FC København-tilhængerne havde ikke meget at more sig over på resultattavlen fredag aften mod Randers FC. Til gengæld kunne de more sig over gæsternes medrejsende fans.
De havde nemlig medbragt en tifo med sort gaffatape, der formede cifrene 8:5:19:20, som er en reference til alfabetet og bogstavernes placering i dette. Det giver ordet HEST, som er synonym med Randers.
Og hvorfor er det så sjovt? Det skyldes, at FC København-tilhængerne ugen forinden havde et skjult budskab i deres egen tifo i kampen mod Brøndby. Cifrene 13:12 stod på stationsuret midt på tifoen, der prydede hele endetribuen. 13:12 er også en reference fra alfabetet, der står for ‘ACAB’ eller ‘All Cops Are Bastards’.
Nu står personen bag HEST-tifoen frem og fortæller om den modtagelse, som Superliga-landskabet har givet ham oven på hans kommentar til københavnernes tifo.
– Jeg synes, den blev taget rigtig godt imod. Jeg er også glad for, at FCK-fansene har moret sig over den. Der er flere, som har skrevet, at de sad på Nedre C og talte på deres fingre. Det endte jo med, at et helt fodboldstadion sang alfabetsangen, mens de talte på deres fingre. Det synes jeg er virkelig sjovt, siger Mathias fra HESTETIFO til Tipsbladet
Mathias vil ikke stå frem med sit fulde navn, men Tipsbladet er bekendt med hans identitet. Og så videre til hans historie.
Mathias fra HESTETIFO er nemlig passioneret Randers FC-fan, og sammen med en håndfuld medfans finder de i løbet af sæsonen på ideer til glæde for tilhængerne af Superligaen
– Det handler om at lave sjov med både Randers, hvor jeg kommer fra, og vores små særheder. Men det handler også om at lave sjov med andre klubber og hele Superliga-miljøet. Jeg vil give dem noget at grine af, så vi kan grine af hinanden og med hinanden, siger han.
Havde du nogle bekymringer i forhold til at bidrage til den debat der er omkring fans og bannere i øjeblikket?
– Man ved jo aldrig, hvad folk kan finde på, når man laver noget i den boldgade, selvom jeg bare tænkte, at jeg gerne ville lave lidt sjov og sprede noget glæde. Jeg har som fodboldfan ikke noget imod politibetjentene. Halvdelen af dem på Sjælland er fra Randers, siger han med et smil.
– Den overvældende gode respons, var det der gjorde, at jeg ville fortælle, at det faktisk var mig. Det lykkedes at skabe noget, som fik folk til at grine af hele situationen frem for, at det skabte mere konflikt.
Tifoen er siden blevet delt vidt og bredt på sociale medier under og efter kampen, som Randers iøvrigt vandt med 3-1. Nu håber Mathias fra HESTETIFO på, at klubbernes fans kan blive ved med at bidrage til den gode stemning på tribunerne gennem blandt andet kærlige drillerier og selvironi.
– Man kan jo lave rigtig mange ting, hvor man håner modstanderen for det ene eller det andet. Men vi skal også huske på at komme med positivitet, hvor vi bakker hele fankulturen op, og skaber god stemning. Det drilleri der foregår er i en venskabelig ånd. Det er uanset, om det er AGF, FCK, Brøndby eller en anden klub man driller, så synes jeg, at vi skal have en venskabelig tone.
Sidder man og håber på et nyt godt grin i næste weekend, når Randers FC møder Viborg FF, så må Mathias fra HESTETIFO skuffe, da han ikke har nogen tifo-planer for den kommende spillerunde.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
Kevin Diks skriver historie
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
HELT VILDT
Ikke sket i 70 år
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
Supercomputer spår FCM-nedtur
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
– En gigantisk nedtur!
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
MEDIE
United overvejer disse fem managers
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
AGF smider sejren i de døende sekunder
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
FANKLUBBEN
Han har været en åbenbaring!
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
OPTAKT
OB – FC København
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
EKSKLUSIVT
