Brøndby var på kurs mod sejren, men en scoring få minutter før slutfløjt sikrede Lyngby det ene point.
Lyngby har endnu ikke vundet i denne Superliga-sæson, men for Lyngby-anfører Marcel Rømer føltes 3-3-kampen alligevel som lidt af en sejr.
– Det føles som tre point, selv om det ikke var det. Sådan er det, når man udligner til sidst og især sådan et sted her, hvor alle andre end os forventer, at vi skal tabe stort.
– Brøndby kan være et svært og skræmmende sted at spille, hvis ikke man har prøvet det før. I anden halvleg slap vi den berømte håndbremse, og vi spillede mere frit, og det var befriende at se.
– Vi har været bedst i kampene, hvor vi lige har fået en flad og er vågnet op. Det skal helst ikke fortsætte, at vi skal være bagud, før vi vågner op, siger Marcel Rømer efter kampen.
Lyngby-træner Freyr Alexandersson er også godt tilfreds med resultatet, selv om han mener, at Lyngby var banens bedste hold i anden halvleg.
– Det var en meget svingende kamp. De var det bedste hold i første halvleg, og vi var det bedste hold i anden halvleg.
– Det er nok dét uafgjorte resultat, som jeg har været mest tilfreds med i denne sæson. I vores andre uafgjorte kampe har vi været tættere på en sejr.
– Dog efterlader det os stadig et svært sted. Vi kæmper hver dag på at blive bedre, og vi tror på, at vi med disse præstationer nok skal få nogle gode resultater, og vi kigger på det som et maraton – vi kan ikke gøre andet, siger Freyr Alexandersson.
Brøndby havde flere store chancer i første halvleg, og Marcel Rømer var også godt tilfreds i pausen, da Lyngby kun var bagud 1-2.
– I pausen tænkte jeg, at det måske var meget godt, at vi kun var bagud med en enkelt, for Brøndby havde flere store muligheder. Jeg synes dog lige så godt, at vi kunne have taget det hele til sidst i kampen.
– I anden halvleg viste vi, hvor godt et hold vi er. Det var lidt spøjst nogle gange, når man ikke har noget at tabe, for så kan man slippe hæmningerne lidt, siger Marcel Rømer.
Det uafgjorte resultat efterlader Lyngby på fire point i Superligaen, og oprykkerne ligger derfor stadig på sidstepladsen med seks point op til AaB på 11.-pladsen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: De henter Thomas Meunier
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
NYHEDER
Italiensk skandale afblæst
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
NYHEDER
Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
England – Argentina
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
TRANSFER