Jubler over dansk EM-billet

Spillerne gav U21-landstræner Steffen Højer en lufttur på hotellet, da EM-kvalifikationen var i hus.



Det har enorm betydning for dansk landsholdsfodbold, at U21-landsholdet nu er kvalificeret til EM-slutrunden i Slovakiet til sommer.

Sådan lyder det fra landstræner Steffen Højer, i minutterne efter at Tjekkiet havde hjulpet det danske landshold til EM ved at slå Wales fredag aften.

Dermed er Danmarks afsluttende gruppekamp på tirsdag uden betydning for for EM-regnestykket.

– Det er sindssygt vigtigt, siger en begejstret Steffen Højer.

– Vores primære formål på U21-landsholdet er at gøre spillere klar til A-landsholdet. Mål nummer to er jo, at vi vinder vores kampe, så vi kan komme til EM.

– Til EM får spillerne hele den der fornemmelse af at være væk længe, de spiller nogle hårde kampe, og de oplever, hvordan man håndterer de udfordringer, der er i forbindelse med det.

– For DBU, for drengene og for hele den stab, der er omkring dette hold, er det bare en kæmpestor dag, siger landstræneren.

Danmark har hele tiden haft kvalifikationen i egne hænder og havde forberedt sig på at skulle vinde den afsluttende kamp mod Island på tirsdag.

Men nu blev holdet i stedet hjulpet til EM af to resultater, der gik den rigtige vej. Torsdag tabte Island hjemme til pointløse Litauen, og fredag fulgte Wales op med at tabe til Tjekkiet.

Den slags medvind kræver selvfølgelig lidt held, men resultaterne kom ikke som noget chok for den danske landstræner.

– Vi havde snakket om, at Litauen har været tæt på så mange gange. De har tabt mange kampe med et mål. Og da de så vandt, så havde vi faktisk en god fornemmelse i forhold til tjekkerne.

– Vi vandt godt nok 5-0 over dem sidst, men Tjekkiet er faktisk et supergodt hold, så vi havde vi havde en ret god idé om, at de godt kunne vinde. Alle har været spændte hele dagen, siger Steffen Højer.

Han erkender, at det er en lidt underlig fornemmelse at sikre sig en kvalifikation uden selv at spille.

Men spillerne sørgede trods alt for, at chefen alligevel fik den obligatoriske hyldest på hotellet.

– Jeg var lige ude og gå en tur for at holde tankerne lidt i ro, og da jeg kom tilbage, så stod spillerne der med champagne, og jeg fik den store lufttur.

– Vi hygger os, og så skal vi give folk en fest til vores sidste kamp her på tirsdag, fastslår Steffen Højer.

Kampen mod Island spilles på Vejle Stadion tirsdag klokken 18.

/ritzau/





Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen




LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i



Kæmpekøb retur til FC København?

Oddset styrtdykker

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Han er færdig i Brøndby

Amir Richardson scorer kassen i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Spår stor transferaktivitet i FC København

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Ståle Solbakken overvejede at sige op