Transferplanen: Kommer der en ny 10’er til OB?

Skal der købes spillere, og skal der sælges? Tipsbladet analyserer løbende frem mod transferdeadline i slutningen af august de 12 Superliga-klubbers transferplaner. Her retter vi fokus mod OB.



OB har fået en skrækkelig start på den nye sæson, og det er derfor ikke utænkeligt, at truppen skal forstærkes, inden transfervinduet lukker i. 

Spørgsmålet er så, om fynboerne vil bruge nok penge til at hente kvalitet til Ådalen, og om OB kan tjene penge på en spiller eller to. 

Sommerens tilgange
Martin Hansen (Hannover 96)
Omar Jebali (ES Zarzis, lejeaftale)
Bjørn Paulsen (Hammarby)
Agon Mucolli (Kristiansund)
Kanté Kefing (Hafia FC, lejeaftale) 
Gustav Grubbe (RB Leipzig U19) 

Sommerens afgange
Jens Jakob Thomasen (Nimes)
Alexander Juel Andersen (Aalesund)
Ryan Johnson Laursen (SønderjyskE) 
Mikkel Hyllegaard (SønderjyskE) 
Tarik Ibrahimagic (Næstved BK) 
Rasmus Nissen (B36 Torshavn) 
Moses Opondo (AC Horsens)
Mathias Brems (FC Helsingør)
Troels Kløve (AC Horsens, lejeaftale)
Mandé Sayouba (FC Helsingør, lejeaftale)
Christian Vestergaard (Kolding IF, lejeaftale) 
Jonathan Khemdee (Næstved BK, lejeaftale)
Kasper Larsen (Fehervar, lejeaftale)
Robin Østrøm (Silkeborg IF)

Kommende kontraktudløb
Jeppe Tverskov (sommeren 2023)
Omar Jebali (sommeren 2023)
Jørgen Skjelvik (sommeren 2023) 
Aron Thrandarson (sommeren 2023) 
Sander Svendsen (sommeren 2023) 
Kanté Kefing (sommeren 2023)

Her kan der sælges
Salgsobjekterne hænger ikke lige frem på træerne i Odense – og den dårlige sæsonstart har ikke gjort situationen meget bedre. 

Men der er alligevel et par spillere, som OB kan tjene lidt penge på, hvis de sælges denne sommer. Eksempelvis Jeppe Tverskov, der har leveret på et højt niveau i flere sæsoner. Og da han har kontraktudløb om 12 måneder, skal det være nu, hvis anføreren ikke skal forlade Ådalen gratis. En forlængelse skal naturligvis heller ikke udelukkes. 

Derudover har 30-årige Issam Jebali været rygtet væk fra OB efter et flot forår kombineret med nogle gode landskampe for Tunesien. Alderen taler lidt i mod et stort salg, men han er uden tvivl en af de bedste fodboldspillere i Andreas Alms trup, og han må være fynboernes største salgspotientale. 

Hvis vi ser på de unge talenter, er Jakob Breum i rivende udvikling. Men OB vil med stor sandsynlig satse på flere af de unge, og det er derfor svært at se ham forlade Superliga-klubben i dette vindue. 

For OB vil det desuden være særdeles vigtigt at beholde profilerne nu og ikke svække truppen, så man ikke kommer tættere på en nedrykning. 

Her kan der købes:
OB's forsvar har været ringe i sæsonstarten. Det har klubben allerede taget konsekvensen af og hentet målmand Martin Hansen i Hannover 96, mens man har sendt stopper Kasper Larsen til Ungarn og Robin Østrøm til Silkeborg IF. Det er derfor ikke helt utænkeligt, at de stribede fra Fyn kigger mod at hente en ny forsvarsspiller. 

Lige nu sættes OB dog ikke forbindelse med nogen konkret spiller, som kan forstærke truppens defensiv. Det kan hænge sammen med, at Omar Jebali endnu ikke har været på banen. 

Derudover kunne OB også se efter en ny mand til midtbanen, hvor man har været ramt af skader. 

Fodbolddirektør Björn Wesström har erkendt, at man kigger efter en offensiv midtbanespiller, og her har man haft den tidligere Brøndby-spiller Besar Halimi på besøg. Han er imidlertid havnet i græsk fodbold og kommer altså ikke til OB.

Penge til at handle bør der være lidt af. Så meget indikerede OB i hvert fald i pressemeddelelse angående salget af Robin Østrøm til Silkeborg IF, hvor man noterede, at "transferen giver et større økonomisk råderum, som nu bedre kan udnyttes i den resterende del af sommerens transfervindue."

Det spændende bliver at se, hvordan pengene så bruges. Bliver det mon en ny offensiv midtbanespiller, en såkaldt 10'er?

Nøglepersoner
Andreas Alm, cheftræner
Björn Wesstrøm, sportsdirektør
Ole Nielsen, chefscout
Niels Thorborg, bestyrelsesformand for Odense Sport & Event





LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Transferbombe i Manchester United

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Maxsø træner med i Brøndby

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Frankrig – Spanien

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Jess Thorup på vej til denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Hylder FC København og Brøndby

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’