Tipsbladets dom: Lind overstråler bare alle nu

Silkeborg tog sig en stensikker 3-0-sejr over OB på udebane mandag aften.



OB – Silkeborg IF 0-3 (0-1)
0-1 Alexander Lind (14.)
0-2 Anders Klynge (60.)
0-3 Alexander Lind (73.)

Kampens bedste:

OB:
I sådan en kamp, hvor man taber klart, så er det ikke sådan, at der ligefrem væltede frem med store præstationer. Dog var der særligt på OB's højreside nogle gode situationer i løbet af kampen.

Her var det Don Deedson og Leeroy Owuso, som stod bag det gode, som fynboerne kunne tage med fra kampen. Samtidig havde Owuso også nogle indgreb i forsvaret, hvor han fik sørget for, at det ikke gik endnu mere galt for OB end, man var på vej mod.

Silkeborg IF:
Der var flere af Silkeborg-spillerne, som gjorde det rigtig godt, men når man spiller på hold med Alexander Lind lige nu, så er der bare en herre, som overstråler dem alle. Blandt andet Klynge, der foruden sin scoring var stærkt kørende på midtbanen.

Med to mål og en assist var Lind manden bag Silkeborgs sejr, og der skal nok være nogle i OB-forsvaret, der kommer til at få onde drømme om den giftige angriber, som nu er på førstepladsen på topscorerlisten i Superligaen med syv mål.

Begge scoringer var med sådan en skarphed, at det nok også skal være noget, som andre klubber både i ind- og udland har fået på notesblokken. Nogle steder endda med store blokbogstaver.

Kampens værste:
OB'erne stod i kø med svage indsatser, hvor nogle af kom til at se nærmest usynlige ud. Sådan var det ikke for Bjørn Paulsen, da hans problemer var til at få øje på fra månen. Det blev især udstillet ved målet til 0-3, hvor Lind rev ham godt og grundigt rundt, inden han sparkede bolden sikkert i mål, som man kan se i videoen øverst i artiklen.

Kampens detalje:
Det er værd at bemærke, at Alexander Lind nu har scoret for sjette Superliga-kamp i træk, og dermed overgår han legender som blandt andet tæller Hvidovre-sportschef Peter Lassens gamle rekord fra hans tid i Silkeborg.







Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Offentliggøres i dag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Leverkusen – Bayern

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Den største genistreg i Superligaen?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller