurderingen af Superliga-opgøret mellem Randers FC og Viborg FF.



Randers FC – Viborg FF 1-0 (1-0)
1-0 Wessel Dammers (28.).

Kampens bedste:
Randers FC: 
Efter en elendig indledning på sæsonen leverede Randers en væsentligt mere sammenhængende præstation, end kronjyderne har formået længe. 

Filip Bundgaard var i en duel med sin storebror Oliver Bundgaard, og det var lillebror, der slap bedst fra den duel. Den 19-årige Randers-profil var generelt god på bolden og gav lidt liv til Randers-offensiven, der ellers har været særdeles tandløs på det seneste. 

'De er pågående nu. De springer forspillet over, så at sige, og går direkte til sagen. De er mere afslutningssøgende,' lød analysen af Randers' spil fra Viaplay-kommentator Peter Sørensen. 

Inden dagens kamp havde Randers ikke vundet et Superliga-opgør siden april, så der kan næppe være tvivl om, at dagens resultat er en stor lettelse for cheftræner Rasmus Bertelsen, der har været en presset mand på det seneste. 

Viborg FF
Viborg har taget et markant kvalitetsmæssigt dyk siden sidste sæson, og det er især offensivt, at klubben fra domkirkebyen i den grad mangler en del. 

Med Elias Achouris afgang har Viborg selvsagt mistet deres store offensive profil, og man kan dårligt bebrejde Jacob Friis, hvis han er skuffet over det, der kom fra Viborgs tre forreste i dag. 

Serginho startede godt med nogle fine udfordringer, men portugiseren blev derefter for uselvisk og ufarlig, mens Anosike Ementa generelt var for usynlig, selvom han i anden halvleg tog en god solotur, hvor han fik testet Carlgren. Og Ibrahim Said har på det seneste haft svært ved at tage de rigtige beslutninger i de afgørende situationer. 

Det er svært at pege på en Viborg-spiller, der gjorde det rigtigt godt i dag, men Daniel Anyembe havde nogle solide aktioner, hvor han kom med frem og fik lagt indlæg. 

Kampens værste:
Det blev en ærgerlig aften for den unge Randers-midtbanespiller Mads Enggård, der måtte lade sig udskifte efter blot 23 minutter. Enggård slog sig, da han begik frispark på Oliver Bundgaard, men Randers-spilleren forsøgte heroisk at spille videre, indtil han til sidst måtte kaste håndklædet i ringen.

Forhåbentligt er der ikke tale om en alvorlig skade til den 19-årige Randers-spiller. 

Kampens detalje:
Der var absolut ikke mange positive takter fra de tre forreste, der startede inde for Viborg i dag, men det blev nærmest kun værre, da Jacob Friis satte Nigel Thomas ind i stedet for Serginho.

Thomas blev sparket i maven efter ét minut på banen, og derefter gjorde indskifteren sig primært bemærket ved at sende samtlige af Viborgs dødbolde ind i hovedet på den første Randers-spiller. Det må have været utroligt frustrerende at overvære for Jacob Friis, der ikke kan være tilfreds med Viborgs præstationer i den seneste tid. 





LIVE

TransferLIVE: Meldes færdig i dansk klub

VM-helt: Gud belønner dem, der fortjener det mest

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes

Han er VM’s bedste spiller

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Spanien var det bedste hold’

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

FC København kan miste endnu en stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Afsløring: FC København sælger Achouri

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

VM-vækkeuret kommer med surt opstød

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Klar for FC København

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Flere slagter dansker efter grim aktion

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub