– Tre point mod FCM vil gøre mig rigtig lykkelig

Der er møde mellem ærkerivalerne Viborg FF og FC Midtjylland lørdag, og hjemmeholdets cheftræner, der har en fortid i FCM, vil meget, meget gerne sænke sin tidligere klub.



Når Viborg FF lørdag tager imod FC Midtjylland, er det for Lars Friis et møde med en klub, der fyldte meget i hans liv. Bemærk datiden.

Det begyndte, da han trænede breddefodbold i Feldborg-Haderup IF. Han var i 1998 på inspirationstur i Ikast FS, hvor Flemming Broe, dengang U/19-træner, i dag akademichef i FC Midtjylland, tilbød ham et job som sin assistent. Så da Ikast og Herning Fremad året efter blev til FC Midtjylland, var Lars Friis med, og bortset fra en afstikker til DBU, var han i klubben til udgangen af 2015.

”Den klub, jeg forlod i sin tid, er en helt anden klub i dag. Det er en koncern. På mange områder er den blevet world wide. Det er derfor, at den klub, som jeg er i nu, er meget, meget fed, for vi dyrker det lokale heromkring. Jeg har haft en rigtig god tid i FC Midtjylland, de har hjulpet mig, og jeg har hjulpet dem. Men det var det,” siger Friis.

Ikke alle har det sådan. FCM er Viborgs ærkerival, og derfor var heller ikke alle glade, da Friis blev ansat.

”Min fortid kan vi ikke ændre på, og den har også formet mig til det, jeg er i dag. Den hverken kan eller vil jeg løbe fra, for den er, som den er. Men der er stadig skeptikere i Viborgs fanskare. Det er jo ikke velanset, at man tager en ind, som har været i berøring med fjenden – og Midtjylland er virkelig fjenden. Der er stadig nogen, der sætter spørgsmålstegn ved, om det kan være rigtigt.”

”Der har været et par samtaler med nogle af vores ultras, når jeg mødt dem – lidt spydigt, lidt hånligt, ikke noget ubehageligt. Men det meste har været på de sociale medier. Jeg er ikke jagtet overhovedet. Det eneste, jeg henholder til, er, at de, som stadig tvivler, hellere end gerne må hente referencer hos mine gamle klubber, hvor de vil få at vide, at uanset hvor jeg er, så lægger jeg mit hjerte der. Jeg arbejder rigtig meget, og jeg vil gøre alt for det, jeg er i. Det er det, der betyder noget for mig.”

Siden afskeden med FC Midtjylland for snart seks år siden har Lars Friis været i Brentford og i AGF ad to omgange. Derfor er FCM ikke en speciel klub at møde for ham personligt – men det er en speciel klub, når man er ansat i Viborg FF.

”Jeg har mødt Midtjylland med AGF så mange gange, at der ikke er så meget mere i det. Nogle af de spillere, der er i klubben, har jeg trænet, og jeg har gamle kolleger i klubben. Dem vil jeg elske at drille efter kampen. Men det er ikke noget, der vækker noget i mig.”

”Men da kampprogrammet kommer ud, er der engelske tilstande i den her klub. Hvornår er de to datoer, hvor vi møder vores ærkerivaler? Det kan godt være, at vi kommer hjem med fire point efter 14 dage, men da vi lander med bussen klokken meget, meget sent natten til mandag, da er der allerede hængt bannere op herude: ”Vi hader FCM”. Bare hvis vi er i tvivl om, hvilken kamp vi skal spille. Tre point på lørdag vil gøre mig rigtig, rigtig lykkelig på klubben og byens vegne.”

Køb Tipsbladet fredag – du køber det sammen med Ekstra Bladet – og læs det store interview med cheftræner Lars Friis, der blandt andet taler om Viborg som en stor fodboldby. Han fortæller også, at Viborg skal opnå, ikke undgå. 

I Tipsbladet fredag kan du også læse interview med OB’s dygtige keeper Oliver Christensen, og så er der også interview med Randers’ Alhaji Kamara og det 16-årige danske stortalent Zidan Sertdemir.

Tipsbladet_forside_30juli21





– Det kan vi bruge fire sekunder på at tude over




TOPNYHED

Andreas Christensen afviste Danmark

Mange hjørnespark til Les Gones

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Haaland sænkede Højlund og co. efter rødt kort

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Hjulmand: FCK skubber barren for dansk klubfodbold

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Engelsk legende til Wrexham?

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Hylder dansk debutant

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Afslører vild Jose Mourinho-klausul

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

Storklub vil hente Thomas Kristensen

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Holdt på stor hemmelighed

Skuffet: ‘Jeg har aldrig hørt om ham’



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Elkjær jubler over Frank

– En drøm, der gik i opfyldelse

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

FC Midtjylland – Viborg FF

– En stor beslutning

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Vild udtalelse blusser op i Italien

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

FC København smider kæmpe sejr efter selvmål

Michael Laudrup hylder FCK: ‘Det er klasse’

Sådan starter FC København mod Leverkusen

Roser Dominik Sarapata: ‘En topspiller’

Legende fælder dom over Jon Dahl Tomasson

‘Så var jeg sgu nok gået til badminton’

OB – FC Fredericia

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

– Det bliver skamredet

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Sneijder: – Det kan blive meget akavet