Når Viborg FF lørdag tager imod FC Midtjylland, er det for Lars Friis et møde med en klub, der fyldte meget i hans liv. Bemærk datiden.
Det begyndte, da han trænede breddefodbold i Feldborg-Haderup IF. Han var i 1998 på inspirationstur i Ikast FS, hvor Flemming Broe, dengang U/19-træner, i dag akademichef i FC Midtjylland, tilbød ham et job som sin assistent. Så da Ikast og Herning Fremad året efter blev til FC Midtjylland, var Lars Friis med, og bortset fra en afstikker til DBU, var han i klubben til udgangen af 2015.
”Den klub, jeg forlod i sin tid, er en helt anden klub i dag. Det er en koncern. På mange områder er den blevet world wide. Det er derfor, at den klub, som jeg er i nu, er meget, meget fed, for vi dyrker det lokale heromkring. Jeg har haft en rigtig god tid i FC Midtjylland, de har hjulpet mig, og jeg har hjulpet dem. Men det var det,” siger Friis.
Ikke alle har det sådan. FCM er Viborgs ærkerival, og derfor var heller ikke alle glade, da Friis blev ansat.
”Min fortid kan vi ikke ændre på, og den har også formet mig til det, jeg er i dag. Den hverken kan eller vil jeg løbe fra, for den er, som den er. Men der er stadig skeptikere i Viborgs fanskare. Det er jo ikke velanset, at man tager en ind, som har været i berøring med fjenden – og Midtjylland er virkelig fjenden. Der er stadig nogen, der sætter spørgsmålstegn ved, om det kan være rigtigt.”
”Der har været et par samtaler med nogle af vores ultras, når jeg mødt dem – lidt spydigt, lidt hånligt, ikke noget ubehageligt. Men det meste har været på de sociale medier. Jeg er ikke jagtet overhovedet. Det eneste, jeg henholder til, er, at de, som stadig tvivler, hellere end gerne må hente referencer hos mine gamle klubber, hvor de vil få at vide, at uanset hvor jeg er, så lægger jeg mit hjerte der. Jeg arbejder rigtig meget, og jeg vil gøre alt for det, jeg er i. Det er det, der betyder noget for mig.”
Siden afskeden med FC Midtjylland for snart seks år siden har Lars Friis været i Brentford og i AGF ad to omgange. Derfor er FCM ikke en speciel klub at møde for ham personligt – men det er en speciel klub, når man er ansat i Viborg FF.
”Jeg har mødt Midtjylland med AGF så mange gange, at der ikke er så meget mere i det. Nogle af de spillere, der er i klubben, har jeg trænet, og jeg har gamle kolleger i klubben. Dem vil jeg elske at drille efter kampen. Men det er ikke noget, der vækker noget i mig.”
”Men da kampprogrammet kommer ud, er der engelske tilstande i den her klub. Hvornår er de to datoer, hvor vi møder vores ærkerivaler? Det kan godt være, at vi kommer hjem med fire point efter 14 dage, men da vi lander med bussen klokken meget, meget sent natten til mandag, da er der allerede hængt bannere op herude: ”Vi hader FCM”. Bare hvis vi er i tvivl om, hvilken kamp vi skal spille. Tre point på lørdag vil gøre mig rigtig, rigtig lykkelig på klubben og byens vegne.”
Køb Tipsbladet fredag – du køber det sammen med Ekstra Bladet – og læs det store interview med cheftræner Lars Friis, der blandt andet taler om Viborg som en stor fodboldby. Han fortæller også, at Viborg skal opnå, ikke undgå.
I Tipsbladet fredag kan du også læse interview med OB’s dygtige keeper Oliver Christensen, og så er der også interview med Randers’ Alhaji Kamara og det 16-årige danske stortalent Zidan Sertdemir.

LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
MEDIE
Vil smadre transferrekord
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
OPTAKT
Holland – Sverige
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
NYHEDER
VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag
OPTAKT
Brasilien – Haiti
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark
