Uheldige Kasper Fisker havde “en skrue løs”: Er blevet opereret på ny

Brøndby IF’s Kasper Fisker er endnu engang blevet opereret for sin korsbåndsskade. Midtbanespillerens comeback er nu udskudt.



Brøndby IF’s Kasper Fisker er fredag blevet opereret igen for den korsbåndsskade, der har holdt midtbanespilleren ude siden august. 

Det fortæller hans kone, Stephanie Fisker, på det sociale medie Instagram.

– Nu har jeg stået ved siden af og set ham (Kasper Fisker red.) kæmpe sig tilbage fra sin korsbåndsskade. Og er du gal, han har kæmpet. Men i går blev han opereret for tredje gang i forbindelse med korsbåndsskaden, da der desværre var en skrue, der havde skruet sig løs og decideret var på vej ud gennem huden, skriver Stephanie Fisker blandt andet.

Kasper er på alle måder det vildeste menneske, jeg kender. Især i modgang. Jeg begriber ikke, hvordan han altid kan forholde sig positivt til enhver given situation. Kaspers tilgang er altid: hvad kan jeg selv gøre, for at gøre situationen bedre. Nu har jeg stået ved siden af og set ham kæmpe sig tilbage fra sin korsbåndsskade. Og er du gal, han har kæmpet. Men i går blev han opereret for tredje gang i forbindelse med korsbåndsskaden, da der desværre var en skrue, der havde skruet sig løs og decideret var på vej ud gennem huden. Operationen gik godt, og selvom Kasper er slået lidt tilbage i Ludo, har han ikke givet op. Og som han siger: “Nu har jeg jo i det mindste ikke en skrue løs længere.”

Et opslag delt af Stephanie Fisker (@stephaniefisker) den

Den 31-årige midtbanespiller har ellers på det seneste nærmet sig sit comeback.

For ikke mange dage siden kunne han i fodboldmagasinet SuperligaHjørnet fortælle, at han var begyndt at træne fuldt med på den københavnske vestegn, og at han håbede på at være tilbage i kamp 1. april.

Han medgiver nu selv, at de planer er udskudt.

– Lige nu skal jeg ikke ud med, hvad jeg tænker, for det er selvfølgelig ikke positivt. Jeg har én ting i hovedet, og det er at kæmpe mig tilbage og få en rolle på det her Brøndby-hold. Det er ikke altid, man når sine mål, men jeg vil kæmpe for det, siger han lørdag til bold.dk.

Kasper Fiskers kontrakt med Brøndby IF udløber til sommer. 





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Fem bud på Brøndbys nye træner

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Superliga-oprykker varsler flere transfers

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

De er tilbage i Premier League

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

FC København kan få Jens Stage-millioner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Her er FC Københavns vej i Europa

Forhandler med storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Dommerekspert: Glem det, FCK!