Jysk Park (Tipsbladet): Fra Taastrup til topscorer.
Det er den vilde fodboldrejse, Tonni Adamsen har taget gennem de seneste år, hvor topscoreren i Superligaen har gennemgået en imponerende udvikling, der har ført ham gennem Taastrup, Frem og Helsingør til at være topscorer i landets bedste række, hvor han i denne sæson har lavet otte mål i 11 kampe.
Siden Tonni Adamsen kom til Silkeborg, har han været en vigtig offensiv faktor, men han har på intet tidspunkt været så afgørende for klubben, som han har været i denne sæson, hvor han allerede to gange er blevet kåret til månedens Superliga-spiller.
– Fodbold er en besynderlig sport, hvor det går op og ned. Nogle gange der rammer man nogle perioder, hvor der kører. Jeg føler, at det jeg har arbejdet på i to år i Silkeborg, det giver mening. Jeg har hele tiden været i en god udvikling i klubben, hvor jeg hele tiden har lært tingene bedre at kende, siger Tonni Adamsen til Tipsbladet.
– Jeg er efterhånden en af de spillere, der har været i truppen i længst tid. Så jeg må også selv tage et ansvar for vores spil.
I de tidligere sæsoner er Tonni Adamsen blevet brugt som en kastebold af Kent Nielsen, der har anvendt offensivspilleren både som 10'er og 9'er.
Især i sidste sæson måtte Tonni Adamsen for det meste spille på positionen bagved Alexander Lind, der efter et stærkt efterår havde sat sig på den enlige plads i Kent Nielsens angreb. Ændringerne har også været noget, der har haft indvirkning på Tonni Adamsens spil.
– Jeg har skulle vende mig til at være angriber, jeg har før været vant til, at jeg kunne flakke lidt rundt som jeg ville, hvor jeg nu skal være lidt mere stationær i mit spil. Jeg skal helst holde mig oppe på den bagerste linje med ryggen til målet. Det er en tilvænning, men sådan er det i fodbold.
– Men jeg ser mig nok både som 9'er og 10'er.
Dualiteten mellem positionerne gør, at Silkeborg-angriberen har en stor bevægelighed sammenlignet med mere traditionelle angribere, og det er noget, han selv ser som en fordel i sit spil.
– De gange, hvor jeg føler, at jeg ikke er så meget med i spillet, prøver jeg at trække længere ned i banen for at deltage mere i spillet. Nogle gange gør jeg det måske for meget, men jeg tror, det hjælper mig.
Artiklen fortsætter under billedet.

Vil hjem til Vestegnen
Tipsbladet udnyttede muligheden for at spørge Superliga-topscoreren om nogle lidt andre ting end dem, der normalt bliver spurgt ind til i forbindelse med en fodboldkamp.
Derfor kan du her lære Tonni Adamsen lidt bedre at kende, da han blev udsat for en omgang 'enten eller?' spørgsmål.
Serier eller film?
– Åh, det er så irriterende sådan noget der, fordi jeg kan sgu lide begge ting, men jeg tror lige for tiden, der ser jeg serier for det meste.
Hvad ser du?
– Jeg er lige startet på The Penguin. Så har jeg lige set Fallout også. Når man er fodboldspiller, så når man at se mange serier. Jeg er også lige startet på De bedste år, der er mange i gang på samme tid.
– Vi kan ikke rigtig bruge vores fritid på at løbe en fem kilometers tur, vi skal jo restituere. Så der er god tid til at se serier.
TV eller læsning?
– Det må nok være TV, jeg er dog ikke typen, der ser reality-tv.
Silkeborg eller Vestegnen?
– Jeg har været utroligt glad for at flytte til Silkeborg, og nyder det herovre, men jeg elsker også at bo i Taastrup og på Vestegnen, siger Tonni Adamsen med et smil på læben.
Hvis vi spoler tiden 10 år frem, når du ikke længere spiller fodbold, hvor tror du så, at du bor?
– Jeg tror, at jeg bor på Vestegnen, det er der min familie og venner er. Så jeg kommer nok hjem på et tidspunkt.
Mål eller assist?
– Ej, den er så svær… Jeg siger mål, men jeg elsker også at lave et lækkert oplæg.
Premier League eller Bundesligaen?
– Jeg ser Premier League, hvor jeg holder med Liverpool. Jeg synes, at det ser meget godt ud under Arne Slot ind til videre, hvor han har fået en fin start.
Michelin eller Mcdonald's?
– Det er faktisk ikke så tit, at jeg spiser på restaurant. På den måde går jeg ikke rigtig op i mad og restaurantbesøg. Jeg gør nok ikke så meget af nogle af delene.
Tonni Adamsen har allerede på fredag mulighed for at udbygge sin føring på topscorerlisten, når Silkeborg IF hjemme på JYSK Park får besøg af AaB.
LIVE
TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
PSG genvinder Champions League
NYHEDER
AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
MEDIE
Stjerne i trafikuheld – anholdt af politiet
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
TRANSFER
FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
NYHEDER