Tryllebandt Parken: ‘Spil mere direkte, Robert’

FC Københavns Robert løb med al opmærksomheden i 3-1-sejren over Vejle fredag aften.



PARKEN (Tipsbladet): En ny publikumsdarling er stemplet ind i Parken.

Robert startede inde for første i Superligaen, da FC København mødte Vejle Boldklub fredag aften, og brasilianeren forvandlede Parkens græstæppe til Copacabana med en strålende præstation, der kastede to assists af sig.

19-årige Robert er en spiller, der hellere dribler en gang for meget end en gang for lidt, og det er noget, holdkammeraterne skal vænne sig til.

For nogle er det nemmere end andre.

– Han gjorde det strålende, men han er stadig ung og har en masse at lære. Han skal huske også at gøre det enkle, men jeg kan godt lide, hvad jeg har set. Han har noget karisma og noget Copacabana over sig, som sikkert er underholdende for publikum, men jeg havde gerne set ham spille lidt mere direkte og lidt mere effektivt, for så bliver han meget farlig. Men jeg elsker selvfølgelig også at se sådan en type, siger Mohamed Elyounoussi.

FCK-træner Jacob Neestrup er ikke helt på linje med nordmanden.

– Det vigtigste er ikke at tage det fra ham. Det vil være en katastrofe, hvis han pludselig render rundt og afleverer bolden hver gang, han har den, siger Neestrup.

Holdkammeraten Thomas Delaney er et stort smil, når snakken falder på Robert. 

– Han begejstrer mig. Det er næsten ærgerligt, han ikke får tre eller fire assists. Skøn kamp fra ham, og han er en dejlig spiller. Ikke så københavnsk, fastslår FC København-stjernen.

Cheftræner Jacob Neestrup er manden, der bestemmer, hvornår Robert skal spille og ikke skal spille, og FCK-træneren ventede altså til runde 12 med at give brasilianeren den første startplads i Superligaen.

– Han er en god en mod en-spiller på små områder. Han er lidt samme type som Achouri og Daramy. Spørgsmålet er så, hvornår man skal bringe ham, når der er så mange nye, og vi har med en spiller at gøre, som sprogligt ikke er klar til at lytte og snakke. 

– Nu er dit næste spørgsmål selvfølgelig, hvorfor jeg ikke har spillet ham noget før, og det er fair, men hvornår skal man bringe sådan en spiller på et hold, som har været lidt svingende indtil før Brøndby-kampen? Det var så nu, og jeg var meget tilfreds med, hvad jeg så, siger Jacob Neestrup.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Flankeret af Cesar Santin
Hovedpersonen selv stillede også op til interview efter 3-1-sejren over Vejle, og det gjorde Robert flankeret af en sand FCK-legende.

Brasilianerens landsmand Cesar Santin agerede således tolk mellem Robert og de fremmødte journalister.

– Jeg er glad for at være her, og det var en god følelse at spille foran fansene. Jeg glæder mig til at score det første mål foran dem – det sker forhåbentlig snart. Jeg vil rigtig gerne vise, hvad jeg kan, lyder det fra Cesar Santin på vegne af Robert.

FC København har lejet Robert i Cruzeiro for resten af indeværende sæson. 

Robert

Foto: Tipsbladet





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

LIVE: Sådan starter AGF og FCM

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Snestorm kan udfordre OB

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Derfor var Moukoko vraget

Hård dom: Kuldsejlet forhold



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Godt nyt – nu er han landet i København

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

United-ejer giver offentlig undskyldning



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Afviser Anderlecht

Sean Dyche fyret

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Hård dom over Franks fremtid

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

Nægtet Brøndby-skifte

Vild aften! Kun sket én gang før

Liverpool tager smal sejr

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Thomas Tuchel laver ny aftale

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Riemer reagerer på Frank-fyring

Zorniger i chok: Er det en joke?

Ekspert: Det mest positive for FCK

– Det var en skuffelse

– Hold nu kæft med Arsenal!