De fleste mennesker har travlt op til jul – for OB's fodbolddirektør Björn Wesström kan december meget vel blive ekstra hektisk.
For udover alle julegaveindkøbene skal svenskeren også sørge for, at der lander den helt rigtige træner under træet i Ådalen.
OB meddelte i forbindelse med Andreas Alms fyring torsdag formiddag, at processen med at finde en ny cheftræner vil blive ledet af Björn Wesström, men han kommer naturligvis til at rådføre sig med kloge mennesker undervejs.
I den forbindelse er det oplagt at skænke Allan Gaarde en tanke.
AaB's tidligere sportsdirektør står i spidsen for konsulentvirksomheden onenexus, der blandt andet hjælper fodboldklubber med at rekkrutere cheftrænere. Allan Gaarde og hans firma var inde over, da OB i 2021 ansatte netop Andreas Alm – dengang var det Michael Hemmingsen, der havde hyret onenexus.
Det er ikke utænkeligt, at Allan Gaarde igen kan se frem til et opkald fra Ådalen – denne gang med en svensk stemme i den anden ende af røret.
– OB er eneansvarlig for al rekruttering til klubben. Vi bruger naturligvis klubbens netværk, som onenexus er en del af, sammen med andre partnere i processen med at scanne markedet for egnede kandidater. Jeg ved ikke, hvordan processen så ud i detaljer, da Alm blev ansat, da jeg ikke var i klubben på det tidspunkt, siger Björn Wesström til Tipsbladet.
OB har ikke sat en deadline for, hvornår man gerne vil have en ny cheftræner på plads, men det er oplagt, at fynboerne sigter efter at have en løsning klar til starten af forårssæsonen i midten af februar.
Indtil da står Søren Krogh med træneransvaret i OB.
LIVE
LIVE: Aarhus i ekstase – se de vilde billeder
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
AVIS
Færdig i Real Madrid
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
10. gang i træk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
MEDIE