Borussia Dortmund-spillerne kunne tirsdag juble over en den nødvendige sejr over Slavia Prag i Champions League, hvilket på samme tid betød, at det tyske storhold er videre i turneringen.
Men faktisk skal alle danske fodbold-fans juble lidt sammen med Dortmund-spillerne, da sejren på samme tid var en hvad der kan vise sig at være en kæmpe hjælp til dansk fodbold.
Årsagen er det temmeligt komplicerede system under UEFAs koefficient-liste, der afgør, hvor mange hold fra Danmark, der i sæsonen 2021/22 får adgang til kvalifikationen til de europæiske turneringer Champions League, Europa League og den nye Conference-League-kvalifikation.
Danmark er aktuelt nummer 13 på UEFA-listen, og det handler om at slutte som i top 15 med FC København som den sidste danske repræsentant til at skrabe flere point ind.
Og netop her er Dortmund sejr tirsdag aften vigtig. For Slavia Prag var Tjekkiets sidste hold i de europæiske turneringer, og med nederlaget er det ikke længere muligt for tjekkerne at overhale Danmark på koefficientlisten.
En sejr til Prag-holdet tirsdag havde sendt Tjekkiet op foran Danmark, og kun en FCK-sejr eller uafgjort torsdag kunne ændre på den sag.
Lykkedes det for Danmark at ende i top 15 vil det give følgende muligheder for danske hold:
Champions League-kvalifikation: 2 hold
Europa League-kvalifikation: 1 hold
Conference League-kvalifikation: 2 hold.
Skulle det værste ske og Danmark ryger ud af top 15, vil det betyde:
Champions League-kvalifikation: 1 hold
Europa League-kvalifikation: 0 hold
Conference League-kvalifikation: 3 hold
Som listet vil der være kæmpe forskel på at slutte i eller uden for top 15.
Med Tjekkiet sat ud af spillet lysner det betragteligt for de danske muligheder. Men flere nationer truer fortsat bagfra.
(artiklen fortsætter under stillingen)
Stillingen på UEFA’s koefficient-liste
| Land | Koefficient-point | Hold tilbage |
| 13. Danmark | 27,500 | 1 / 4 |
| 14. Tjekkiet | 27,300 | 0 / 5 |
| 15. Skotland | 26,375 | 2 / 4 |
| 16. Cypern | 26,250 | 1 / 4 |
| 17. Grækenland | 25,300 | 1 / 5 |
| 18 Serbien | 25,000 | 2 / 4 |
| 19. Kroatien | 24,875 | 1 / 4 |
| 20. Schweiz | 23,600 | 3 / 5 |
Skotland har eksempelvis fortsat både Celtic og Rangers med i Europa League, hvor Celtic allerede er sikret videre fra gruppespillet og Randers har gode muligheder for at følge med.
Men også Cypern med APOEL videre fra EL-gruppespillet har muligheder for at overhale Danmark. Dog er det danske forspring så stort, at det vil kræve meget stærke resultater fra APOEL videre frem, hvis Cypern skal overhale Danmark i stillingen.
Grækenland og Serbien ligger aktuelt nummer 17 og 18 på listen, men onsdag aften bliver det i en direkte duel afgjort, om Olympiakos eller Røde Stjerne tager en plads i Europa League. Mens Olympiakos er Grækenlands sidste hold tilbage i de europæiske turneringer, har Serbien Partizan Beograd med i torsdagens Europa League, hvor holdet dog ikke kommer videre og dermed ikke fremadrettet kan hente point til Serbien på koefficientlisten.
Kroatien, der er nummer 19 på listen er endnu i spil til at kunne true den danske placering, da Dinamo Zagreb fortsat har muligheden for at gå videre fra Champions League-gruppespillet onsdag aften, hvor et bedre resultat end Shakhtar Donetsk vil sende kroaterne videre, hvilket vil give et pointmæssigt stort boost til Kroatien. Zagreb-holdet kan dog også ende med at blive nummer tre og ryge i Europa League – men også slutte sidst i CL-gruppen og dermed være helt færdig i europæisk sammenhæng.
Den sidste nation, der er i spil til at true Danmark er Schweiz, der fortsat har tre hold, der kan samle point.
Lugano i FCK’s Europa League-gruppe er dog færdig efter torsdagens spillerunde. Til gengæld er Basel videre i EL imens Young Boys skal have point ude mod Rangers torsdag for at komme videre fra deres EL-gruppe.
Pointene:
Pointmæssigt er der gevinst for hver sejr eller uafgjorte kamp i både CL og EL – hvilket så skal divideres med det antal hold, som den enkelte nation har haft med i de europæiske turneringer i sæsonen.
For Danmarks vedkommende betyder det, at de to point som FC København vil hente med en sejr over Malmö FF torsdag skal divideres med fire, da FC Midtjylland, Brøndby IF og Esbjerg fB alle har været med i kvalifikationerne tidligere på sæsonen. En uafgjort resulterer i et point, der divideres med fire i det danske tilfælde.
Derfor vil en FCK-sejr torsdag i alt give 0,500 point til regnskabet, mens en uafgjort vil give Danmark 0,250 point. FC København er videre fra gruppespillet med uafgjort eller sejr mod Malmö, hvilket vil gøre Top 15-placeringen endnu mere sandsynlig.
Sådan pointgives der – alle point divideres med nationens antal hold fra de europæiske turneringer:
En sejr i både CL og EL giver to point.
En uafgjort giver et enkelt point.
Der er fire ekstra point for at kvalificere sig til gruppespillet i Champions League.
Der er fem ekstra point for at avancere til slutspillet i Champions League.
Der er et bonuspoint i begge europæiske turneringer – men først ved kvartfinalen og frem.
Læs også:FCK har slået 25 år gammel europæisk rekord: ‘Det er helt sindssygt’
LIVE
LIVE: Så gode er Danmarks chancer
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
– Det er et møghold!
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
Her begynder næste sæson i Superligaen
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
TRANSFER
