Når Viborg FF lørdag tager imod FC Midtjylland, er det for Lars Friis et møde med en klub, der fyldte meget i hans liv. Bemærk datiden.
Det begyndte, da han trænede breddefodbold i Feldborg-Haderup IF. Han var i 1998 på inspirationstur i Ikast FS, hvor Flemming Broe, dengang U/19-træner, i dag akademichef i FC Midtjylland, tilbød ham et job som sin assistent. Så da Ikast og Herning Fremad året efter blev til FC Midtjylland, var Lars Friis med, og bortset fra en afstikker til DBU, var han i klubben til udgangen af 2015.
”Den klub, jeg forlod i sin tid, er en helt anden klub i dag. Det er en koncern. På mange områder er den blevet world wide. Det er derfor, at den klub, som jeg er i nu, er meget, meget fed, for vi dyrker det lokale heromkring. Jeg har haft en rigtig god tid i FC Midtjylland, de har hjulpet mig, og jeg har hjulpet dem. Men det var det,” siger Friis.
Ikke alle har det sådan. FCM er Viborgs ærkerival, og derfor var heller ikke alle glade, da Friis blev ansat.
”Min fortid kan vi ikke ændre på, og den har også formet mig til det, jeg er i dag. Den hverken kan eller vil jeg løbe fra, for den er, som den er. Men der er stadig skeptikere i Viborgs fanskare. Det er jo ikke velanset, at man tager en ind, som har været i berøring med fjenden – og Midtjylland er virkelig fjenden. Der er stadig nogen, der sætter spørgsmålstegn ved, om det kan være rigtigt.”
”Der har været et par samtaler med nogle af vores ultras, når jeg mødt dem – lidt spydigt, lidt hånligt, ikke noget ubehageligt. Men det meste har været på de sociale medier. Jeg er ikke jagtet overhovedet. Det eneste, jeg henholder til, er, at de, som stadig tvivler, hellere end gerne må hente referencer hos mine gamle klubber, hvor de vil få at vide, at uanset hvor jeg er, så lægger jeg mit hjerte der. Jeg arbejder rigtig meget, og jeg vil gøre alt for det, jeg er i. Det er det, der betyder noget for mig.”
Siden afskeden med FC Midtjylland for snart seks år siden har Lars Friis været i Brentford og i AGF ad to omgange. Derfor er FCM ikke en speciel klub at møde for ham personligt – men det er en speciel klub, når man er ansat i Viborg FF.
”Jeg har mødt Midtjylland med AGF så mange gange, at der ikke er så meget mere i det. Nogle af de spillere, der er i klubben, har jeg trænet, og jeg har gamle kolleger i klubben. Dem vil jeg elske at drille efter kampen. Men det er ikke noget, der vækker noget i mig.”
”Men da kampprogrammet kommer ud, er der engelske tilstande i den her klub. Hvornår er de to datoer, hvor vi møder vores ærkerivaler? Det kan godt være, at vi kommer hjem med fire point efter 14 dage, men da vi lander med bussen klokken meget, meget sent natten til mandag, da er der allerede hængt bannere op herude: ”Vi hader FCM”. Bare hvis vi er i tvivl om, hvilken kamp vi skal spille. Tre point på lørdag vil gøre mig rigtig, rigtig lykkelig på klubben og byens vegne.”
Køb Tipsbladet fredag – du køber det sammen med Ekstra Bladet – og læs det store interview med cheftræner Lars Friis, der blandt andet taler om Viborg som en stor fodboldby. Han fortæller også, at Viborg skal opnå, ikke undgå.
I Tipsbladet fredag kan du også læse interview med OB’s dygtige keeper Oliver Christensen, og så er der også interview med Randers’ Alhaji Kamara og det 16-årige danske stortalent Zidan Sertdemir.

LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
AVIS
‘Det er slut’
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
Supercomputer: De vinder VM
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
OPTAKT
