Der købes og sælges spillere i ét væk, når transfervinduet er åbent to gange om året, og Danmark er ingen undtagelse.
Det viser FIFA’s årlige rapport om transfers, den såkaldte Global Transfer Report.
Af rapporten fremgår det, at 32 danske klubber købte minimum én spiller i 2022, og at de 32 klubber tilsammen købte 219 spillere for i alt 372 millioner kroner. Det svarer til, at der i gennemsnit blev brugt 1,7 millioner kroner pr. transfer.
Rapporten nævner ikke, hvilke transfers var dyrest, men FC København stod for et par store transfers ved blandt andet at hente Andreas Cornelius, Denis Vavro og Akinkunmi Amoo. Derudover hentede FC Midtjylland både Anders Dreyer og Edward Chilufya, ligesom Brøndby IF også fik åbnet pengepungen for at hente blandt andre Nicolai Vallys, Daniel Wass, Ohi Omoijuanfo, Sebastian Sebulonsen og Frederik Alves.
Til gengæld solgte de danske klubber for markant mere, end de købte for. 23 klubber solgte minimum én spiller for en transfersum, og i alt blev der solgt 271 spillere for hele 787 millioner kroner. Det svarer til et gennemsnit på 2,9 millioner kroner pr. salg.
Af store salg i 2022 kan nævnes FC Københavns salg af Jonas Wind, Pep Biel og Jens Stage, FC Midtjyllands salg af Jens Cajuste og Raphael Onyedika, FC Nordsjællands salg af Simon Adingra samt AGF’s salg af Albert Grønbæk.
Desuden fremgår det af rapporten, at FC Midtjylland er en af de klubber i Europa, der havde allerflest såkaldte “outgoing transfers” – altså salg eller udleje – i 2022 med hele 31. Kun syv klubber havde flere.
Du kan læse hele rapporten fra FIFA her.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
MEDIE
Forhandler med storklub
Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER
Harry Maguire i chok
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
INTERVIEW
Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’
NYHEDER