Tog tykt pis på FCK: Det var virkelig sjovt

FC København måtte tage markant afstand til tilhængernes Olsen Banden-tifo i derbyet mod Brøndby IF på grund af et skjult budskab. Ugen efter var der igen fokus på skjulte budskaber i Parken, men det var ikke for det negative. Tværtimod.



FC København-tilhængerne havde ikke meget at more sig over på resultattavlen fredag aften mod Randers FC. Til gengæld kunne de more sig over gæsternes medrejsende fans.

De havde nemlig medbragt en tifo med sort gaffatape, der formede cifrene 8:5:19:20, som er en reference til alfabetet og bogstavernes placering i dette. Det giver ordet HEST, som er synonym med Randers.

Og hvorfor er det så sjovt? Det skyldes, at FC København-tilhængerne ugen forinden havde et skjult budskab i deres egen tifo i kampen mod Brøndby. Cifrene 13:12 stod på stationsuret midt på tifoen, der prydede hele endetribuen. 13:12 er også en reference fra alfabetet, der står for ‘ACAB’ eller ‘All Cops Are Bastards’.

Nu står personen bag HEST-tifoen frem og fortæller om den modtagelse, som Superliga-landskabet har givet ham oven på hans kommentar til københavnernes tifo.

– Jeg synes, den blev taget rigtig godt imod. Jeg er også glad for, at FCK-fansene har moret sig over den. Der er flere, som har skrevet, at de sad på Nedre C og talte på deres fingre. Det endte jo med, at et helt fodboldstadion sang alfabetsangen, mens de talte på deres fingre. Det synes jeg er virkelig sjovt, siger Mathias fra HESTETIFO til Tipsbladet

Mathias vil ikke stå frem med sit fulde navn, men Tipsbladet er bekendt med hans identitet. Og så videre til hans historie.

Mathias fra HESTETIFO er nemlig passioneret Randers FC-fan, og sammen med en håndfuld medfans finder de i løbet af sæsonen på ideer til glæde for tilhængerne af Superligaen

– Det handler om at lave sjov med både Randers, hvor jeg kommer fra, og vores små særheder. Men det handler også om at lave sjov med andre klubber og hele Superliga-miljøet. Jeg vil give dem noget at grine af, så vi kan grine af hinanden og med hinanden, siger han.

Havde du nogle bekymringer i forhold til at bidrage til den debat der er omkring fans og bannere i øjeblikket?

– Man ved jo aldrig, hvad folk kan finde på, når man laver noget i den boldgade, selvom jeg bare tænkte, at jeg gerne ville lave lidt sjov og sprede noget glæde. Jeg har som fodboldfan ikke noget imod politibetjentene. Halvdelen af dem på Sjælland er fra Randers, siger han med et smil.

– Den overvældende gode respons, var det der gjorde, at jeg ville fortælle, at det faktisk var mig. Det lykkedes at skabe noget, som fik folk til at grine af hele situationen frem for, at det skabte mere konflikt.

Tifoen er siden blevet delt vidt og bredt på sociale medier under og efter kampen, som Randers iøvrigt vandt med 3-1. Nu håber Mathias fra HESTETIFO på, at klubbernes fans kan blive ved med at bidrage til den gode stemning på tribunerne gennem blandt andet kærlige drillerier og selvironi.

– Man kan jo lave rigtig mange ting, hvor man håner modstanderen for det ene eller det andet. Men vi skal også huske på at komme med positivitet, hvor vi bakker hele fankulturen op, og skaber god stemning. Det drilleri der foregår er i en venskabelig ånd. Det er uanset, om det er AGF, FCK, Brøndby eller en anden klub man driller, så synes jeg, at vi skal have en venskabelig tone.

Sidder man og håber på et nyt godt grin i næste weekend, når Randers FC møder Viborg FF, så må Mathias fra HESTETIFO skuffe, da han ikke har nogen tifo-planer for den kommende spillerunde.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: Ikke meldt ud – første mål i to år

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

– Et kanon sted for ham

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Nørgaard kommenterer exitrygte



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Vil væk fra Brøndby

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Storklub har taget kontakt

Medie: FC København nægter

‘FCK er nødt til at lytte’

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

AaB-angriber på vej til Serie A

Choktransfer på vej? 

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Transferudmelding fra Vallys

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

– Han er bare ren verdensklasse!

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Afviser stort bud på dansker

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub