Randers FC – Viborg FF 1-0 (1-0)
1-0 Wessel Dammers (28.).
Kampens bedste:
Randers FC:
Efter en elendig indledning på sæsonen leverede Randers en væsentligt mere sammenhængende præstation, end kronjyderne har formået længe.
Filip Bundgaard var i en duel med sin storebror Oliver Bundgaard, og det var lillebror, der slap bedst fra den duel. Den 19-årige Randers-profil var generelt god på bolden og gav lidt liv til Randers-offensiven, der ellers har været særdeles tandløs på det seneste.
'De er pågående nu. De springer forspillet over, så at sige, og går direkte til sagen. De er mere afslutningssøgende,' lød analysen af Randers' spil fra Viaplay-kommentator Peter Sørensen.
Inden dagens kamp havde Randers ikke vundet et Superliga-opgør siden april, så der kan næppe være tvivl om, at dagens resultat er en stor lettelse for cheftræner Rasmus Bertelsen, der har været en presset mand på det seneste.
Viborg FF
Viborg har taget et markant kvalitetsmæssigt dyk siden sidste sæson, og det er især offensivt, at klubben fra domkirkebyen i den grad mangler en del.
Med Elias Achouris afgang har Viborg selvsagt mistet deres store offensive profil, og man kan dårligt bebrejde Jacob Friis, hvis han er skuffet over det, der kom fra Viborgs tre forreste i dag.
Serginho startede godt med nogle fine udfordringer, men portugiseren blev derefter for uselvisk og ufarlig, mens Anosike Ementa generelt var for usynlig, selvom han i anden halvleg tog en god solotur, hvor han fik testet Carlgren. Og Ibrahim Said har på det seneste haft svært ved at tage de rigtige beslutninger i de afgørende situationer.
Det er svært at pege på en Viborg-spiller, der gjorde det rigtigt godt i dag, men Daniel Anyembe havde nogle solide aktioner, hvor han kom med frem og fik lagt indlæg.
Kampens værste:
Det blev en ærgerlig aften for den unge Randers-midtbanespiller Mads Enggård, der måtte lade sig udskifte efter blot 23 minutter. Enggård slog sig, da han begik frispark på Oliver Bundgaard, men Randers-spilleren forsøgte heroisk at spille videre, indtil han til sidst måtte kaste håndklædet i ringen.
Forhåbentligt er der ikke tale om en alvorlig skade til den 19-årige Randers-spiller.
Kampens detalje:
Der var absolut ikke mange positive takter fra de tre forreste, der startede inde for Viborg i dag, men det blev nærmest kun værre, da Jacob Friis satte Nigel Thomas ind i stedet for Serginho.
Thomas blev sparket i maven efter ét minut på banen, og derefter gjorde indskifteren sig primært bemærket ved at sende samtlige af Viborgs dødbolde ind i hovedet på den første Randers-spiller. Det må have været utroligt frustrerende at overvære for Jacob Friis, der ikke kan være tilfreds med Viborgs præstationer i den seneste tid.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
Interessen er eksploderet på grund af FC København
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
Her er Danmarks Nations League-pulje!
Arteta er utilfreds med disciplinen
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
FC København-boss reagerer på tilråb
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
NYHEDER