ÅRHUS (Tipsbladet): AGF kunne dårligt bede om en bedre position halvvejs i Superligaen, hvor man er tre point fra førstepladsen og såmænd selv sad på Superligaens øverste plads i landsholdspausen før en dårlig kamp mod FC Nordsjælland.
Men noget af det, man helt sikkert kunne tænke sig i det kommende år, er succes for den unge angriber Richmond Gyamfi, der blev købt dyrt i Hobro i sommer, især efter 1. Divisions-priser.
34 minutter har Gyamfi fået i Superligaen, mens 150 minutter i to pokalkampe mod VSK Aarhus og Skive ikke gik specielt overbevisende.
Så det er meget naturligt, den unge angribers udvikling og muligheder kommer på radaren her i slutningen af året, hvor AGF har tre kampe tilbage og januar-transfervinduet venter umiddelbart efter.
Uwe Rösler vil hjertens gerne give Gyamfi og andre unge spillere så mange minutter som muligt, men for Gyamfi er der fortsat meget at lære, mener AGF-cheftræneren.
– Vi fik ham i begyndelsen af sæsonen fra Hobro, hvor han havde spillet nogle få kampe. Han er særdeles talentfuld, og det er helt tydeligt, hvorfor klubben har hentet ham. Han har noget, ikke ret mange af vores spillere har i en-mod-en-situationer. Men han er også meget rå. Han er en instinktiv fodboldspiller med enormt god teknik, lavt tyngdepunkt, og han skifte retning lynhurtigt. Det er ikke noget, man kan lære. Enten har man det, eller også har man ikke, og det er det, vi investerede i, siger Uwe Rösler.
– Nu skal vi have ført ham ind i den anden halvdel af fodbold, hvad man gør som hold, sammenspillet, og det er i de områder, vi nu vil se forbedringer. Det er en læreproces, hvor han skal lære, hvordan vi angriber, generobrer bolden, presser, forsvarer lavt.

– Det næste er så, at i denne liga er kampene så tætte, at det nogle gange er meget svært at give spillerne den læring i ligakampe. Det er for eksempel derfor, vi på mandag spiller mod Brabrand. Vi arrangerer hele tiden træningskampe, som alle skal tage alvorligt, for de er ikke en degradering, de er en mulighed for at lære, få minutter og få styr på vores principper omkring at angribe og forsvare.
– Han skal have en god vinteropstart, hvor han helt sikkert får spilletid. Men det er også svært for mig, for da vi lavede ni ændringer i pokalen, havde det nær kostet os. For mig er det vigtigt, at spillerne har tålmodighed. Han er meget ung, og han har brug for tålmodighed, siger Uwe Rösler.
Den tyske AGF-træner håber meget, at klubben og Gyamfis bagland er med på at være tålmodige og jagter udvikling og mere spilletid i 2025.
– Jeg vil 100 procent sikkert helst holde ham i vores miljø, men det her handler ikke udelukkende om, hvad jeg vil. Det handler også om, hvad spilleren vil, og hvad klubben vil i forhold til markedsværdien. For mig mig er det bedst for ham, hvis han bliver her og lærer vores principper. Men jeg kan ikke garantere ham at starte inde hver kamp, siger Uwe Rösler.
Richmond Gyamfi kom til Hobro i begyndelsen af 2024 fra et fodboldakademi i Ghana.
AGF spiller oftest med Patrick Mortensen og Tobias Bech i angrebet, mens Gyamfi og Youssouph Badji, der kom til i sommer, har fået nogle fået henholdsvis fire og fem indhop i ligaen.
MEDIE
Overraskende bejler til Mads Døhr Thychosen
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
INTERVIEW
Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes
TOPNYHED
Sidder på guldfugl til 75 millioner kroner
Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’
Fælder dom over Victor Froholdt
Vilde Hillerød vinder topbrag i 1. division
HELT VILDT
Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk kriseklub solgt
NYHEDER
Brøndby sparer millioner
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
TOPNYHED
Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
TOPNYHED
Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
TRANSFER
Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb
2-2 i Haderslev: Thomas Jørgensen redder Viborg
NYHEDER
Legende om Højlund: Her er problemet
MEDIE
Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’
NYHEDER
Bjarne Riis kan score millionbeløb
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
NYHEDER
‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
NYHEDER
– En undskyldning for tabere
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
TIPSBLADETS DOM
Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’
TOPNYHED
Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring
TOPNYHED
Steve Cooper står ved sin dommerkritik
INTERVIEW
Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst
NYHEDER
Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
Stjernequarterback vinder i NFL-comeback
Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau
‘De har problemer med os’
DAGENS SPILFORSLAG
Elche snupper påny point mod et Madrid-hold
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
Danmarks landskamp slog særlig rekord
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire