FC København-tilhængerne havde ikke meget at more sig over på resultattavlen fredag aften mod Randers FC. Til gengæld kunne de more sig over gæsternes medrejsende fans.
De havde nemlig medbragt en tifo med sort gaffatape, der formede cifrene 8:5:19:20, som er en reference til alfabetet og bogstavernes placering i dette. Det giver ordet HEST, som er synonym med Randers.
Og hvorfor er det så sjovt? Det skyldes, at FC København-tilhængerne ugen forinden havde et skjult budskab i deres egen tifo i kampen mod Brøndby. Cifrene 13:12 stod på stationsuret midt på tifoen, der prydede hele endetribuen. 13:12 er også en reference fra alfabetet, der står for ‘ACAB’ eller ‘All Cops Are Bastards’.
Nu står personen bag HEST-tifoen frem og fortæller om den modtagelse, som Superliga-landskabet har givet ham oven på hans kommentar til københavnernes tifo.
– Jeg synes, den blev taget rigtig godt imod. Jeg er også glad for, at FCK-fansene har moret sig over den. Der er flere, som har skrevet, at de sad på Nedre C og talte på deres fingre. Det endte jo med, at et helt fodboldstadion sang alfabetsangen, mens de talte på deres fingre. Det synes jeg er virkelig sjovt, siger Mathias fra HESTETIFO til Tipsbladet
Mathias vil ikke stå frem med sit fulde navn, men Tipsbladet er bekendt med hans identitet. Og så videre til hans historie.
Mathias fra HESTETIFO er nemlig passioneret Randers FC-fan, og sammen med en håndfuld medfans finder de i løbet af sæsonen på ideer til glæde for tilhængerne af Superligaen
– Det handler om at lave sjov med både Randers, hvor jeg kommer fra, og vores små særheder. Men det handler også om at lave sjov med andre klubber og hele Superliga-miljøet. Jeg vil give dem noget at grine af, så vi kan grine af hinanden og med hinanden, siger han.
Havde du nogle bekymringer i forhold til at bidrage til den debat der er omkring fans og bannere i øjeblikket?
– Man ved jo aldrig, hvad folk kan finde på, når man laver noget i den boldgade, selvom jeg bare tænkte, at jeg gerne ville lave lidt sjov og sprede noget glæde. Jeg har som fodboldfan ikke noget imod politibetjentene. Halvdelen af dem på Sjælland er fra Randers, siger han med et smil.
– Den overvældende gode respons, var det der gjorde, at jeg ville fortælle, at det faktisk var mig. Det lykkedes at skabe noget, som fik folk til at grine af hele situationen frem for, at det skabte mere konflikt.
Tifoen er siden blevet delt vidt og bredt på sociale medier under og efter kampen, som Randers iøvrigt vandt med 3-1. Nu håber Mathias fra HESTETIFO på, at klubbernes fans kan blive ved med at bidrage til den gode stemning på tribunerne gennem blandt andet kærlige drillerier og selvironi.
– Man kan jo lave rigtig mange ting, hvor man håner modstanderen for det ene eller det andet. Men vi skal også huske på at komme med positivitet, hvor vi bakker hele fankulturen op, og skaber god stemning. Det drilleri der foregår er i en venskabelig ånd. Det er uanset, om det er AGF, FCK, Brøndby eller en anden klub man driller, så synes jeg, at vi skal have en venskabelig tone.
Sidder man og håber på et nyt godt grin i næste weekend, når Randers FC møder Viborg FF, så må Mathias fra HESTETIFO skuffe, da han ikke har nogen tifo-planer for den kommende spillerunde.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Vil med til VM
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
‘Det er dramatisk!’
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
Benhård Brian Riemer-melding
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
Så blev det officielt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
