Der købes og sælges spillere i ét væk, når transfervinduet er åbent to gange om året, og Danmark er ingen undtagelse.
Det viser FIFA’s årlige rapport om transfers, den såkaldte Global Transfer Report.
Af rapporten fremgår det, at 32 danske klubber købte minimum én spiller i 2022, og at de 32 klubber tilsammen købte 219 spillere for i alt 372 millioner kroner. Det svarer til, at der i gennemsnit blev brugt 1,7 millioner kroner pr. transfer.
Rapporten nævner ikke, hvilke transfers var dyrest, men FC København stod for et par store transfers ved blandt andet at hente Andreas Cornelius, Denis Vavro og Akinkunmi Amoo. Derudover hentede FC Midtjylland både Anders Dreyer og Edward Chilufya, ligesom Brøndby IF også fik åbnet pengepungen for at hente blandt andre Nicolai Vallys, Daniel Wass, Ohi Omoijuanfo, Sebastian Sebulonsen og Frederik Alves.
Til gengæld solgte de danske klubber for markant mere, end de købte for. 23 klubber solgte minimum én spiller for en transfersum, og i alt blev der solgt 271 spillere for hele 787 millioner kroner. Det svarer til et gennemsnit på 2,9 millioner kroner pr. salg.
Af store salg i 2022 kan nævnes FC Københavns salg af Jonas Wind, Pep Biel og Jens Stage, FC Midtjyllands salg af Jens Cajuste og Raphael Onyedika, FC Nordsjællands salg af Simon Adingra samt AGF’s salg af Albert Grønbæk.
Desuden fremgår det af rapporten, at FC Midtjylland er en af de klubber i Europa, der havde allerflest såkaldte “outgoing transfers” – altså salg eller udleje – i 2022 med hele 31. Kun syv klubber havde flere.
Du kan læse hele rapporten fra FIFA her.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. SL-profil skifter klub
MEDIE
Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
‘Rødt kort er svært at vurdere’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
RØVEN I KLASKEHØJDE
Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TOPNYHED