Tipsbladets dom: Lind overstråler bare alle nu

Silkeborg tog sig en stensikker 3-0-sejr over OB på udebane mandag aften.



OB – Silkeborg IF 0-3 (0-1)
0-1 Alexander Lind (14.)
0-2 Anders Klynge (60.)
0-3 Alexander Lind (73.)

Kampens bedste:

OB:
I sådan en kamp, hvor man taber klart, så er det ikke sådan, at der ligefrem væltede frem med store præstationer. Dog var der særligt på OB's højreside nogle gode situationer i løbet af kampen.

Her var det Don Deedson og Leeroy Owuso, som stod bag det gode, som fynboerne kunne tage med fra kampen. Samtidig havde Owuso også nogle indgreb i forsvaret, hvor han fik sørget for, at det ikke gik endnu mere galt for OB end, man var på vej mod.

Silkeborg IF:
Der var flere af Silkeborg-spillerne, som gjorde det rigtig godt, men når man spiller på hold med Alexander Lind lige nu, så er der bare en herre, som overstråler dem alle. Blandt andet Klynge, der foruden sin scoring var stærkt kørende på midtbanen.

Med to mål og en assist var Lind manden bag Silkeborgs sejr, og der skal nok være nogle i OB-forsvaret, der kommer til at få onde drømme om den giftige angriber, som nu er på førstepladsen på topscorerlisten i Superligaen med syv mål.

Begge scoringer var med sådan en skarphed, at det nok også skal være noget, som andre klubber både i ind- og udland har fået på notesblokken. Nogle steder endda med store blokbogstaver.

Kampens værste:
OB'erne stod i kø med svage indsatser, hvor nogle af kom til at se nærmest usynlige ud. Sådan var det ikke for Bjørn Paulsen, da hans problemer var til at få øje på fra månen. Det blev især udstillet ved målet til 0-3, hvor Lind rev ham godt og grundigt rundt, inden han sparkede bolden sikkert i mål, som man kan se i videoen øverst i artiklen.

Kampens detalje:
Det er værd at bemærke, at Alexander Lind nu har scoret for sjette Superliga-kamp i træk, og dermed overgår han legender som blandt andet tæller Hvidovre-sportschef Peter Lassens gamle rekord fra hans tid i Silkeborg.





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Arsenal – Burnley

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Færdig: Nu er han rejst til København

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Hold nu kæft, hvor er han god!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Tæt på aftale med Andreas Christensen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Teaser for ny AGF-aftale

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Så er det officielt

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

AGF forhører sig om legendes nevø – men…



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

AGF sluttede af med et brag

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr