FC København-tilhængerne havde ikke meget at more sig over på resultattavlen fredag aften mod Randers FC. Til gengæld kunne de more sig over gæsternes medrejsende fans.
De havde nemlig medbragt en tifo med sort gaffatape, der formede cifrene 8:5:19:20, som er en reference til alfabetet og bogstavernes placering i dette. Det giver ordet HEST, som er synonym med Randers.
Og hvorfor er det så sjovt? Det skyldes, at FC København-tilhængerne ugen forinden havde et skjult budskab i deres egen tifo i kampen mod Brøndby. Cifrene 13:12 stod på stationsuret midt på tifoen, der prydede hele endetribuen. 13:12 er også en reference fra alfabetet, der står for ‘ACAB’ eller ‘All Cops Are Bastards’.
Nu står personen bag HEST-tifoen frem og fortæller om den modtagelse, som Superliga-landskabet har givet ham oven på hans kommentar til københavnernes tifo.
– Jeg synes, den blev taget rigtig godt imod. Jeg er også glad for, at FCK-fansene har moret sig over den. Der er flere, som har skrevet, at de sad på Nedre C og talte på deres fingre. Det endte jo med, at et helt fodboldstadion sang alfabetsangen, mens de talte på deres fingre. Det synes jeg er virkelig sjovt, siger Mathias fra HESTETIFO til Tipsbladet
Mathias vil ikke stå frem med sit fulde navn, men Tipsbladet er bekendt med hans identitet. Og så videre til hans historie.
Mathias fra HESTETIFO er nemlig passioneret Randers FC-fan, og sammen med en håndfuld medfans finder de i løbet af sæsonen på ideer til glæde for tilhængerne af Superligaen
– Det handler om at lave sjov med både Randers, hvor jeg kommer fra, og vores små særheder. Men det handler også om at lave sjov med andre klubber og hele Superliga-miljøet. Jeg vil give dem noget at grine af, så vi kan grine af hinanden og med hinanden, siger han.
Havde du nogle bekymringer i forhold til at bidrage til den debat der er omkring fans og bannere i øjeblikket?
– Man ved jo aldrig, hvad folk kan finde på, når man laver noget i den boldgade, selvom jeg bare tænkte, at jeg gerne ville lave lidt sjov og sprede noget glæde. Jeg har som fodboldfan ikke noget imod politibetjentene. Halvdelen af dem på Sjælland er fra Randers, siger han med et smil.
– Den overvældende gode respons, var det der gjorde, at jeg ville fortælle, at det faktisk var mig. Det lykkedes at skabe noget, som fik folk til at grine af hele situationen frem for, at det skabte mere konflikt.
Tifoen er siden blevet delt vidt og bredt på sociale medier under og efter kampen, som Randers iøvrigt vandt med 3-1. Nu håber Mathias fra HESTETIFO på, at klubbernes fans kan blive ved med at bidrage til den gode stemning på tribunerne gennem blandt andet kærlige drillerier og selvironi.
– Man kan jo lave rigtig mange ting, hvor man håner modstanderen for det ene eller det andet. Men vi skal også huske på at komme med positivitet, hvor vi bakker hele fankulturen op, og skaber god stemning. Det drilleri der foregår er i en venskabelig ånd. Det er uanset, om det er AGF, FCK, Brøndby eller en anden klub man driller, så synes jeg, at vi skal have en venskabelig tone.
Sidder man og håber på et nyt godt grin i næste weekend, når Randers FC møder Viborg FF, så må Mathias fra HESTETIFO skuffe, da han ikke har nogen tifo-planer for den kommende spillerunde.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
NYHEDER
Superligaen dropper det
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
De 10 største stjerner, der misser VM
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
MEDIE
