Der købes og sælges spillere i ét væk, når transfervinduet er åbent to gange om året, og Danmark er ingen undtagelse.
Det viser FIFA’s årlige rapport om transfers, den såkaldte Global Transfer Report.
Af rapporten fremgår det, at 32 danske klubber købte minimum én spiller i 2022, og at de 32 klubber tilsammen købte 219 spillere for i alt 372 millioner kroner. Det svarer til, at der i gennemsnit blev brugt 1,7 millioner kroner pr. transfer.
Rapporten nævner ikke, hvilke transfers var dyrest, men FC København stod for et par store transfers ved blandt andet at hente Andreas Cornelius, Denis Vavro og Akinkunmi Amoo. Derudover hentede FC Midtjylland både Anders Dreyer og Edward Chilufya, ligesom Brøndby IF også fik åbnet pengepungen for at hente blandt andre Nicolai Vallys, Daniel Wass, Ohi Omoijuanfo, Sebastian Sebulonsen og Frederik Alves.
Til gengæld solgte de danske klubber for markant mere, end de købte for. 23 klubber solgte minimum én spiller for en transfersum, og i alt blev der solgt 271 spillere for hele 787 millioner kroner. Det svarer til et gennemsnit på 2,9 millioner kroner pr. salg.
Af store salg i 2022 kan nævnes FC Københavns salg af Jonas Wind, Pep Biel og Jens Stage, FC Midtjyllands salg af Jens Cajuste og Raphael Onyedika, FC Nordsjællands salg af Simon Adingra samt AGF’s salg af Albert Grønbæk.
Desuden fremgår det af rapporten, at FC Midtjylland er en af de klubber i Europa, der havde allerflest såkaldte “outgoing transfers” – altså salg eller udleje – i 2022 med hele 31. Kun syv klubber havde flere.
Du kan læse hele rapporten fra FIFA her.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
MEDIE