ÅRHUS (Tipsbladet): AGF kunne dårligt bede om en bedre position halvvejs i Superligaen, hvor man er tre point fra førstepladsen og såmænd selv sad på Superligaens øverste plads i landsholdspausen før en dårlig kamp mod FC Nordsjælland.
Men noget af det, man helt sikkert kunne tænke sig i det kommende år, er succes for den unge angriber Richmond Gyamfi, der blev købt dyrt i Hobro i sommer, især efter 1. Divisions-priser.
34 minutter har Gyamfi fået i Superligaen, mens 150 minutter i to pokalkampe mod VSK Aarhus og Skive ikke gik specielt overbevisende.
Så det er meget naturligt, den unge angribers udvikling og muligheder kommer på radaren her i slutningen af året, hvor AGF har tre kampe tilbage og januar-transfervinduet venter umiddelbart efter.
Uwe Rösler vil hjertens gerne give Gyamfi og andre unge spillere så mange minutter som muligt, men for Gyamfi er der fortsat meget at lære, mener AGF-cheftræneren.
– Vi fik ham i begyndelsen af sæsonen fra Hobro, hvor han havde spillet nogle få kampe. Han er særdeles talentfuld, og det er helt tydeligt, hvorfor klubben har hentet ham. Han har noget, ikke ret mange af vores spillere har i en-mod-en-situationer. Men han er også meget rå. Han er en instinktiv fodboldspiller med enormt god teknik, lavt tyngdepunkt, og han skifte retning lynhurtigt. Det er ikke noget, man kan lære. Enten har man det, eller også har man ikke, og det er det, vi investerede i, siger Uwe Rösler.
– Nu skal vi have ført ham ind i den anden halvdel af fodbold, hvad man gør som hold, sammenspillet, og det er i de områder, vi nu vil se forbedringer. Det er en læreproces, hvor han skal lære, hvordan vi angriber, generobrer bolden, presser, forsvarer lavt.

– Det næste er så, at i denne liga er kampene så tætte, at det nogle gange er meget svært at give spillerne den læring i ligakampe. Det er for eksempel derfor, vi på mandag spiller mod Brabrand. Vi arrangerer hele tiden træningskampe, som alle skal tage alvorligt, for de er ikke en degradering, de er en mulighed for at lære, få minutter og få styr på vores principper omkring at angribe og forsvare.
– Han skal have en god vinteropstart, hvor han helt sikkert får spilletid. Men det er også svært for mig, for da vi lavede ni ændringer i pokalen, havde det nær kostet os. For mig er det vigtigt, at spillerne har tålmodighed. Han er meget ung, og han har brug for tålmodighed, siger Uwe Rösler.
Den tyske AGF-træner håber meget, at klubben og Gyamfis bagland er med på at være tålmodige og jagter udvikling og mere spilletid i 2025.
– Jeg vil 100 procent sikkert helst holde ham i vores miljø, men det her handler ikke udelukkende om, hvad jeg vil. Det handler også om, hvad spilleren vil, og hvad klubben vil i forhold til markedsværdien. For mig mig er det bedst for ham, hvis han bliver her og lærer vores principper. Men jeg kan ikke garantere ham at starte inde hver kamp, siger Uwe Rösler.
Richmond Gyamfi kom til Hobro i begyndelsen af 2024 fra et fodboldakademi i Ghana.
AGF spiller oftest med Patrick Mortensen og Tobias Bech i angrebet, mens Gyamfi og Youssouph Badji, der kom til i sommer, har fået nogle fået henholdsvis fire og fem indhop i ligaen.
Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’
Fælder dom over Victor Froholdt
HELT VILDT
Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
TIPSBLADETS DOM
Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!
INTERVIEW
Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’
Stjernequarterback vinder i NFL-comeback
Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
‘De har problemer med os’
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
FCM taber til Roma – sådan gik kampen
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
DAGENS SPILFORSLAG
Elche snupper påny point mod et Madrid-hold
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
Danmarks landskamp slog særlig rekord
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
Sædet brænder – her er Arne Slots svar