Transferplanen: Flere skal væk fra AGF

Skal der købes spillere? Skal der sælges? Tipsbladet analyserer løbende frem mod transferdeadline de 12 Superliga-klubbers transferplaner. Her har vi fokus på AGF.



Det er sommer, transfervinduet er åbent, og Superligaen begynder lige om lidt. Det betyder, at der er travlt hos de danske sportsdirektører, og i løbet af transfervinduet kigger Tipsbladet nærmere på de 12 Superliga-klubbers situation.

Her kigger vi nærmere på AGF, hvor der som minimum skal én spiller ind, mens flere skal væk. 

Sommerens tilgange:
Henrik Dalsgaard (FC Midtjylland)
Aksel Halsgaard (FC København)
Leopold Wahlstedt (Blackburn Rovers)
Sigurd Haugen (retur fra leje)
Richmond Gyamfi (Hobro IK)

Sommerens afgange:
Benjamin Hvidt (Esbjerg fB)
Magnus Knudsen (Holstein Kiel)
Bailey Peacock-Farrell (retur fra leje)
Julius Beck (retur fra leje)
Mats Knoester (retur fra leje)
Jing Reec (Melbourne Victory)

Kommende kontraktudløb:
Jesper Hansen (30. juni 2025)
Patrick Mortensen (30. juni 2025)
Henrik Dalsgaard (30. juni 2025)
Michael Akoto (30. juni 2025)
Jacob Andersen (30. juni 2025)

Her kan der sælges:
Når det kommer til salg, falder de mest af alt under kategorien at trimme truppen til. Hele 29 (!) spillere står som værende en del af førsteholdstruppen på AGF’s hjemmeside, og det er for mange, så nogle spillere skal væk. 

Det gælder først og fremmest i forsvaret. Med tilgangene af Henrik Dalsgaard og Aksel Halsgaard denne sommer, råder AGF pludselig over op til 10 spillere, der enten gør eller kan gøre sig i tremandsforsvaret. Det er alt for mange, og der er et par oplagte salgsemner i Tobias Anker og Michael Akoto, der ikke slog til i sidste sæson.

Og så er der angrebet. AGF har, udover nytilkomne Richmond Gyamfi, Patrick Mortensen, Tobias Bech, Sigurd Haugen og Janni Serra, men vil maksimalt kunne bruge to ad gangen. Det er nok ikke holdbart for alle, og det er oplagt med en afgang til en af de to sidstnævnte. Måske er det mest oplagt med Sigurd Haugen, der efter et stærkt forår som lejesvend i NAC Breda bør have interesse.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Mikael Anderson er et oplagt salgsemne. Foto: Alamy

Der er også en spiller som Peter Bjur, der ikke er slået igennem i AGF, og nok kunne have godt af et skifte til 1. division eller lignende for at få gang i karrieren.

Mens de fleste ovennævnte næppe vil indbringe mange millioner, har AGF også et par spillere, der efter en god sæson, må have interesse fra større klubber. Det drejer sig om Gift Links og Mikael Anderson. Som Tipsbladet har fortalt, har Mikael Anderson afvist et kontraktudspil fra AGF, og det kan måske pege i retning af et skifte.   

Her kan der købes:
Og hvad skal AGF så købe?

Man har allerede hentet en ny målmand i Leopold Wahlstedt, og det var formentlig holdets største mangel.

Derudover udtrykte Uwe Rösler for nylig et klokkeklart ønske om at hente en ny midtbanespiller, efter at flere har forladt klubben, og den ligger lige til højrebenet.

Måske kan én ny midtbanespiller slet ikke gøre det, for hvis Mikael Anderson sælges, skal der også en afløser ind for ham.

Ellers er AGF faktisk ret godt besat på mange pladser, så det handler snarere om, hvor man kan forstærke sig i forhold til den nuværende trup. Bliver en super spændende angriber pludselig en mulighed? Eller en ny venstre back? Måske en offensiv midtbanespiller? Hvis den rette spiller byder sig, er AGF klar til at slå til. Der er også godt med penge på kistebunden i Aarhus.

Nøglepersoner
Stig Inge Bjørnebye, sportsdirektør
Jacob Nielsen, administrerende direktør
Uwe Rösler, cheftræner





Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd




LIVE

TransferLIVE: Liverpool-profil til Tottenham?

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen



LIVE

Superliga-LIVE: Thomasberg klar med første OB-trup

Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne

LIVE: FCK, FCM og FCN trækkes i Conference League

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: AGF’s Europa League-modstander findes

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

LIVE: AGF’s modstander findes i Champions League

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

OB – Sønderjyske

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Stor ændring i AGF?

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview

Speakman om transfer: En unik situation

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede