PARKEN (Tipsbladet): En ny publikumsdarling er stemplet ind i Parken.
Robert startede inde for første i Superligaen, da FC København mødte Vejle Boldklub fredag aften, og brasilianeren forvandlede Parkens græstæppe til Copacabana med en strålende præstation, der kastede to assists af sig.
19-årige Robert er en spiller, der hellere dribler en gang for meget end en gang for lidt, og det er noget, holdkammeraterne skal vænne sig til.
For nogle er det nemmere end andre.
– Han gjorde det strålende, men han er stadig ung og har en masse at lære. Han skal huske også at gøre det enkle, men jeg kan godt lide, hvad jeg har set. Han har noget karisma og noget Copacabana over sig, som sikkert er underholdende for publikum, men jeg havde gerne set ham spille lidt mere direkte og lidt mere effektivt, for så bliver han meget farlig. Men jeg elsker selvfølgelig også at se sådan en type, siger Mohamed Elyounoussi.
FCK-træner Jacob Neestrup er ikke helt på linje med nordmanden.
– Det vigtigste er ikke at tage det fra ham. Det vil være en katastrofe, hvis han pludselig render rundt og afleverer bolden hver gang, han har den, siger Neestrup.
Holdkammeraten Thomas Delaney er et stort smil, når snakken falder på Robert.
– Han begejstrer mig. Det er næsten ærgerligt, han ikke får tre eller fire assists. Skøn kamp fra ham, og han er en dejlig spiller. Ikke så københavnsk, fastslår FC København-stjernen.
Cheftræner Jacob Neestrup er manden, der bestemmer, hvornår Robert skal spille og ikke skal spille, og FCK-træneren ventede altså til runde 12 med at give brasilianeren den første startplads i Superligaen.
– Han er en god en mod en-spiller på små områder. Han er lidt samme type som Achouri og Daramy. Spørgsmålet er så, hvornår man skal bringe ham, når der er så mange nye, og vi har med en spiller at gøre, som sprogligt ikke er klar til at lytte og snakke.
– Nu er dit næste spørgsmål selvfølgelig, hvorfor jeg ikke har spillet ham noget før, og det er fair, men hvornår skal man bringe sådan en spiller på et hold, som har været lidt svingende indtil før Brøndby-kampen? Det var så nu, og jeg var meget tilfreds med, hvad jeg så, siger Jacob Neestrup.
Artiklen fortsætter under billedet.
Flankeret af Cesar Santin
Hovedpersonen selv stillede også op til interview efter 3-1-sejren over Vejle, og det gjorde Robert flankeret af en sand FCK-legende.
Brasilianerens landsmand Cesar Santin agerede således tolk mellem Robert og de fremmødte journalister.
– Jeg er glad for at være her, og det var en god følelse at spille foran fansene. Jeg glæder mig til at score det første mål foran dem – det sker forhåbentlig snart. Jeg vil rigtig gerne vise, hvad jeg kan, lyder det fra Cesar Santin på vegne af Robert.
FC København har lejet Robert i Cruzeiro for resten af indeværende sæson.

TOPNYHED
Lothar Matthäus fælder dom over Danmark
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
MEDIE
Liverpool-spiller i chokskifte?
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
MEDIE
Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.
Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer
INTERVIEW
Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
MEDIE
Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
HELT VILDT
44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
MEDIE
Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht
AVIS
Stopper alle forhandlinger
MEDIE
På vej til storklub
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
MEDIE
Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk
TRANSFER
Jagtet af FCK – nu skifter han
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby
INTERVIEW
Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader
TRANSFER
Solgt for 285 millioner
TOPNYHED
Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’
TRANSFER
Philadelphia Union forhandler om dansker
Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer
NYHEDER
Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan
Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank
TRANSFER
Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby
NYHEDER
Det er et mysterium for Pep Guardiola
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
Pibekoncert til Thomas Frank
Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford
DAGENS SPILFORSLAG
Sløv kampstart på Sardinien
EKSKLUSIVT