Når Viborg FF lørdag tager imod FC Midtjylland, er det for Lars Friis et møde med en klub, der fyldte meget i hans liv. Bemærk datiden.
Det begyndte, da han trænede breddefodbold i Feldborg-Haderup IF. Han var i 1998 på inspirationstur i Ikast FS, hvor Flemming Broe, dengang U/19-træner, i dag akademichef i FC Midtjylland, tilbød ham et job som sin assistent. Så da Ikast og Herning Fremad året efter blev til FC Midtjylland, var Lars Friis med, og bortset fra en afstikker til DBU, var han i klubben til udgangen af 2015.
”Den klub, jeg forlod i sin tid, er en helt anden klub i dag. Det er en koncern. På mange områder er den blevet world wide. Det er derfor, at den klub, som jeg er i nu, er meget, meget fed, for vi dyrker det lokale heromkring. Jeg har haft en rigtig god tid i FC Midtjylland, de har hjulpet mig, og jeg har hjulpet dem. Men det var det,” siger Friis.
Ikke alle har det sådan. FCM er Viborgs ærkerival, og derfor var heller ikke alle glade, da Friis blev ansat.
”Min fortid kan vi ikke ændre på, og den har også formet mig til det, jeg er i dag. Den hverken kan eller vil jeg løbe fra, for den er, som den er. Men der er stadig skeptikere i Viborgs fanskare. Det er jo ikke velanset, at man tager en ind, som har været i berøring med fjenden – og Midtjylland er virkelig fjenden. Der er stadig nogen, der sætter spørgsmålstegn ved, om det kan være rigtigt.”
”Der har været et par samtaler med nogle af vores ultras, når jeg mødt dem – lidt spydigt, lidt hånligt, ikke noget ubehageligt. Men det meste har været på de sociale medier. Jeg er ikke jagtet overhovedet. Det eneste, jeg henholder til, er, at de, som stadig tvivler, hellere end gerne må hente referencer hos mine gamle klubber, hvor de vil få at vide, at uanset hvor jeg er, så lægger jeg mit hjerte der. Jeg arbejder rigtig meget, og jeg vil gøre alt for det, jeg er i. Det er det, der betyder noget for mig.”
Siden afskeden med FC Midtjylland for snart seks år siden har Lars Friis været i Brentford og i AGF ad to omgange. Derfor er FCM ikke en speciel klub at møde for ham personligt – men det er en speciel klub, når man er ansat i Viborg FF.
”Jeg har mødt Midtjylland med AGF så mange gange, at der ikke er så meget mere i det. Nogle af de spillere, der er i klubben, har jeg trænet, og jeg har gamle kolleger i klubben. Dem vil jeg elske at drille efter kampen. Men det er ikke noget, der vækker noget i mig.”
”Men da kampprogrammet kommer ud, er der engelske tilstande i den her klub. Hvornår er de to datoer, hvor vi møder vores ærkerivaler? Det kan godt være, at vi kommer hjem med fire point efter 14 dage, men da vi lander med bussen klokken meget, meget sent natten til mandag, da er der allerede hængt bannere op herude: ”Vi hader FCM”. Bare hvis vi er i tvivl om, hvilken kamp vi skal spille. Tre point på lørdag vil gøre mig rigtig, rigtig lykkelig på klubben og byens vegne.”
Køb Tipsbladet fredag – du køber det sammen med Ekstra Bladet – og læs det store interview med cheftræner Lars Friis, der blandt andet taler om Viborg som en stor fodboldby. Han fortæller også, at Viborg skal opnå, ikke undgå.
I Tipsbladet fredag kan du også læse interview med OB’s dygtige keeper Oliver Christensen, og så er der også interview med Randers’ Alhaji Kamara og det 16-årige danske stortalent Zidan Sertdemir.

LIVE
TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
Dorgu lyner! Manchester United slår City
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
Optur før FC København-brag
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
MEDIE
Nærmer sig aftale
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Verdensstjernes søn landet i København
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
Nyt tilbageslag for Hjulmand
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format
Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub
EKSKLUSIVT
