Tryllebandt Parken: ‘Spil mere direkte, Robert’

FC Københavns Robert løb med al opmærksomheden i 3-1-sejren over Vejle fredag aften.



PARKEN (Tipsbladet): En ny publikumsdarling er stemplet ind i Parken.

Robert startede inde for første i Superligaen, da FC København mødte Vejle Boldklub fredag aften, og brasilianeren forvandlede Parkens græstæppe til Copacabana med en strålende præstation, der kastede to assists af sig.

19-årige Robert er en spiller, der hellere dribler en gang for meget end en gang for lidt, og det er noget, holdkammeraterne skal vænne sig til.

For nogle er det nemmere end andre.

– Han gjorde det strålende, men han er stadig ung og har en masse at lære. Han skal huske også at gøre det enkle, men jeg kan godt lide, hvad jeg har set. Han har noget karisma og noget Copacabana over sig, som sikkert er underholdende for publikum, men jeg havde gerne set ham spille lidt mere direkte og lidt mere effektivt, for så bliver han meget farlig. Men jeg elsker selvfølgelig også at se sådan en type, siger Mohamed Elyounoussi.

FCK-træner Jacob Neestrup er ikke helt på linje med nordmanden.

– Det vigtigste er ikke at tage det fra ham. Det vil være en katastrofe, hvis han pludselig render rundt og afleverer bolden hver gang, han har den, siger Neestrup.

Holdkammeraten Thomas Delaney er et stort smil, når snakken falder på Robert. 

– Han begejstrer mig. Det er næsten ærgerligt, han ikke får tre eller fire assists. Skøn kamp fra ham, og han er en dejlig spiller. Ikke så københavnsk, fastslår FC København-stjernen.

Cheftræner Jacob Neestrup er manden, der bestemmer, hvornår Robert skal spille og ikke skal spille, og FCK-træneren ventede altså til runde 12 med at give brasilianeren den første startplads i Superligaen.

– Han er en god en mod en-spiller på små områder. Han er lidt samme type som Achouri og Daramy. Spørgsmålet er så, hvornår man skal bringe ham, når der er så mange nye, og vi har med en spiller at gøre, som sprogligt ikke er klar til at lytte og snakke. 

– Nu er dit næste spørgsmål selvfølgelig, hvorfor jeg ikke har spillet ham noget før, og det er fair, men hvornår skal man bringe sådan en spiller på et hold, som har været lidt svingende indtil før Brøndby-kampen? Det var så nu, og jeg var meget tilfreds med, hvad jeg så, siger Jacob Neestrup.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Flankeret af Cesar Santin
Hovedpersonen selv stillede også op til interview efter 3-1-sejren over Vejle, og det gjorde Robert flankeret af en sand FCK-legende.

Brasilianerens landsmand Cesar Santin agerede således tolk mellem Robert og de fremmødte journalister.

– Jeg er glad for at være her, og det var en god følelse at spille foran fansene. Jeg glæder mig til at score det første mål foran dem – det sker forhåbentlig snart. Jeg vil rigtig gerne vise, hvad jeg kan, lyder det fra Cesar Santin på vegne af Robert.

FC København har lejet Robert i Cruzeiro for resten af indeværende sæson. 

Robert

Foto: Tipsbladet





TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Hylder Mads Hermansen

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Storklub jagter Jacob Neestrup

Deler godt Brøndby-nyt

Det er helt galt, Brøndby!

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Flere ændringer på vej i FC København  

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Oprykker henter FCK-emne



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Real Madrid – Benfica

Argentinske klubber strejker

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

‘Schmedes er under pres’

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!

Suspenderes efter racisme-anklager

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’