Tryllebandt Parken: ‘Spil mere direkte, Robert’

FC Københavns Robert løb med al opmærksomheden i 3-1-sejren over Vejle fredag aften.



PARKEN (Tipsbladet): En ny publikumsdarling er stemplet ind i Parken.

Robert startede inde for første i Superligaen, da FC København mødte Vejle Boldklub fredag aften, og brasilianeren forvandlede Parkens græstæppe til Copacabana med en strålende præstation, der kastede to assists af sig.

19-årige Robert er en spiller, der hellere dribler en gang for meget end en gang for lidt, og det er noget, holdkammeraterne skal vænne sig til.

For nogle er det nemmere end andre.

– Han gjorde det strålende, men han er stadig ung og har en masse at lære. Han skal huske også at gøre det enkle, men jeg kan godt lide, hvad jeg har set. Han har noget karisma og noget Copacabana over sig, som sikkert er underholdende for publikum, men jeg havde gerne set ham spille lidt mere direkte og lidt mere effektivt, for så bliver han meget farlig. Men jeg elsker selvfølgelig også at se sådan en type, siger Mohamed Elyounoussi.

FCK-træner Jacob Neestrup er ikke helt på linje med nordmanden.

– Det vigtigste er ikke at tage det fra ham. Det vil være en katastrofe, hvis han pludselig render rundt og afleverer bolden hver gang, han har den, siger Neestrup.

Holdkammeraten Thomas Delaney er et stort smil, når snakken falder på Robert. 

– Han begejstrer mig. Det er næsten ærgerligt, han ikke får tre eller fire assists. Skøn kamp fra ham, og han er en dejlig spiller. Ikke så københavnsk, fastslår FC København-stjernen.

Cheftræner Jacob Neestrup er manden, der bestemmer, hvornår Robert skal spille og ikke skal spille, og FCK-træneren ventede altså til runde 12 med at give brasilianeren den første startplads i Superligaen.

– Han er en god en mod en-spiller på små områder. Han er lidt samme type som Achouri og Daramy. Spørgsmålet er så, hvornår man skal bringe ham, når der er så mange nye, og vi har med en spiller at gøre, som sprogligt ikke er klar til at lytte og snakke. 

– Nu er dit næste spørgsmål selvfølgelig, hvorfor jeg ikke har spillet ham noget før, og det er fair, men hvornår skal man bringe sådan en spiller på et hold, som har været lidt svingende indtil før Brøndby-kampen? Det var så nu, og jeg var meget tilfreds med, hvad jeg så, siger Jacob Neestrup.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Flankeret af Cesar Santin
Hovedpersonen selv stillede også op til interview efter 3-1-sejren over Vejle, og det gjorde Robert flankeret af en sand FCK-legende.

Brasilianerens landsmand Cesar Santin agerede således tolk mellem Robert og de fremmødte journalister.

– Jeg er glad for at være her, og det var en god følelse at spille foran fansene. Jeg glæder mig til at score det første mål foran dem – det sker forhåbentlig snart. Jeg vil rigtig gerne vise, hvad jeg kan, lyder det fra Cesar Santin på vegne af Robert.

FC København har lejet Robert i Cruzeiro for resten af indeværende sæson. 

Robert

Foto: Tipsbladet





FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil


‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt

Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Voldsomme rygter i udlandet

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

Dansk dommer får ros stor ros

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Randers FC – FC Midtjylland

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

Går i kødet på Rasmus Højlund

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Stor Brøndby-stjerne skadet

To direktører færdige i Superliga-klub

Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander

Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

AGF – Sønderjyske

– Fuldstændig svigtet

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Vejle Boldklub – FC København

Kæmpe krise i Kvistgaardens klub

Skidt nyt til Brian Riemer?

Sunderland spolerer Arsenals sejrsstime

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

– Cooper skyder på Schmedes

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

En kold spand vand direkte i hovedet!

Landstræner hylder OB-komet

Valgte Manchester United over Real Madrid

Vanvittigt drama: ‘Hans ansigt blev til sten’

Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag

I svime over sensationel dansker

FC Fredericia – Viborg FF

Noah Nartey pavestolt af storebror

Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’

– Jeg tror, det bliver et nej

‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’