Superliga Kenneth Jensen

Karrusellen: Så længe har SL-trænerne haft jobbet

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Tålmodigheden er ikke nødvendigvis stor, når Superliga-klubberne vurderer deres trænere. Vi har taget et kig på, hvor længe de forskellige chefer har været i deres job.

Af Kenneth Jensen

Opdateret 3. februar 2022

De danske Superliga-klubber er konstant på jagt efter flere point, godt spil og bedre resultater, og den jagt gør, at klubberne ikke er bange for at trykke på fyringsknappen og sige farvel til træneren.

Læs også: SL-trænernes pointsnit: Jess Thorup skal oppe sig

Du kan selvfølgelig heller ikke fyre et helt hold, så det er nok naturligt nok, at det er træneren, der ryger.

Et kig på de 12 cheftrænere viser, at det ikke er længe, mange af dem har siddet i deres nuværende job.

Tipsbladet.dk kigger i det følgende på, hvor længe de 12 Superliga-trænere har været i deres aktuelle job, og hvem de afløste. 

Her er Superligaens trænere og deres ansættelsestidspunkt - listet efter dem, der har siddet længst:


DAVID NIELSEN
AGF
Ansat siden september 2017
Afløste Glen Riddersholm, der blev fyret.

----


THOMAS THOMASBERG

Randers FC
Ansat siden juni 2018
Afløste den midlertidige løsning Rasmus Bertelsen.

----


FLEMMING PEDERSEN
FC Nordsjælland
Ansat siden marts 2019
Afløste Kasper Hjulmand, der stoppede.

---


NIELS FREDERIKSEN
Brøndby IF
Ansat siden juni 2019
Afløste Martin Retov, der var en midlertidig løsning.

----


KENT NIELSEN
Silkeborg IF
Ansat siden juni 2019
Afløste Michael Hansen, der var en midlertidig løsning.

---


JESS THORUP

FC København
Ansat siden november 2020 som cheftræner.
Afløste Ståle Solbakken, der blev fyret. 

----


ANDREAS ALM
OB
Ansat fra juni 2021
Afløser den midlertidige løsning Michael Hemmingsen.

---


BO HENRIKSEN
FC Midtjylland
Ansat siden maj 2021
Afløste Brian Priske, der sagde op.

----


Peter Sørensen
Vejle Boldklub
Ansat siden august 2021
Afløser for Carit Falch, der blev fyret efter fem kampe. 

----


Henrik Hansen
SønderjyskE
Ansat siden december 2021
Afløser for Michael Boris, der blev fyret.

---


Jacob Friis
Viborg FF
Ansat siden februar 2022
Afløste Lars Friis, der stoppede.

----


RASMUS WÜRTZ
AaB
Midlertidig cheftræner fra januar 2022
Midlertidig afløser for Marti Cifuentes, der stoppede.

FOTOS: GETTY IMAGES