PARKEN (Tipsbladet): En ny publikumsdarling er stemplet ind i Parken.
Robert startede inde for første i Superligaen, da FC København mødte Vejle Boldklub fredag aften, og brasilianeren forvandlede Parkens græstæppe til Copacabana med en strålende præstation, der kastede to assists af sig.
19-årige Robert er en spiller, der hellere dribler en gang for meget end en gang for lidt, og det er noget, holdkammeraterne skal vænne sig til.
For nogle er det nemmere end andre.
– Han gjorde det strålende, men han er stadig ung og har en masse at lære. Han skal huske også at gøre det enkle, men jeg kan godt lide, hvad jeg har set. Han har noget karisma og noget Copacabana over sig, som sikkert er underholdende for publikum, men jeg havde gerne set ham spille lidt mere direkte og lidt mere effektivt, for så bliver han meget farlig. Men jeg elsker selvfølgelig også at se sådan en type, siger Mohamed Elyounoussi.
FCK-træner Jacob Neestrup er ikke helt på linje med nordmanden.
– Det vigtigste er ikke at tage det fra ham. Det vil være en katastrofe, hvis han pludselig render rundt og afleverer bolden hver gang, han har den, siger Neestrup.
Holdkammeraten Thomas Delaney er et stort smil, når snakken falder på Robert.
– Han begejstrer mig. Det er næsten ærgerligt, han ikke får tre eller fire assists. Skøn kamp fra ham, og han er en dejlig spiller. Ikke så københavnsk, fastslår FC København-stjernen.
Cheftræner Jacob Neestrup er manden, der bestemmer, hvornår Robert skal spille og ikke skal spille, og FCK-træneren ventede altså til runde 12 med at give brasilianeren den første startplads i Superligaen.
– Han er en god en mod en-spiller på små områder. Han er lidt samme type som Achouri og Daramy. Spørgsmålet er så, hvornår man skal bringe ham, når der er så mange nye, og vi har med en spiller at gøre, som sprogligt ikke er klar til at lytte og snakke.
– Nu er dit næste spørgsmål selvfølgelig, hvorfor jeg ikke har spillet ham noget før, og det er fair, men hvornår skal man bringe sådan en spiller på et hold, som har været lidt svingende indtil før Brøndby-kampen? Det var så nu, og jeg var meget tilfreds med, hvad jeg så, siger Jacob Neestrup.
Artiklen fortsætter under billedet.
Flankeret af Cesar Santin
Hovedpersonen selv stillede også op til interview efter 3-1-sejren over Vejle, og det gjorde Robert flankeret af en sand FCK-legende.
Brasilianerens landsmand Cesar Santin agerede således tolk mellem Robert og de fremmødte journalister.
– Jeg er glad for at være her, og det var en god følelse at spille foran fansene. Jeg glæder mig til at score det første mål foran dem – det sker forhåbentlig snart. Jeg vil rigtig gerne vise, hvad jeg kan, lyder det fra Cesar Santin på vegne af Robert.
FC København har lejet Robert i Cruzeiro for resten af indeværende sæson.

TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
TRANSFER
Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
HELT VILDT
Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
Mareridt for FC Augsburg
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
TOPNYHED
FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’
STORT INTERVIEW
Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
Steve Cooper giver ingen fribilletter
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
FC København-boss i smuttur
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
INTERVIEW
Fra den ene dag til den anden ændrede det sig
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
TRANSFER
Tidligere Superliga-profil i klubskifte
Ekene Chukwuani imponerer i Monaco
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
FCK-boss kan snart præsentere noget
NYHEDER