Tøffe i angreb på Brøndby-spiller: Hjerneblødning

Stig Tøfting var bestemt ikke tilfreds med den måde, Henrik Heggheim forsvarede på i forbindelse med opgøret mod FC Midtjylland, hvor han i første halvleg blev udvist.



Han har haft det svært på den københavnske vestegn, og igen søndag kom norske Henrik Heggheim i fokus for det negative, da han begik et straffespark og trak et rødt kort inden for under 20 minutter af opgøret mod FC Midtjylland.

Den norske centerback var selv bag alt det dårlige i situationen, da det var hans clearing, der ramte lige ind i brystet på Ola Brynhildsen, så angriberen fra FCM kunne løbe fra midterlinjen og ned mod Brøndby-målet uden BIF-spillere foran sig.

Men han nåede aldrig at sparke, Ola Brynhildsen, for landsmanden Henrik Heggheim nedlagde ham i feltet og begik et straffespark. Da han tilmed ikke forsøgte at spille bolden, Brøndby-spilleren, blev han også udvist.

I pausen af opgøret, som Brøndby IF i skrivende stund fører med 1-0, holdt Stig Tøfting ikke igen, da han til Viaplay skulle analysere situationen.

– Det er nærmest en hjerneblødning fra Heggheim, vil jeg sige. For det første laver han en fejl oppe ved midterlinjen, og så går han ikke efter bolden (ved straffesparket, red.). Gør han det, vil der kun være gult kort og straffespark, siger Stig Tøfting til Viaplay i pausen af opgøret.

Se Tøffes vurdering i videoen øverst til denne artikel.

Selv om Brøndby altså var en mand mindre i det meste af første halvleg, scorede man alligevel til 1-0 i slutningen af halvlegen på en scoring af Ohi Omoijuanfo.

Det mål kan du se herunder.





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Tror på millionkøb af FC København-spiller



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Martin Jørgensen lander nyt job

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

AC Milan kigger på dansker

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Brian Riemer peger på tre årsager

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Atletico Madrid – Arsenal

FCM stanger lang karantæne ud til fan

FC København nærmer sig ny sportsdirektør



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Snart kan det give rødt kort

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt