Transferplanen: Flere skal væk fra AGF

Skal der købes spillere? Skal der sælges? Tipsbladet analyserer løbende frem mod transferdeadline de 12 Superliga-klubbers transferplaner. Her har vi fokus på AGF.



Det er sommer, transfervinduet er åbent, og Superligaen begynder lige om lidt. Det betyder, at der er travlt hos de danske sportsdirektører, og i løbet af transfervinduet kigger Tipsbladet nærmere på de 12 Superliga-klubbers situation.

Her kigger vi nærmere på AGF, hvor der som minimum skal én spiller ind, mens flere skal væk. 

Sommerens tilgange:
Henrik Dalsgaard (FC Midtjylland)
Aksel Halsgaard (FC København)
Leopold Wahlstedt (Blackburn Rovers)
Sigurd Haugen (retur fra leje)
Richmond Gyamfi (Hobro IK)

Sommerens afgange:
Benjamin Hvidt (Esbjerg fB)
Magnus Knudsen (Holstein Kiel)
Bailey Peacock-Farrell (retur fra leje)
Julius Beck (retur fra leje)
Mats Knoester (retur fra leje)
Jing Reec (Melbourne Victory)

Kommende kontraktudløb:
Jesper Hansen (30. juni 2025)
Patrick Mortensen (30. juni 2025)
Henrik Dalsgaard (30. juni 2025)
Michael Akoto (30. juni 2025)
Jacob Andersen (30. juni 2025)

Her kan der sælges:
Når det kommer til salg, falder de mest af alt under kategorien at trimme truppen til. Hele 29 (!) spillere står som værende en del af førsteholdstruppen på AGF’s hjemmeside, og det er for mange, så nogle spillere skal væk. 

Det gælder først og fremmest i forsvaret. Med tilgangene af Henrik Dalsgaard og Aksel Halsgaard denne sommer, råder AGF pludselig over op til 10 spillere, der enten gør eller kan gøre sig i tremandsforsvaret. Det er alt for mange, og der er et par oplagte salgsemner i Tobias Anker og Michael Akoto, der ikke slog til i sidste sæson.

Og så er der angrebet. AGF har, udover nytilkomne Richmond Gyamfi, Patrick Mortensen, Tobias Bech, Sigurd Haugen og Janni Serra, men vil maksimalt kunne bruge to ad gangen. Det er nok ikke holdbart for alle, og det er oplagt med en afgang til en af de to sidstnævnte. Måske er det mest oplagt med Sigurd Haugen, der efter et stærkt forår som lejesvend i NAC Breda bør have interesse.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Mikael Anderson er et oplagt salgsemne. Foto: Alamy

Der er også en spiller som Peter Bjur, der ikke er slået igennem i AGF, og nok kunne have godt af et skifte til 1. division eller lignende for at få gang i karrieren.

Mens de fleste ovennævnte næppe vil indbringe mange millioner, har AGF også et par spillere, der efter en god sæson, må have interesse fra større klubber. Det drejer sig om Gift Links og Mikael Anderson. Som Tipsbladet har fortalt, har Mikael Anderson afvist et kontraktudspil fra AGF, og det kan måske pege i retning af et skifte.   

Her kan der købes:
Og hvad skal AGF så købe?

Man har allerede hentet en ny målmand i Leopold Wahlstedt, og det var formentlig holdets største mangel.

Derudover udtrykte Uwe Rösler for nylig et klokkeklart ønske om at hente en ny midtbanespiller, efter at flere har forladt klubben, og den ligger lige til højrebenet.

Måske kan én ny midtbanespiller slet ikke gøre det, for hvis Mikael Anderson sælges, skal der også en afløser ind for ham.

Ellers er AGF faktisk ret godt besat på mange pladser, så det handler snarere om, hvor man kan forstærke sig i forhold til den nuværende trup. Bliver en super spændende angriber pludselig en mulighed? Eller en ny venstre back? Måske en offensiv midtbanespiller? Hvis den rette spiller byder sig, er AGF klar til at slå til. Der er også godt med penge på kistebunden i Aarhus.

Nøglepersoner
Stig Inge Bjørnebye, sportsdirektør
Jacob Nielsen, administrerende direktør
Uwe Rösler, cheftræner



På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

En kæmpe sejr

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

I dialog med Brøndby

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

Helt vild med Oscar Schwartau

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Opløftende melding for ‘AC’

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

De er 2025-mestre i Superligaen

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Mål i Sherwood-skoven

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Jubler over dansker: Dette er bare starten

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

‘PC’ rasende over falske historier

Right to Dream vinder stor pris

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder