PARKEN (Tipsbladet): En ny publikumsdarling er stemplet ind i Parken.
Robert startede inde for første i Superligaen, da FC København mødte Vejle Boldklub fredag aften, og brasilianeren forvandlede Parkens græstæppe til Copacabana med en strålende præstation, der kastede to assists af sig.
19-årige Robert er en spiller, der hellere dribler en gang for meget end en gang for lidt, og det er noget, holdkammeraterne skal vænne sig til.
For nogle er det nemmere end andre.
– Han gjorde det strålende, men han er stadig ung og har en masse at lære. Han skal huske også at gøre det enkle, men jeg kan godt lide, hvad jeg har set. Han har noget karisma og noget Copacabana over sig, som sikkert er underholdende for publikum, men jeg havde gerne set ham spille lidt mere direkte og lidt mere effektivt, for så bliver han meget farlig. Men jeg elsker selvfølgelig også at se sådan en type, siger Mohamed Elyounoussi.
FCK-træner Jacob Neestrup er ikke helt på linje med nordmanden.
– Det vigtigste er ikke at tage det fra ham. Det vil være en katastrofe, hvis han pludselig render rundt og afleverer bolden hver gang, han har den, siger Neestrup.
Holdkammeraten Thomas Delaney er et stort smil, når snakken falder på Robert.
– Han begejstrer mig. Det er næsten ærgerligt, han ikke får tre eller fire assists. Skøn kamp fra ham, og han er en dejlig spiller. Ikke så københavnsk, fastslår FC København-stjernen.
Cheftræner Jacob Neestrup er manden, der bestemmer, hvornår Robert skal spille og ikke skal spille, og FCK-træneren ventede altså til runde 12 med at give brasilianeren den første startplads i Superligaen.
– Han er en god en mod en-spiller på små områder. Han er lidt samme type som Achouri og Daramy. Spørgsmålet er så, hvornår man skal bringe ham, når der er så mange nye, og vi har med en spiller at gøre, som sprogligt ikke er klar til at lytte og snakke.
– Nu er dit næste spørgsmål selvfølgelig, hvorfor jeg ikke har spillet ham noget før, og det er fair, men hvornår skal man bringe sådan en spiller på et hold, som har været lidt svingende indtil før Brøndby-kampen? Det var så nu, og jeg var meget tilfreds med, hvad jeg så, siger Jacob Neestrup.
Artiklen fortsætter under billedet.
Flankeret af Cesar Santin
Hovedpersonen selv stillede også op til interview efter 3-1-sejren over Vejle, og det gjorde Robert flankeret af en sand FCK-legende.
Brasilianerens landsmand Cesar Santin agerede således tolk mellem Robert og de fremmødte journalister.
– Jeg er glad for at være her, og det var en god følelse at spille foran fansene. Jeg glæder mig til at score det første mål foran dem – det sker forhåbentlig snart. Jeg vil rigtig gerne vise, hvad jeg kan, lyder det fra Cesar Santin på vegne af Robert.
FC København har lejet Robert i Cruzeiro for resten af indeværende sæson.

LIVE
TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
MEDIE
Surt show – dumpet!
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
LIVE
Superliga-LIVE: FCN skriver med Mikail Schumacher
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TRANSFER
Superliga-retur?
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
DBU vil granske FIFA-plan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Har budt en milliard
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TOPNYHED
‘Det vil være en skandale’